Kwasy omega 3
Jak powszechnie wiadomo, ryby morskie są źródłem cennych dla naszego zdrowia kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. Łosoś jest szczególnie w nie zasobny, bo w zaledwie stugramowej porcji dostarcza aż 1700 – 1900 mg kwasu eikozapentaenowego (EPA) i 2100 – 2300 kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Razem daje to około 5 g kwasów omega 3 w 100 g ryby! By dostarczyć taką dawkę tych tłuszczów potrzeba byłoby zjeść kilkanaście kapsułek suplementu diety zawierającego te tłuszcze.
Warto wiedzieć, że kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, nie tylko korzystnie wpływają na układ krążenia, ale mają także szereg innych właściwości. Oddziałują na aktywność komórek tłuszczowych oraz pomagają uwrażliwić tkanki na działanie insuliny. Odpowiednio wysokie spożycie tych kwasów tłuszczowych korzystnie wpływać może na pracę nad sylwetką, sprawiając, że organizm sprawniej wykorzystuje spożyte kalorie oraz lepiej reaguje na aktywność fizyczną. Przypuszcza się także, iż tłuszcze te mogą mieć wpływ na poziom leptyny, ważnego hormonu uczestniczącego w regulacji gospodarki energetycznej.
Badania przeprowadzone przez zespól naukowców z Zakładu Fizjologii i Żywienia Uniwersytetu w Navarra na grupie ochotników z nadwagą i otyłością wykazały, że dieta zasobna w kwasy omega 3 ( 1300 mg na dobę) powoduje zmniejszenie łaknienia pomimo deficytu energetycznego. Badacze z Wydziału Nauk o Żywności i Żywienia Człowieka, Landspitali University Hospital, University of Iceland zaobserwowali, że uwzględnienie w niskokalorycznej diecie zasobnych w kwasy omega 3 ryb morskich bądź skoncentrowanego oleju rybiego powoduje większy ubytek tkanki tłuszczowej niż w przypadku gdy tłuszcze te zastąpi się olejem słonecznikowym.
Witamina D
Ryby morskie takie jak łosoś są nie tylko źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3, ale także niezwykle cennej dla naszego zdrowia witaminy D. O związku tym w ostatnich czasach mówi i pisze się coraz więcej, co związane jest z systematycznym odkrywaniem kolejnych jego właściwości oraz skutków niedoboru, które niestety – są niezwykle powszechne. Co Ciekawe badania naukowe wskazują, że u osób z nadwagą i otyłych poziom tej witaminy jest istotnie niższy niż u osób o prawidłowej masie ciała.
Warto wiedzieć, że o ile w większości spożywanych przez nas na co dzień pokarmów witamina D występuje w śladowych ilościach, to łosoś w stugramowej porcji dostarcza około 250 IU tego związku. Literatura naukowa potwierdza, że witamina D pozytywnie wpływa na parametry związane z kontrolą równowagi energetycznej organizmu. Jej niedobory mogą natomiast związane być z nadmierną masą ciała. W badaniach naukowych zauważono, że zwiększenie podaży witaminy D poprzez suplementację w przypadku istniejących niedoborów poprawia efektywność zabiegów żywieniowych ukierunkowanych na redukcję nadmiernej masy ciała, czemu towarzyszy w szczególności ubytek tłuszczu wisceralnego, czyli - zlokalizowanego wewnątrz jamy brzusznej.