Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 powodów, przez które nie możesz poskromić apetytu

Marzenia o idealnej sylwetce najczęściej przegrywają w starciu z trudnym do opanowania uczuciem głodu, które w wybranych przypadkach pojawia się już nawet kilkanaście minut po zakończeniu posiłku. „Ssanie” w żołądku powoduje znaczny dyskomfort, często też przyczynia się do nieplanowanych żywieniowych „skoków w bok”, w rezultacie doprowadzając do przyrostu tkanki tłuszczowej i poważnych frustracji. Jakie zatem są najczęstsze powody odczuwania permanentnego uczucia głodu i jak sobie z nim poradzić?

Jesz za mało

Większość osób sądzi, iż głód jest po prostu „wpisany” w zdrowy jadłospis, zwłaszcza ten ukierunkowany na redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Jeżeli spożywasz dziennie wyłącznie warzywa, odtłuszczone jogurty i pijesz wody mineralne, to nic dziwnego, że odczuwasz głód. Zbyt daleko posunięte restrykcje kaloryczne wywołują dotkliwe uczucie głodu i najwłaściwszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest uwzględnienie dodatkowych kalorii, pochodzących z wartościowych pokarmów, czyli takich które stanowią źródło ważnych dla zdrowia składników a nie tylko pustych kalorii.

W Twoim jadłospisie jest za dużo przetworzonej żywności

Nawet jadłospis ukierunkowany na redukcję tkanki tłuszczowej, uwzględniający właściwie zaplanowany deficyt energetyczny można skomponować w ten sposób, aby poczucie głodu nie było dokuczliwe. Kwestią najistotniejszą jest właściwy dobór produktów żywnościowych. Opieranie menu na słodyczach i fast foodach znacznie utrudnia utrzymanie zaplanowanego pułapu energetycznego – tego typu żywność jest tak zaprojektowana, by potrzeba ich konsumpcji wzrastała z każdym kolejnym kęsem. Z kolei produkty nieprzetworzone, takie jak mięso, jaja, nieprzetworzony nabiał, ryby, świeże warzywa i owoce, orzechy, wartościowe źródła tłuszczu sycą na zdecydowanie dłużej przy niższej podaży energii, dostarczają cennych dla zdrowia składników i pomagają zwalczyć napady żarłoczności.

Posiłki, które spożywasz, są kulinarnie niesatysfakcjonujące

Zbyt duża ilość posiłków w jadłospisie znacznie utrudnia utrzymanie reżimu diety nie tylko ze względu na kwestie organizacyjne związane z gotowaniem i przygotowywaniem posiłków. Dodatkowo problemem mogą być zbyt małe porcje, których zjedzenie jest po prostu niesatysfakcjonujące. W tego typu sytuacjach lepiej jest zrezygnować z ośmiu czy dziewięciu drobnych przekąsek na rzecz 4-5 większych posiłków. Brak satysfakcji może również być wywoływany spożywaniem niesmacznych potraw – wówczas pomimo zaspokojenia głodu, pojawiają się „smaki” na coś bardziej atrakcyjnego pod względem kulinarnym… Warto zatem się postarać i spożywać potrawy, które nam smakują… Katowanie się jałowym i niesmacznym posiłkiem, to zbędne poświęcenie.

Spożywasz za mało białka

Deficyt białka w jadłospisie to częsty powód występowania głodu w niedługim czasie po spożyciu posiłku. Proteiny posiadają ten istotny walor, iż sycą na długo – nie należy o tym zapominać przy planowaniu jadłospisu i poszczególnych posiłków! Bardzo korzystną opcją jest rozpoczęcie dnia od wysokobiałkowego śniadania – dzięki takiemu zabiegowi łatwiej będzie utrzymać apetyt w ryzach w ciągu całego dnia. W tym celu przesłodzone musli czy batoniki zbożowe zamień na przykład na jajecznicę z warzywami.

Masz za dużo wolnego czasu

Okres wakacyjny, długie weekendy czy święta – to wtedy permanentny głód staje się zdecydowanie bardziej dokuczliwy. Brak typowych zajęć i nuda sprzyjają objadaniu się, dlatego mało konstruktywnej bezczynności- zwłaszcza przed telewizorem, najlepiej jest unikać. Jeżeli obserwujesz u siebie objaw sięgania po paczkę ciastek czy rozmyślania o ulubionych przekąskach, bo „nic lepszego nie masz akurat do roboty” to pomyśl o spacerze, posprzątaniu mieszkania albo rozmowie z bliską Ci osobą. Odwrócenie uwagi i zajęcie się czymś innym to prosty i skuteczny sposób na zmniejszenie apetytu i chęci na podjadanie pomiędzy posiłkami.

Podsumowanie

Odczuwanie ciągłego głodu to najczęstszy objaw błędnie zaplanowanego jadłospisu, niekompatybilnego z potrzebami i możliwościami danego organizmu. Aby właściwie zdiagnozować przyczynę, należy przyjrzeć się wnikliwie swoim posiłkom, a także skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem. Trudności z opanowaniem głodu mogą przyczynić się do problemów z utrzymaniem należytej masy ciała, a także prowadzić do rozwoju poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.