Ciągłe życie w biegu i niejednokrotnie także w stresie, powoduje, że człowiek częściej sięga po niezdrowe przekąski, wywołując niepoprawne relacje z żywnością. Takie działania prowokują dalej kaskadę niepożądanych reakcji w organizmie, prowadząc do problemów metabolicznych, złego nastroju. Jednym z dedykowanych rozwiązań może być dieta dla osób zapracowanych.
Dieta dla zapracowanych – definicja i charakterystyka
System żywienia dla zapracowanych to indywidualnie dobrana dieta, która akcentuje przede wszystkim wymagania czasowe osoby dużo pracującej. W zależności od tego, czy dana osoba chciałaby zgubić zbędne kilogramy, czy też ukształtować sylwetkę i nabrać masy mięśniowej, dieta taka akcentuje także i te potrzeby.
Dieta dla osób zapracowanych charakteryzuje się tym, że posiłki w niej zawarte przygotowuje się bardzo szybko i sprawnie. Takie rozwiązanie stanowi idealne wsparcie dla osób, które nie dysponują odpowiednio dużą ilością czasu do przygotowania niektórych potraw.
Warto także zaznaczyć, że dieta dla osób zabieganych nie podlega w większości restrykcjom żywieniowym i służy głównie poprawie zdrowia i samopoczucia na co dzień. Jej główną zasadą jest regularne spożywanie mobilnych posiłków, dzięki którym osoby zabiegane nie będą odczuwały głodu i incydentów hipoglikemii (czyli gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi) w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych oraz rodzinnych.
Kolejną ważną rzeczą jest to, żeby przygotowywać uprzednio posiłki do pracy. Z uwagi na to, że są one szybkie w przygotowaniu, warto zainwestować troszkę więcej czasu w przygotowanie większej ilości posiłków, które zasilą organizm w trakcie pracy i poza nią, a przy tym będą już gotowe do spożycia. Niewątpliwie bardzo pomocne okazują się tutaj pudełka plastikowe lub z innego materiału.
Dieta dla zapracowanych – ilość posiłków i rozkład makroskładników
W diecie dla osób zabieganych warto spożywać mniejsze posiłki, ale częściej. Innymi słowy, proponowana ilość posiłków w trakcie dnia powinna wynosić od 4 do 6 posiłków z uwzględnieniem regularnych przekąsek. Takie działanie sprawi, że nie ucierpi na tym żołądek i nie będą występowały problemy jelitowe. Dieta taka powinna także uwzględniać łatwostrawne techniki kulinarne i produkty.
Rozkład makroskładników powinien być zbliżony do zasad diety zbilansowanej:
białko: 10-25%,
tłuszcze: 20-30%,
węglowodany: 50-65%.
Dieta dla osób zapracowanych przykładowy dzień jadłospisu
Śniadanie – Płatki owsiane z jogurtem i truskawkami
Lista składników:
jogurt naturalny 2%,
płatki owsiane,
truskawki (świeże lub mrożone).
Sposób przygotowania:
Płatki owsiane przygotować zgodnie zaleceniami producenta. Można je też zalać wrzątkiem i zostawić na noc lub chociaż na 30 minut.
Jogurt naturalny wymieszać z truskawkami (możemy też dodać niskokaloryczny słodzik). Świeże truskawki można zgnieść widelcem i wymieszać z jogurtem ręcznie. W przypadku mrożonych truskawek możemy się wesprzeć blenderem.
Przygotowane płatki owsiane oraz jogurt z truskawkami możemy wymieszać ze sobą, polać płatki owsiane "sosem" lub zjeść tak, jak wolimy.
Drugie śniadanie – Kanapki z twarogiem i warzywami
Lista składników:
jogurt naturalny 2%,
twaróg półtłusty,
chleb żytni razowy,
rzodkiewka,
szczypiorek wedle uznania.
Sposób przygotowania:
Zmieszać twaróg z jogurtem i pokrojonymi rzodkiewkami.
Dodaj swoje ulubione przyprawy i nałóż twarożek na pieczywo.
Jeśli lubimy szczypiorek, możemy przyozdobić nim nasze kanapki.
Obiad – Spaghetti z tuńczykiem w sosie pomidorowym
Warzywa umyć, osuszyć, pokroić na mniejsze kawałki.
Dodać do warzyw pokrojoną drobno szynkę, oliwę z oliwek oraz otręby.
Przyprawić pieprzem i solą. Zamieszać i posypać orzechami nerkowca.
Chcesz zobaczyć więcej przykładowych posiłków z diety zbilansowanej? Znajdziesz je tutaj.
Podsumowanie
Jeśli odpowiada Ci ten model żywieniowy i chciałbyś go wypróbować, nasi dietetycy dopasują go do Twoich potrzeb i celu, żeby przynosił Ci jak najwięcej zdrowia i jak najlepsze efekty w redukcji tkanki tłuszczowej lub w przyroście masy mięśniowej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.