Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Miód Manuka – czym się rożni od zwykłego miodu?

Miód Manuka – czym się rożni od zwykłego miodu?
W ostatnich latach miód Manuka zdobył niezwykłą popularność jako superfood o potężnych właściwościach zdrowotnych. Jednak, w miarę jak ten produkt staje się powszechnie dostępny, coraz więcej osób zaczyna kwestionować, czy naprawdę jest to fenomen, czy jedynie chwilowy trend w świecie zdrowego stylu życia. W zależności od stężenia MGO, czyli metyloglioksalu kosztuje od 150 do nawet 600 zł za 500 g. Czy naprawdę jest tyle wart?

Pochodzenie i produkcja miodu Manuka

Miód Manuka pochodzi z nektaru kwiatów krzewu Manuka (Leptospermum scoparium), który rośnie głównie na obszarach Nowej Zelandii i Australii. Odmiany tego miodu są oznaczane na podstawie skali UMF (Unique Manuka Factor) lub MGO (Methylglyoxal), które wskazują na zawartość substancji aktywnych, takich jak metyloglikoksal. Im wyższy poziom tych składników, tym lepsze właściwości zdrowotne przypisywane są danemu miodowi.

Produkcja miodu Manuka wymaga specjalistycznej opieki nad plantacjami, aby zapewnić optymalne warunki dla wzrostu krzewów Manuka. Proces ten, w połączeniu z wyselekcjonowanym zbiorem nektaru, sprawia, że produkcja miodu Manuka jest czasochłonna i kosztowna.

Właściwości zdrowotne miodu Manuka

Jedną z najbardziej promowanych cech miodu Manuka jest jego potencjał antybakteryjny. Substancje takie jak metyloglikoksal zawarte w miodzie Manuka mają zdolność do zwalczania wielu drobnoustrojów chorobotwórczych, przynajmniej w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem żywym.

Jakie jeszcze właściwości ma według opisów zamieszczonych na stronach poświęconych promocji tego produktu?

Może wspomagać gojenie się ran

Miód Manuka może być stosowany w leczeniu oparzeń i ran powierzchniowych. Dzieje się tak dlatego, że miód ten ma właściwości przeciwzapalne ze względu na zawartość przeciwutleniaczy i właściwości antybakteryjne.

Może mieć właściwości przeciwwirusowe

Miód Manuka może być również pomocny w przypadku infekcji wirusowych. Chociaż zawartość MGO w miodzie Manuka znana jest z działania antybakteryjnego, zapobiega także rozwojowi wirusów. Jednak badania wciąż trwają, aby dowiedzieć się więcej na temat tego połączenia.

Może odgrywać rolę w zdrowiu jamy ustnej

W niewielkim badaniu oceniano wpływ stosowania miodu Manuka po leczeniu periodontologicznym – zabiegu głęboko oczyszczającym w przypadku chorób dziąseł. Po terapii jedną stronę ust uczestników spryskano miodem Manuka i nadtlenkiem wodoru, natomiast drugą stronę nie poddano żadnemu leczeniu.

Naukowcy odkryli pewną poprawę w miarę upływu czasu dzięki leczeniu miodem. Zauważyli jednak, że w badaniu wzięło udział niewielu uczestników, a efektów nie można przypisać wyłącznie miodowi.

Pomaga złagodzić objawy przeziębienia

Miód Manuka może przynieść ulgę, jeśli masz objawy przeziębienia, takie jak kaszel lub ból gardła. Można jeść sam miód prosto z łyżeczki lub użyć produktów z tym miodem w postaci pastylek do ssania.

Jednak warto podkreślić, że mimo licznych badań naukowych nad miodem Manuka, niektóre z wyników są sprzeczne, a skuteczność nie zawsze jest jednoznacznie udowodniona.

Istnieją pewne przesłanki sugerujące, że pozytywne efekty mogłyby wystąpić, zwłaszcza jeśli miód byłby stosowany zewnętrznie, na przykład na trudno gojące się rany. Jednak przy zażyciu doustnym, w nadziei, że substancje zawarte w miodzie po wchłonięciu do krwiobiegu dotrą do obszarów dotkniętych chorobą i wywołają pozytywne skutki, brakuje potwierdzających to danych naukowych.

Porównanie wartości odżywczych

 

Miód Manuka (na 100 g)

Miód Gryczany (na 100 g)

Kalorie

Około 320 kcal

Około 304 kcal

Węglowodany

Około 82,1 g

Około 82,4 g

Cukry

Około 81,2 g (w tym fruktoza, glukoza, sacharoza)

Około 80,9 g (głównie fruktoza i glukoza)

Białko

Śladowe ilości (zwykle mniej niż 0,5 g)

Około 0,3 g

Tłuszcze

Brak

Brak

Witaminy i Minerały

Zawiera śladowe ilości witamin i minerałów, takich jak witamina C, witaminy z grupy B, mangan, żelazo

Zawiera śladowe ilości witamin i minerałów, zwłaszcza żelaza i manganu

Antyoksydanty

Zawiera substancje aktywne, takie jak metyloglikoksal, które posiadają potencjalne właściwości antyoksydacyjne

Zawiera pewne ilości naturalnych antyoksydantów, ale w mniejszym stopniu niż miód Manuka

Inne Składniki

Unikalne związki takie jak MGO (Methylglyoxal) i UMF (Unique Manuka Factor), które przypisuje się specyficznym właściwościom zdrowotnym

Brak specyficznych związków charakterystycznych dla miodu Manuka

Jak stosować miód Manuka?

Nie ma oficjalnej dawki miodu Manuka, którą należy przyjmować. Postępuj jednak zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi stosowania, które znajdziesz na jego opakowaniu. Miód Manuka można spożywać tak samo, jak zwykły miód.

Możesz dodać go do herbaty lub płatków zbożowych jako słodzik, posypać nim deser, rozsmarować go na toście czy użyć do koktajli. Niektóre produkty kosmetyczne, takie jak produkty do pielęgnacji skóry lub włosów, mogą zawierać miód Manuka jako składnik.

Podsumowanie

Miód Manuka według wielu opinii wspomaga gojenie ran, łagodzi ból gardła i ma właściwości antybakteryjne. Można go używać jako produkt spożywczy, a także do pielęgnacji skóry lub włosów. Niektóre z wyników badań dotyczące stosowania miodu Manuka są sprzeczne, a skuteczność nie zawsze jest jednoznacznie udowodniona.

W związku z tym przyjmowanie miodu Manuka w sposób doustny może okazać się nieskuteczne, ponieważ nie istnieją dostateczne dowody na jego zbawienny wpływ na zdrowie, gdy jest spożywany. Warto pochylić się nad naszymi polskimi miodami z lokalnej pasieki, zwłaszcza nad miodem spadziowym.

Źródła: https://link.springer.com/article/10.1007/s13197-019-04159-w https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0224495

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.