Jeszcze zaledwie kilka lat temu napój ten traktowany był jako zwykła używka, której konsumpcja stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia, dziś natomiast okazuje się, że kawa ‘dobra jest na wszystko”. Co rusz pojawiają się artykuły gdzie przytaczane są wyniki badań naukowych wskazujących, iż regularne picie kawy pozytywnie wpływa na zdrowie funkcjonowanie organizmu. Warto jednak pamiętać, że oprócz walorów prozdrowotnych kawa posiada także inne właściwości, które umożliwiają zastosowanie jej w sporcie jako fenomenalny napój przedtreningowy. W niniejszym opracowaniu przedstawię trzy naprawdę dobre powody by przed fizycznym wysiłkiem wypić mocne espresso.
Kawa mobilizuje do działania
Kawa, za sprawą zawartej w niej kofeiny posiada unikalną zdolność do „nakręcania”, podnosząc poziom motywacji i chęci do treningu. Po jej wypiciu zmniejszeniu ulega zmęczenie, zwiększa się poziom energii i zaangażowanie w wykonywane czynności. Efekt ten odczuwalny jest już po kilku, a najdalej kilkunastu minutach od konsumpcji. Filiżanka kawy jest więc znakomitym rozwiązaniem dla osób trenujących po ciężkim dniu spędzonym w szkole lub pracy, ale także sprawdzi się fenomenalnie przy treningach wykonywanych po przebudzeniu rano na czczo.
Kawa podnosi zdolności wysiłkowe
Pobudzenie i rozenergetyzowanie jakie odczuwamy po wypiciu kawy ma nie tylko charakter subiektywnego odczucia, ale jest obiektywnie weryfikowalne na podstawie uzyskiwanych wyników. Badania naukowe wskazują, że kofeina zawarta w kawie pozytywnie wpływa na wydolność, co przekłada się na wyniki uzyskiwane tak w sportach wytrzymałościowych jak i szybkościowo-siłowych i siłowych. Skuteczna dawka kofeiny wynosi średnio około 200 mg, można ją uzyskać przygotowując kawę z dwóch łyżeczek. Chcąc poprawić wydolność do kawy można dodać glukozy lub też po prostu stołowego cukru.
Kawa przyspiesza spalanie tłuszczu
Filiżanka kawy może zadziałać równie skutecznie co porcja „termogenika”, czyli suplementu, którego rolą jest przyspieszenie spalania tłuszczu zapasowego. Odchudzające właściwości kawy wynikają z jednej strony z obecności wspomnianej już kofeiny (która posiada właściwości termogenne), a z drugiej – z zawartości polifenoli wpływających pozytywnie na metabolizm. Warto mieć na uwadze jednak, że dodatki takie jak mleko czy śmietanka oraz – cukier, skutecznie niwelują redukcyjne walory kawy. Zupełnie odwrotnie zadziałać mogą ostre przyprawy takie jak imbir czy pieprz kajeński, zawarte w nich substancje przyspieszą jeszcze redukcję tkanki tłuszczowej.
Podsumowanie
Jak więc widać kawę pić warto, a zwłaszcza – przed planowanym wysiłkiem. Dzięki unikalnym walorom tego napoju można zmotywować się do działania, poprawić zdolności wysiłkowe i nasilić tempo spalania tłuszczu zapasowego. Czy można chcieć więcej?
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.