Dieta semiwegetariańska inaczej nazywana fleksitariańską lub półwegetariańską to zyskujący popularność sposób odżywiania się. Można powiedzieć, że to taki elastyczny wegetarianizm, ponieważ dopuszcza spożywanie mięsa. Na czym konkretnie polega i czy dieta semiwegetariańska jest zdrowa?
Czym jest semiwegetarianizm?
Semiwegetarianizm to sposób odżywiania się, gdzie głównie spożywa się pokarmy roślinne, ale dopuszczalne jest spożywanie kurczaka, indyka i ryb, czyli białego mięsa oraz produktów mlecznych i jajek. Wyklucza się z diety czerwone mięso, czyli wołowinę, wieprzowinę, baraninę, cielęcinę, jagnięcinę i dziczyznę. Chodzi tutaj bardziej o zmniejszenie niż wyeliminowanie spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego i skupienie się na żywności pochodzenia roślinnego.
Odmiany semiwegetarianizmu:
Semiwegetarianizm a inne diety bezmięsne
Jeśli chcielibyśmy porównać semiwegetarianizm do weganizmu, to znaczącą różnicą jest zezwolenie na spożywanie jaj, mleka i jego przetworów. Weganizm jest najbardziej restrykcyjną dietą bezmięsną, która eliminuje z menu nie tylko mięso i jego pochodne. Weganizm wyklucza też wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i wykorzystanie zwierząt, które się z tym wiąże — w tym miód, żelatyna i wspomniane wyżej jaja.
Weganizm obejmuje również styl życia, który nie akceptuje żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym skóry, futra, wełny i jedwabiu oraz kosmetyków ani mydeł wyprodukowanych lub testowanych na zwierzętach.
Natomiast w porównaniu z wegetarianizmem, różnica polega tylko na okazjonalnym dopuszczeniu spożycia mięsa, będąc pół-wegetarianinem. Tak naprawdę każdy z nas może decydować, czy chce jeść nabiał, ale na przykład już jajek i owoców morza nie. Dieta półwegetariańska może technicznie obejmować dowolną kombinację żywności wegetariańskiej i pochodzenia zwierzęcego.
Korzyści zdrowotne
Z ankiety przeprowadzonej dwa lata temu wynika, iż głównym powodem spożywania mniejszej ilości mięsa było zdrowie i aż dziewięć na dziesięć osób wymienia je jako główny czynnik. Spożywanie większej ilości pokarmów pochodzenia roślinnego i mniej pokarmów pochodzenia zwierzęcego, to wiele korzyści zdrowotnych. Zmniejsza się przede wszystkim ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz wystąpienia chorób serca.
Będąc na diecie semiwegetariańskiej, dostarczamy wielu niezbędnych do zachowania zdrowia substancji odżywczych z pokarmów takich jak warzywa, owoce, rośliny strączkowe, nabiał, jaja, orzechy i oleje roślinne, produkty pełnoziarniste oraz okazjonalnie białego mięsa.
Semiwegetarianizm a ryzyko niedoborów
Jeśli zdecydujesz się zostać semiwegetarianinem, koniecznie zadbaj o to, by Twoja dieta była różnorodna, odpowiednio zbilansowana i bogata w witaminy oraz mikro i makroelementy. W jakich pokarmach znajdziesz najwięcej witaminy B12, witaminy D, cynku, żelaza, wapnia, kwasów tłuszczowych omega-3 i białka?
- Witamina B12 – jaja, produkty mleczne, owoce morza, podroby.
- Witamina D – tłuste ryby, żółtka jaj.
- Cynk – fasola i rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, owoce morza, nabiał.
- Żelazo – fasola i rośliny strączkowe, zielone warzywa, suszone owoce, produkty pełnoziarniste, drób i podroby.
- Wapń – sardynki i łosoś, nabiał, zielone warzywa, tofu.
- Kwasy tłuszczowe Omega-3 – tłuste ryby, orzechy i nasiona, oleje roślinne.
- Białko – żywność sojowa, wegetariańskie zamienniki mięsa, rośliny strączkowe, orzechy lub masło orzechowe, nabiał, drób, odżywki białkowe wegańskie i roślinne.
Podsumowanie
Semiwegetarianizm to "odmiana" diety wegetariańskiej, w której ogranicza się spożycie mięsa, ale nie eliminuje się go całkowicie. To idealny sposób odżywiania się dla osób, które w trosce o środowisko chcą ograniczyć spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych.
Jeśli odpowiada Ci taki styl życia, włącz do swojego codziennego menu produkty roślinne takie jak fasola, soczewica, ciecierzyca, tofu, orzechy, nasiona, dużo warzyw i owoców, produkty pełnoziarniste, jaja, nabiał oraz okazjonalnie białe mięso. Dieta ta jest nie tylko zdrowa, ale także przyjazna środowisku, może być też pierwszym etapem przejścia na weganizm.