Jeżeli chcesz stopniowo wprowadzać poprawki do swojego sposobu odżywiania, to jedną ze zmian może być zadbanie o jedzenie większej ilości wapnia. Wielu z nas, a szczególnie weganie, mogą go mieć w diecie zdecydowanie za mało. Warto pamiętać, że Twój układ nerwowy, mięśnie, serce, kości i zęby potrzebują wapnia, by móc prawidłowo funkcjonować. Braki mogą natomiast prowadzić do wielu problemów fizycznych i emocjonalnych.
W jaki sposób dostarczyć organizmowi więcej wapnia? Na przykład w formie jedzenia, a oto produkty, które mają go najwięcej i które warto włączyć do diety.
Warzywa bogate w wapń
Warzywa liściaste
Znamy wiele warzyw bogatych w wapń, które możesz włączyć do codziennej diety. Są to np. jarmuż, sałata rzymska, rukola, boćwina i inne. Są one wszechstronne i można je dodawać do sałatek, jak i potraw na ciepło, np. do zupy, zapiekanki itp.
Inne warzywa
Sporą zawartość wapnia mają także takie warzywa jak brokuły, cykoria, kukurydza, kalafior i inne. Staraj się częściej je spożywać, jeśli zależy Ci na zwiększeniu ilości wapnia w diecie. Stanowią świetny dodatek do dań, jak i są znakomitą przekąską, gdy zjadamy je solo.
Owoce bogate w wapń
Nawet niektóre owoce mają godną uwagi ilość wapnia. Należą do nich suszone figi i morele, pomarańcze, papaja i kiwi. Jedząc je, możesz zwiększyć spożycie wapnia. Pamiętaj, że owoce możesz dodawać do posiłków, np. do owsianki, omleta, sałatki itp.
Ryby i owoce morza bogate w wapń
Dobrym zastrzykiem wapnia są także sardynki, szprotki, łosoś, makrela i krewetki, szczególnie jeśli zjadasz także drobne ości. Drobne ryby, takie jak szprotki, można bez problemu zjeść w całości, ponieważ ich ości też są drobne i miękkie.
Produkty mleczne bogate w wapń
Produkty mleczne są powszechnym źródłem wapnia w przyswajalnej formie. Aby zwiększyć jego spożycie, wybieraj sery takie jak ricotta, cheddar, fetę, parmezan, twaróg. Jak najbardziej możesz też jeść jogurty naturalne, greckie lub pić kefir. Weganie za to mogą poszukać produktów na bazie roślin, które są dodatkowo wzbogacone o wapń.
Produkty pełnoziarniste bogate w wapń
Co ciekawe, wapń zawierają także produkty pełnoziarniste, m.in. chleb pełnoziarnisty, ryż brązowy, kasze. Jeśli kupujesz produkty gotowe, np. pieczywo, warto wybierać sprawdzone piekarnie lub czytać skład, żeby sięgnąć po chleb z jak najmniejszą ilością składników.
Rośliny strączkowe bogate w wapń
Rośliny strączkowe, które oferują wapń, to m.in. fasola, soja, ciecierzyca. Są one bardzo istotne w diecie wegetariańskiej i wegańskiej, ponieważ oprócz wapnia oferują też sporo białka.
Orzechy są również doskonałym źródłem białka i wapnia. Aby dodać więcej wapnia do swojej diety, jedz migdały, nasiona sezamu i słonecznika. Orzechy i nasiona są świetną przekąską i można je dodawać do wielu posiłków.
Podsumowanie
Wapń kojarzy nam się głównie z nabiałem, ale jak widzisz, są także inne jego źródła, które bez problemu możesz włączyć do swojej diety. Co istotne, niektóre z nich są ratunkiem dla wegan, którzy nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.