Dla wielu osób podwieczorek nie jest posiłkiem szczególnie istotnym i nie przysparza zbyt wielu problemów. Nie jest też specjalnie kontrowersyjny (w odróżnieniu od śniadania i kolacji). Często bywa pomijany – nie ma w tym nic złego, ale spora część ludzi dbających o zdrowie i estetyczną sylwetkę lubi pomiędzy obiadem a kolacją zjeść dodatkowy, czasem niewielki posiłek. Problem pojawia się u osób rozpoczynających pracę nad estetyką sylwetki, pragnących pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Podwieczorek w tradycyjnym podejściu, to czas na popołudniową kawę i małe co nieco do niej. Niekoniecznie jest to kompatybilne z przyjętymi założeniami żywieniowymi ukierunkowanymi na pozbywanie się zbędnego balastu.
O czym należy pamiętać?
Zasady komponowania podwieczorku, nie różnią się od tych obowiązujących dla innych posiłków w ciągu dnia. Przede wszystkim, pamiętać należy o obranym dobowym bilansie kalorycznym. Warto też pamiętać o selekcji pokarmów, koncentrując się na tych najmniej przetworzonych technologicznie. Posiada to szczególne znaczenie w trakcie redukowania zbędnej tkanki tłuszczowej – podwieczorek powinien być sycący, nie powinien też rozbudzać apetytu i prowokować do napadów obżarstwa.
Mając na uwadze powyższe wskazówki, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
uwzględnieniu nie tylko węglowodanów, ale również odpowiednich ilości białka i tłuszczy,
aby posiłek był bardziej sycący warto, aby zawierał błonnik,
unikać należy produktów, które wyzwalają apetyt i sprawiają, iż trudno poprzestać na skromniej porcji (należą do tej grupy między innymi słodycze i masła orzechowe – trudno poprzestać na jednym ciasteczku czy kawałku pysznego ciasta).
Co można zjeść na podwieczorek?
Ogólnie rzecz biorąc warto mieć na uwadze przede wszystkim swoje indywidualne preferencje. Choć ogólnie przyjęło się, iż podwieczorek jest to niewielka słodka przekąska, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby był to posiłek nieco większy, przygotowywany na sposób wytrawny. Jak wspominałem ważne, aby mieścił się w prawidłowo zaplanowanym bilansie energetycznym, a także wychodził naprzeciw naszym preferencjom smakowym i kulinarnym, był adekwatny do możliwości organizacyjnych i czasowych, jakimi dysponujemy. Co można zatem zjeść w ramach podwieczorku? Doskonale sprawdzą się koktajle, sałatki, wybrać można owoce i przygotować przy ich pomocy smaczny deser, uzupełnić migdałami, nieprzetworzonym nabiałem. Uwzględnić można również płatki owsiane, kaszę jaglaną, ryż – produkty te również stanowią doskonałą bazę do przygotowania smacznego i pożywnego, a przy tym słodkiego posiłku.
Podsumowanie
Podwieczorek to posiłek, który z powodzeniem można uwzględnić w codziennym menu, również tym ukierunkowanym na redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Ważne, aby wpisany był w sposób przemyślany w ramy dziennego bilansu, a także opierał się na wartościowych produktach żywnościowych.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.