Skurcze mięśni mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i powodować nieprzyjemne odczucia w najdziwniejszych momentach. W większości przypadków powodem są błędy żywieniowe, które przyczyniają się do niedoborów. Można radzić sobie z nimi, stosując standardowe zestawy witamin i minerałów, ale warto też dokonać zmian w diecie. Jakie produkty warto włączyć do naszego menu?
Woda kokosowa
Oprócz tego, że świetnie nawadnia organizm, to jest też doskonałym źródłem potasu, magnezu, wapnia, sodu i fosforu.
Nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym zapobiegania skurczom mięśni. Z drugiej strony odwodnienie może uniemożliwić prawidłowy skurcz, powodując w ten sposób te nieprzyjemne dolegliwości, których wolelibyśmy uniknąć. Podjadanie arbuza to świetny sposób na słodki zastrzyk nawodnienia. Zawiera magnez i potas.
Bataty (słodkie ziemniaki)
Słodkie ziemniaki to jedne z najzdrowszych warzyw. Są pełne witamin, minerałów i związków roślinnych, m.in. potasu, magnezu i wapnia.
Jogurt grecki
Jogurt grecki jest świetnym źródłem wapnia, który zwykle kojarzy nam się ze zdrowiem kości, ale okazuje się, że jest też niezbędny dla funkcji mięśni. Zawiera sporo białka, które jest niezbędne do wzrostu i regeneracji tkanki mięśniowej.
Łosoś
Dzięki zawartym witaminom i minerałom łosoś niesie szereg niesamowitych korzyści zdrowotnych, w tym zapobiega skurczom mięśni. Oprócz tego, że jest bogaty w białko, przeciwzapalne tłuszcze i inne składniki odżywcze, to jest również bogaty w żelazo. Żelazo bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni - powstrzymuje skurcze, wspomaga produkcję zdrowych krwinek, dotlenienie tkanki mięśniowej i przepływ krwi.
Bulion kostny
Bulion kostny to skoncentrowany bulion wytwarzany przez gotowanie kości zwierzęcych na wolnym ogniu w wodzie. Przygotowanie bulionu kostnego jest łatwe, ale to długi proces: kości muszą gotować się na wolnym ogniu przez ponad 8 godzin.
Jak bulion kostny może pomóc złagodzić skurcze mięśni? Jest on doskonałym źródłem składników odżywczych, takich jak wapń, sód i magnez. Jeśli możesz poświęcić czas na przygotowanie bulionu, to spożywaj go samodzielnie lub traktuj jako bazę do codziennych zup.
Żywność fermentowana
Sfermentowane produkty, takie jak ogórki kiszone, sok z ogórków, kiszona kapusta kimchi i inne zawierają duże ilości elektrolitów, takich jak sód, który jest jednym z minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni.
Buraki
Liściasta górna część buraka jest wypełniona po brzegi substancjami odżywczymi, które wpływają na zdrowie mięśni i zmniejszają skurcze. Są to m.in. potas, magnez, wapń, fosfor i witaminy z grupy B.
Buraki zawierają również azotany. Związki te pomagają w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, aby zapewnić prawidłowy przepływ krwi do mięśni, co zmniejsza ryzyko skurczów mięśni.
Sardynki
Małe, ale bogate w składniki odżywcze sardynki, zawierają żelazo, fosfor, wapń, potas, sód, magnez oraz witaminę D. Sardynki są również bogate w selen, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni. Niedostateczna ilość selenu może powodować problemy, takie jak osłabienie mięśni.
Banany
Banany są bogate w potas, a jeśli jego poziom zaczyna spadać, prawdopodobnie wystąpią skurcze. Ten żółty owoc jest bogaty w węglowodany, które zapewniają energię do pracy.
Szpinak
Szpinak jest pełen korzystnych dla Ciebie składników odżywczych. Potas, magnez, witamina A, witamina K i kwas foliowy sprawiają, że jest to prawdziwy koktajl dobroczynnego działania przeciwskurczowego.
Soczewica
Soczewica i inne rośliny strączkowe są bogate w magnez. Soczewica zawiera też błonnik, który wspomaga inne procesy w organizmie, takie jak kontrolowanie poziomu cukru we krwi i utrzymywanie niskiego poziomu cholesterolu LDL, który jak wiemy, jest kluczowym składnikiem odżywczym w łagodzeniu skurczów mięśni.
Podsumowanie
Skurcze mięśni to dość nieprzyjemne zjawisko. Przyczyny ich powstawania mogą być różne, np. duże obciążenie treningowe, odwodnienie, przyjmowanie niektórych leków. Spożywanie pokarmów bogatych w określone składniki odżywcze, witaminy i minerały może pomóc złagodzić skurcze, a nawet zapobiec ich wystąpieniu.
Warto sięgać po żywność, która zawiera potas, magnez, sód, wapń, witaminę D, witaminy z grupy B.
Jeśli skurcze mięśni utrzymują się lub nasilają, porozmawiaj z lekarzem. Możliwe, że temat wymaga szerszej diagnostyki.