IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Domowe jedzenie – najczęstsze nieporozumienia

Domowe jedzenie – najczęstsze nieporozumienia
Przygotowywanie posiłków w domu, to pierwszy krok do odzyskania kontroli nad ilością i jakością spożywanego jedzenia. Choć wymaga zaangażowania i dobrej organizacji pracy własnej, to niewątpliwie bardzo mocno ułatwia pracę nad estetyką sylwetki. Co zrobić, aby poniesiony wysiłek nie poszedł na marne i przynosił zadowalające postępy? Warto przeanalizować najczęściej popełniane błędy, dotyczące samodzielnego przygotowywania posiłków.

MIT #1 - Liczy się tylko jakość

Koncentrując swoją uwagę jedynie na doskonałej wartości i jakości używanych produktów, surowców oraz metod obróbki kulinarnej, często zapominamy o tym, że w pracy nad sylwetką znaczenie posiada ilość energii, jaką dostarczamy z pożywienia. Podobna sytuacja występuje, jeśli zależy nam na poprawie zdrowia – nadmiar w jadłospisie nawet najwartościowszych produktów żywnościowych jest niepożądany. Tendencja do przejadania się uznawanymi za „zdrowe” produktami jest bardzo powszechnie występującym problemem. Dlatego nie należy polegać na intuicji i sygnałach wysyłanych przez organizm – te w wielu przypadkach, np. gdy posiadamy nadmiar tkanki tłuszczowej lub zaburzone mechanizmy metaboliczne - mogą działać w sposób wadliwy. W takiej sytuacji pomocne będą dzienniki żywieniowe dostępne na PoTreningu.pl, dzięki którym łatwiej zaplanujemy rozkład makroskładników i kaloryczność jadłospisu.

MIT #2 - Od domowych wypieków się nie tyje

Gotowe wyroby cukiernicze uznawane są za najgorsze zło – pełne chemii i kiepskiej jakości surowców, tj. margaryny twarde, biała mąka, przeogromne ilości cukru. Z drugiej strony, na domowe ciasta i ciasteczka patrzymy z nieco większym entuzjazmem i wyrozumiałością. Pomijając fakt, iż do ich przygotowania używa się bardzo często podobnych składników, to warto mieć na uwadze, iż wszelkie ciasta i słodkości posiadają istotne mankamenty w kontekście pracy nad estetyką sylwetki. Po pierwsze – są prawdziwą bombą pustych kilokalorii, a po drugie – niezwykle trudno jest poprzestać na jednym kawałku… Stąd też w trakcie pracy nad sylwetką, sugeruję zachować daleko posuniętą ostrożność względem domowych wypieków, szczególnie tych na bazie białej mąki.

MIT #3 - Trudno zmniejszyć wartość odżywczą produktów w domowych warunkach!

Tak naprawdę, jakość wielu produktów spożywczych obniżamy bardzo istotnie w warunkach domowych, poddając je często niepotrzebnym lub niewłaściwym procesom obróbki. I tak np. prażymy orzechy i nasiona, owoce zamieniamy na soki lub słodkie dżemy i konfitury, smażymy na niewłaściwych tłuszczach (np. oleju z pestek winogron, słonecznikowym, sojowym), niewłaściwie lub zbyt długo przechowujemy warzywa. Boimy się konserwantów, ale mięso przed pieczeniem – peklujemy saletrą, żeby było bardziej miękkie i smaczne. W konsekwencji wiele potraw ma wartość odżywczą zbliżoną do fast foodów.

Podsumowanie

Przygotowując jedzenie w domowych warunkach można nieopatrzenie zamienić wartościowy posiłek w jałową bombę kaloryczną. Warto zachować szczególną uwagę wybierając metody obróbki termicznej oraz określając wielkość porcji. Jeżeli decydujemy się spożywać fast foody – lepiej jest to robić w sposób świadomy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.