Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Palenie papierosów a estetyka sylwetki

Palenie papierosów a estetyka sylwetki
Nałóg tytoniowy jest niebezpieczny dla zdrowia – zwiększa ryzyko występowania wielu groźnych chorób, a także przyspiesza proces starzenia organizmu. Wiele osób jednak nie rezygnuje z palenia w obawie przed zdobyciem dodatkowych kilogramów. Dość powszechny jest także pogląd, że nałóg ten ułatwia odchudzanie, ponieważ skutecznie tłumi apetyt. Czy tak jest w istocie?

Palenie papierosów a masa i skład ciała

Istnieją wybrane dane statystyczne, które wskazują, iż nałogowi palacze posiadają niższy wskaźnik masy ciała (BMI) niż osoby niepalące. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że są również analizy wskazujące na brak istotnych różnic w masie ciała pomiędzy nałogowcami a niepalącymi. Jeżeli jednak wynikom tym przyjrzymy się nieco bliżej, to okaże się, że cechą charakterystyczną  amatorów papierosowego dymka jest istotnie wyższy procentowy udział tkanki tłuszczowej. Czyli inaczej pisząc, palacze nawet jeśli ważą mniej, to i tak posiadają więcej tkanki tłuszczowej, co niewątpliwie negatywnie odbija się na estetyce sylwetki oraz przede wszystkim na zdrowiu. Bo wbrew obiegowym opiniom, można ważyć mało i wcale dobrze nie wyglądać, ze względu na tkankę tłuszczową rozmieszczoną w okolicy brzucha czy bioder, a także deficyt tkanki mięśniowej. Taki typ sylwetki, często charakterystycznej dla palaczy, określa się mianem skinny fat.

Palenie papierosów a odchudzanie

Tłumiący apetyt „walor” papierosów często wykorzystywany jest przez osoby, które pragną pozbyć się niechcianych kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że jest to zabieg nieskuteczny w kontekście pozbywania się zbędnej tkanki tłuszczowej. Jak pokazują badania naukowe, palenie papierosów istotnie zwiększa poziom kortyzolu (hormonu stresu), który doprowadza do obniżenia insulinowrażliwości tkanek, co z jednej strony utrudnia pozbywanie się zbędnego tłuszczu, a sprzyja utracie mięśni. Odchudzający „potencjał” papierosów sprowadza się zatem do utraty cennej tkanki mięśniowej i poważnej dekompozycji sylwetki

Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Przyrost masy ciała związany z definitywnym rozstaniem z nałogiem tytoniowym nie musi być czymś nieuniknionym. Trzeba jednak w sposób racjonalny i przemyślany podejść do kwestii związanych z bilansowaniem jadłospisu. Codzienne menu powinno opierać się na produktach niskoprzetworzonych o dużej wartości odżywczej (np. warzywa, owoce, jaja, nabiał, mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, zdrowe tłuszcze). Zrezygnować natomiast należy z dostarczającej pustych kalorii żywności przetworzonej technologicznie (np. słodycze, fast foody, białe pieczywo, owocowy nabiał, etc.). Menu oparte na wartościowym jedzeniu pozwoli kontrolować nadmierny apetyt – szczególne znaczenie w tym kontekście będzie miał odpowiedni udział pełnowartościowych protein. Białko bowiem posiada szczególnie duże właściwości sycące. Osoby, które pragną rozstać się z nałogiem tytoniowym, a boją się dodatkowych kilogramów powinny także rozważyć włączenie regularnej aktywności fizycznej do tygodniowego rozkładu zajęć.

Podsumowanie

Palenie papierosów oprócz tego, że jest niebezpieczne dla zdrowia, to dodatkowo utrudnia uzyskanie szczupłej i estetycznej sylwetki. Jest to zatem kolejny dobry powód do tego, by bez żalu zrezygnować z tego wyniszczającego nałogu.