Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie nawyki warto wprowadzić, by odchudzanie nie poszło na marne?

Jakie nawyki warto wprowadzić, by odchudzanie nie poszło na marne?
Wiele osób, które podejmuje się odchudzania, traci swoje kilogramy, by je później odzyskać, często z nawiązką. Są jednak i tacy, którzy utrzymują nową wagę. Jest ich dużo mniej, ale istnieją! Co takiego robią, że utrzymują nową masę ciała? Jakie nawyki warto wprowadzić, by nasz wysiłek nie poszedł na marne?

National Weight Control Registry (NWCR) zawiera informacje, które zostały zebrane od około 10 000 osób. Za pomocą kwestionariuszy udało się wyróżnić kilka kluczowych nawyków osób, które schudły i utrzymały swoją wagę. Co ciekawe, nie jest to nic odkrywczego i trudnego.

Ćwicz godzinę każdego dnia

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla długoterminowego utrzymania wagi. Przyspiesza metabolizm, pomaga regulować poziom cukru we krwi, poprawia nastrój i pozwala lepiej wykorzystywać czas snu. Wśród badanych, ci, którzy utrzymali swoją wagę, ćwiczyli codziennie przez około godzinę.

To może się wydawać bardzo dużo, ale nie oznacza wcale, że musisz każdego dnia lecieć na siłownię lub biegać. Idź na spacer albo przejażdżkę na rowerze. Czas ten może być podzielony np. pół godziny spaceru w ramach dojścia do pracy i wieczorem 30 minut prostych ćwiczeń w domowym zaciszu. Kluczem jest wplecenie różnych form ruchu w cały Twój dzień. Nie powinno to stanowić żadnego problemu. Jeżeli wykonujesz bardzo intensywne treningi, to czas ćwiczeń danego dnia może być krótszy.

Jedz śniadania

NWCR wykazał, że 78 procent osób, które skutecznie schudły i utrzymują swoją wagę, codziennie je śniadanie. Jak to się dzieje? Odpowiednie śniadanie zmniejsza spożycie "złych" kalorii w dalszej części dnia. Właśnie w dużej mierze zależy to od składu śniadania. Najlepiej, jeżeli posiłek jest zbilansowany, czyli zawierający węglowodany, białka i tłuszcze. Jest też sporo zwolenników śniadań białkowo-tłuszczowych, dzięki którym utrzymuje się wysoki poziom sytości przez długi czas.

Nie wskazane są posiłki takie jak np. rogalik z dżemem czy drożdżówka, ponieważ mają dużo cukru, który nie tylko nie sprzyja sylwetce, ale także sprawia, że szybko poczujemy ponownie głód.

Cotygodniowa kontrola wagi

Zarówno w trakcie odchudzania, jak i później warto kontrolować swoją masę ciała. Oczywiście nie za często, ponieważ różnego rodzaju wahania wagi mogą prowadzić do pogorszenia naszego nastroju (a mogą one wynikać choćby z braku wypróżnień danego dnia). Niewskazane jest ważyć się codziennie, ale już raz na tydzień można. Dzięki temu będziesz widziała, czy utrzymujesz wagę na stałym poziomie, czy czas mocniej przypilnować się z jedzeniem. Łatwiej będzie schudnąć 1-2 kg, niż jak pojawi się ich znacznie więcej.

Oglądaj mniej telewizji

Według naukowców skrócenie czasu oglądania telewizji było kolejnym najczęstszym nawykiem osób, które schudły i utrzymały swoją nową wagę. Badanie wykazało, że uczestnicy, którzy oglądali telewizję przez ponad sześć godzin tygodniowo, mieli większe szanse na odzyskanie utraconej wagi. Pomijając już fakt, że w tym czasie się zwykle siedzi, to jeszcze bardzo łatwo jest ulec pokusie zjedzenia przekąsek.

Warto też wyłączyć telewizor na czas spożywania swoich posiłków. Patrzenie się w ekran ze swoim ulubionym serialem podczas jedzenia sprawia, że łatwo się rozpraszasz, w konsekwencji zjadasz więcej i nie wciąż nie czujesz satysfakcji z posiłku.

Podsumowanie

Powyższe nawyki są banalne, ale nie zawsze proste do wdrożenia, ponieważ wymagają minimalnej samodyscypliny. Jednak, jeśli się zastanowić, to godzina ćwiczeń czy zjedzenie śniadania nie jest jakimś niesamowitym wyczynem. Może warto się zmobilizować w imię własnego zdrowia?

Źródła: http://nwcr.ws/Research/default.htm http://health.harvard.edu/blog/eating-breakfast-wont-help-you-lose-weight-but-skipping-might-not-either-2019041916457

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.