Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakich produktów unikać, żeby zachować zdrowie mózgu?

Jakich produktów unikać, żeby zachować zdrowie mózgu?
Zdrowie organizmu jest najważniejsze w naszym życiu. Na wiele aspektów zdrowotnych mamy bezpośredni wpływ i warto to wykorzystać. Jednym z kluczowych narządów jest nasz mózg. Wpływa on na każdą część naszego ciała, a także na zdrowie psychiczne. Można powiedzieć, że jest on „dowódcą” wszystkich komórek, wszystkich narządów naszego organizmu. Nie bez powodu mówi się, że osoba dowodząca w akcji to „mózg operacji”. Skoro możemy wpływać na swoje zdrowie, to w jaki sposób wesprzeć mózg?

Przede wszystkim należy zadbać o dietę, regularną aktywność fizyczną, wysypianie się i umiejętne zarządzanie stresem. Jeśli chodzi o dietę, to jest szereg produktów, które wspierają pracę mózgu, ale są też takie, których lepiej unikać. I dziś skupimy się właśnie na tych drugich. Jakich produktów lepiej unikać?

Żywność wysokoprzetworzona

Żywność wysokoprzetworzona zła dla mózguNajwiększym wrogiem naszego mózgu (i nie tylko) jest żywność wysokoprzetworzona. Jak sama nazwa wskazuje, przed przekazaniem do spożycia, została ona poddana wielu procesom obróbki, co w konsekwencji pozbawiło ją błonnika, witamin i minerałów. Krótko mówiąc, jest to żywność, która nie oferuje nam optymalnych wartości odżywczych. W zamian „ładuje” w nas wiele szkodliwych składników, które mają za zadanie wydłużyć jej przydatność do spożycia, nadać strukturę, smak, kolor. Zbyt częste spożywanie takiego jedzenia może wpływać negatywnie na nasze zdrowie, wywołując stany zapalne, które przyspieszają procesy starzenia się, a także rozwój wielu chorób.

Słodkie napoje i słodycze

Słodkie napoje i słodycze zła dla mózguCukier nie jest naszym sprzymierzeńcem. Regularne picie słodkich napojów i objadanie się słodyczami to jedna z głównych przyczyn przybierania na wadze i rozwoju cukrzycy typu 2. Problemy z poziomem cukru we krwi często wiążą się z insulinoopornością, a ta z kolei może prowadzić do pogorszenia zdrowia mózgu i demencji.

Tłuszcze trans

Tłuszcze trans złe dla mózguTłuszcze trans to rodzaj tłuszczu znajdującego się w przetworzonej i smażonej żywności, który wiąże się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, w tym z chorobami serca i udarem mózgu. Tłuszcze trans znajdują się naturalnie w niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego, ale znaleźć je można również w przetworzonej żywności, takiej jak margaryna, ciastka, ciasta i inne produkty cukiernicze. Spożywanie tłuszczów trans może wiązać się z rozwojem demencji.

Smażone jedzenie

Smażone jedzenie złe dla mózguWspomniane wyżej smażone jedzenie także nie sprzyja zdrowiu naszego mózgu. Jest bogate w tłuszcz oraz kalorie. Wiele smażonych potraw zawiera nie tylko tłuszcze trans, ale też duże ilości soli, prowadząc tym do wzdęć, zatrzymywania wody w organizmie i wzrostu ciśnienia krwi. Smażone potrawy mają ogólnie więcej tłuszczu, przez co mogą się przyczynić do przybierania na wadze. Jest to jeden z czynników rozwoju problemów z pamięcią w późniejszych latach.

Alkohol

Alkohol zły dla mózguTo, że alkohol ma negatywne skutki na nasze zdrowie, nie jest niczym odkrywczym. I o ile lampka wina wypita sporadycznie do posiłku nie zrobi nam wielkiej krzywdy, tak już regularne picie alkoholu może wpływać negatywnie na wiele aspektów zdrowotnych. Do najczęstszych należą choroby wątroby, takie jak marskość albo nowotwór, ale może być także szkodliwy dla mózgu. Alkohol działa na centralny układ nerwowy i spowalnia różne funkcje mózgu. Może mieć wpływ na zapamiętywanie, czas reakcji, koordynację ciała itp. Zwróć uwagę, że po alkohol często sięgają osoby z problemami emocjonalnymi i często wiąże się go z depresją. Osoby, które go nadużywają, są bardziej narażone na rozwój demencji i innych problemów psychicznych.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zachować zdrowie mózgu, wówczas wyrzuć ze swojej diety powyższe grupy produktów. Unikaj żywności wysokoprzetworzonej, odpuść sobie słodycze i słodzone napoje. Zamiast białego pieczywa wybieraj razowe, jedz dużo owoców i warzyw i najlepiej ogranicz smażenie. Gotowanie, pieczenie, gotowanie na parze to znacznie lepsze procesy obróbki. Postaraj się też unikać wszelkich używek — nie tylko alkoholu, ale także papierosów, a nawet kofeiny, jeśli spożywasz ją w nadmiarze.

Kluczem do dłuższego zdrowia mózgu i innych narządów jest szacunek do swojego ciała — zdrowa dieta, ruch i odpoczynek.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.