Ryż jest niezwykle popularnym produktem spożywczym, a w wielu krajach stanowi wręcz podstawę żywienia. Jest to stosunkowo niedrogi, a jednocześnie bardzo pożywny pokarm. I choć mówiąc "ryż", myślimy zwykle o tym białym, to wiedz, że istnieje wiele jego odmian. Który z nich jest najbardziej wartościowy?
Ryż brązowy
Ryż brązowy jest praktycznie ryżem pełnoziarnistym, co oznacza, że w procesie oczyszczania usunięto tylko tą najbardziej zewnętrzną warstwę. W przeciwieństwie do ryżu białego wciąż zawiera warstwę otrębów i zarodek, w których znajduje się bardzo dużo składników odżywczych.
Zawiera on przeciwutleniacze flawonoidowe tj. apigeninę, kwercetynę i luteolinę, które odgrywają rolę w zapobieganiu wielu chorobom m.in. chorób serca, niektórym nowotworom. Ryż brązowy ma podobną liczbę kalorii i węglowodanów, co ryż biały, ale za to jest bogatszy w błonnik i białko, które sprzyjają uczuciu sytości i mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Wybór ryżu brązowego zamiast białego jest też korzystniejszy dla naszego poziomu cukru we krwi i insuliny. Również ze względu na większą zawartość magnezu.
Czarny ryż
Odmiany czarnego ryżu, takie jak indonezyjski czarny ryż i tajski czarny ryż jaśminowy, mają głęboki czarny kolor, który często zmienia się po ugotowaniu w fioletowy. Nazywany jest czasami ryżem zakazanym, ponieważ w starożytnych Chinach był zarezerwowany dla członków rodziny królewskiej.
Okazuje się, że ma on największą aktywność przeciwutleniającą ze wszystkich odmian ryżu! A przeciwutleniacze to związki, które chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. W czarnym ryżu znajduje się bardzo dużo antocyjanów, które dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym i przeciwutleniającym mogą zmniejszać ryzyko wielu chorób, w tym nawet nowotworów.
Ryż czerwony
Odmiany czerwonego ryżu, takie jak himalajski czerwony ryż i tajski czerwony ryż cargo, są głęboko pigmentowane i zawierają imponującą gamę składników odżywczych i korzystnych związków roślinnych.
Ma on wyższą zawartość białka niż ryż biały i podobnie jak ryż czarny, jest bogaty w przeciwutleniacze. Zawiera m.in. wspomniane już antocyjany, mirycetyny i kwercetyny.
Dziki ryż
Ryż dziki tak naprawdę wcale nie jest ryżem. Są to nasiona trawy znanej jako owies wodny. Mimo wszystko powszechnie jest traktowany jako ryż. Jest pełnym ziarnem (czyli nieoczyszczonym) i zawiera około trzech razy więcej błonnika i znacznie więcej białka niż biały ryż. Jest zatem bardziej sycącym produktem. Dziki ryż jest dobrym źródłem witamin i minerałów, w tym witamin z grupy B, magnezu i manganu, a także przeciwutleniaczy.
Czy w takim razie ryż biały jest zły?
Ryż biały w zestawieniu z innymi rodzajami ryżu wypada znacznie słabiej. Nie jest jednak złym produktem, ale warto zastępować go odmianami pełnoziarnistymi, które dostarczają więcej składników odżywczych i mają korzystniejszy wpływ na glikemię (poziom cukru we krwi).
Trzeba jednak wspomnieć, że ryż biały jest lekko strawny. Z pewnością pamiętasz, kiedy mama robiła Ci kleik, kiedy byłeś chory.
Podsumowanie
Dodanie niektórych odmian ryżu do diety może być prostym sposobem na wzbogacenie swojej diety w składniki odżywcze takie jak białko, błonnik, przeciwutleniacze i niektóre witaminy i minerały.