Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Produkty, które mogą pomóc przy skurczach mięśni

Produkty, które mogą pomóc przy skurczach mięśni
Skurcze mięśni mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i powodować nieprzyjemne odczucia w najdziwniejszych momentach. W większości przypadków powodem są błędy żywieniowe, które przyczyniają się do niedoborów. Można radzić sobie z nimi, stosując standardowe zestawy witamin i minerałów, ale warto też dokonać zmian w diecie. Jakie produkty warto włączyć do naszego menu?

Awokado

Ten pyszny, wszechstronny owoc jest pełen składników odżywczych, które są niezbędne dla poskromienia skurczów mięśni. Chodzi oczywiście o magnez i potas. Intensywny trening może zaburzyć równowagę elektrolitową, a tym samym prowadzić do skurczów mięśni. Spożywanie pokarmów bogatych w elektrolity wpływa na utrzymanie tej równowagi i zapobiega skurczom lub je łagodzi. 

Woda kokosowa

Oprócz tego, że świetnie nawadnia organizm, to jest też doskonałym źródłem potasu, magnezu, wapnia, sodu i fosforu.

Arbuz

Nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym zapobiegania skurczom mięśni. Z drugiej strony odwodnienie może uniemożliwić prawidłowy skurcz, powodując w ten sposób te nieprzyjemne dolegliwości, których wolelibyśmy uniknąć. Podjadanie arbuza to świetny sposób na słodki zastrzyk nawodnienia. Zawiera magnez i potas.

Bataty (słodkie ziemniaki)

Słodkie ziemniaki to jedne z najzdrowszych warzyw. Są pełne witamin, minerałów i związków roślinnych, m.in. potasu, magnezu i wapnia.

Jogurt grecki

Jogurt grecki jest świetnym źródłem wapnia, który zwykle kojarzy nam się ze zdrowiem kości, ale okazuje się, że jest też niezbędny dla funkcji mięśni. Zawiera sporo białka, które jest niezbędne do wzrostu i regeneracji tkanki mięśniowej.

Łosoś

Dzięki zawartym witaminom i minerałom łosoś niesie szereg niesamowitych korzyści zdrowotnych, w tym zapobiega skurczom mięśni. Oprócz tego, że jest bogaty w białko, przeciwzapalne tłuszcze i inne składniki odżywcze, to jest również bogaty w żelazo. Żelazo bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni - powstrzymuje skurcze, wspomaga produkcję zdrowych krwinek, dotlenienie tkanki mięśniowej i przepływ krwi.

Bulion kostny

Bulion kostny to skoncentrowany bulion wytwarzany przez gotowanie kości zwierzęcych na wolnym ogniu w wodzie. Przygotowanie bulionu kostnego jest łatwe, ale to długi proces: kości muszą gotować się na wolnym ogniu przez ponad 8 godzin.

Jak bulion kostny może pomóc złagodzić skurcze mięśni? Jest on doskonałym źródłem składników odżywczych, takich jak wapń, sód i magnez. Jeśli możesz poświęcić czas na przygotowanie bulionu, to spożywaj go samodzielnie lub traktuj jako bazę do codziennych zup.

Żywność fermentowana

Sfermentowane produkty, takie jak ogórki kiszone, sok z ogórków, kiszona kapusta kimchi i inne zawierają duże ilości elektrolitów, takich jak sód, który jest jednym z minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni.

Buraki

Liściasta górna część buraka jest wypełniona po brzegi substancjami odżywczymi, które wpływają na zdrowie mięśni i zmniejszają skurcze. Są to m.in. potas, magnez, wapń, fosfor i witaminy z grupy B.

Buraki zawierają również azotany. Związki te pomagają w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, aby zapewnić prawidłowy przepływ krwi do mięśni, co zmniejsza ryzyko skurczów mięśni.

Sardynki

Małe, ale bogate w składniki odżywcze sardynki, zawierają żelazo, fosfor, wapń, potas, sód, magnez oraz witaminę D. Sardynki są również bogate w selen, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni. Niedostateczna ilość selenu może powodować problemy, takie jak osłabienie mięśni.

Banany

Banany są bogate w potas, a jeśli jego poziom zaczyna spadać, prawdopodobnie wystąpią skurcze. Ten żółty owoc jest bogaty w węglowodany, które zapewniają energię do pracy.

Szpinak

Szpinak jest pełen korzystnych dla Ciebie składników odżywczych. Potas, magnez, witamina A, witamina K i kwas foliowy sprawiają, że jest to prawdziwy koktajl dobroczynnego działania przeciwskurczowego.

Soczewica

Soczewica i inne rośliny strączkowe są bogate w magnez. Soczewica zawiera też błonnik, który wspomaga inne procesy w organizmie, takie jak kontrolowanie poziomu cukru we krwi i utrzymywanie niskiego poziomu cholesterolu LDL, który jak wiemy, jest kluczowym składnikiem odżywczym w łagodzeniu skurczów mięśni.

Podsumowanie

Skurcze mięśni to dość nieprzyjemne zjawisko. Przyczyny ich powstawania mogą być różne, np. duże obciążenie treningowe, odwodnienie, przyjmowanie niektórych leków. Spożywanie pokarmów bogatych w określone składniki odżywcze, witaminy i minerały może pomóc złagodzić skurcze, a nawet zapobiec ich wystąpieniu.
Warto sięgać po żywność, która zawiera potas, magnez, sód, wapń, witaminę D, witaminy z grupy B.
Jeśli skurcze mięśni utrzymują się lub nasilają, porozmawiaj z lekarzem. Możliwe, że temat wymaga szerszej diagnostyki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.