Pomimo iż ogórek należy do dość popularnych warzyw, to o jego wartościach odżywczych oraz zdrowotnych mówi i pisze się niewiele, a szkoda, bo ogórek posiada kilka ciekawych właściwości. Co istotne ogórki zawierają substancje, będące przedmiotem intensywnych badań, a ich wyniki są dość obiecujące!
Wartość odżywcza ogórka
Ogórek należy do pokarmów niezwykle niskokalorycznych. Jego wartość energetyczna to zaledwie 13 kcal w 100 g. Ogórek dostarcza ledwie 2,5 g węglowodanów strawnych i śladowe ilości białka i tłuszczu (również wartości podane na 100 g produktu). Jeśli chodzi o witaminy obecne w ogórku, to ich ilość nie jest powalająca, można co najwyżej wspomnieć o niewielkich ilościach witamin z grupy B, A i E, ale dawki tych związków są na tyle nikłe, że 100 g wspomnianego warzywa zaspokaja co najwyżej 3–5% dziennego na nie zapotrzebowania. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku składników mineralnych, ich spektrum jest szerokie (potas, wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo), ale ilości zawarte w 100 g pozwalają pokryć 3–5% dziennego zapotrzebowania (wyjątkiem jest miedź – około 12–15% RDA w 100 g).
Moc ogórka tkwi w czymś innym
Pomimo stosunkowo niewielkiej zawartości witamin i składników mineralnych, ogórki posiadają pewne walory sprawiające, iż stanowią one wartościowy składnik diety. I nie chodzi tu tylko o ich niską wartość energetyczną, a obecność bioaktywnych związków chemicznych pochodzenia naturalnego takich jak kukurbitacyna, triterpeny i flawonoidy czy lignany. Niektóre z tych substancji mają właściwości przeciwnowotworowe. Zwłaszcza kukurbitacyna wzbudza ostatnio spore zainteresowanie wśród koncernów farmaceutycznych, ze względu iż badania naukowe pokazały, że jej substancja może hamować namnażanie się komórek nowotworowych. Wykazano również, że kukurbitacyna może wywoływać apoptozę (tzw. samobójczą śmierć) trzustkowych komórek rakowych. Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące.
Wspomniane przed chwilą lignany, także posiadają właściwości chemoprewencyjne. Te jednak powiązane są z ich właściwościami przeciwestrogenowymi. Wstępne wyniki badań wykazały, że mogą one hamować rozwój zmian nowotworowych związanych z aktywnością estrogenów, jak np. rak jajnika, piersi, prostaty. Badania epidemiologiczne wskazują, że wyższa podaż lignanów z diety koreluje z niższą zapadalnością na niektóre formy nowotworów.
Ogórek dobrze nawadnia
Oprócz wspomnianych, potencjalnych właściwości przeciwnowotworowych ogórki mają także inny, banalny, acz przydatny walor. Warzywa te, ze względu na wysoką zawartość wody i obecność wielu składników mineralnych doskonale sprawdzają się w upalne dni, gasząc pragnienie i nawadniając organizm. Warto również z tego powodu włączyć je do codziennego menu, w postaci dodatku do lekkich sałatek czy owocowo-warzywnych koktajli. Warzywa te, składają się w 95% z wody!
Podsumowanie
Ogórek, pomimo iż nie stanowi "witaminowej bomby", pomimo też że nie jest szczególnie bogatym źródłem błonnika, posiada pewne walory, które czynią z niego wartościowy i użyteczny składnik diety.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.