Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni, cenisz sobie pomysłowe, aczkolwiek niezbyt czasochłonne przepisy i z dużą nieufnością podchodzisz do wysoko przetworzonej żywności, to ten pomysł zapewne Ci się spodoba. W niniejszym poradniku opiszę bowiem krok po kroku, jak przygotować smacznego, pożywnego i pozbawionego kontrowersyjnych składników takich jak gluten wrapa, w którego zawinąć można mięso z warzywami i ulubionym sosem lub dowolne inne składniki.
Modne wrapy
W dzisiejszych czasach dania typu „wrap”, czyli takie, w których konwencjonalne pieczywo zastąpione jest naleśnikiem z mięsnym, warzywnym lub mieszanym wsadem, cieszą się bardzo dużą popularnością. Niestety, konwencjonalne wersje tego rodzaju potraw charakteryzują się zazwyczaj niską wartością odżywczą, wysoką energetyczną i obecnością składników, które nie przez wszystkich są dobrze tolerowane. Na szczęście istnieją proste i wartościowe alternatywy, które w smaku nie ustępują swoim rynkowym odpowiednikom.
Problematyczna pszenica
Pszenica bez wątpienia ma swoje zalety: jest tania, ogólnodostępna i zawiera gluten – składnik o właściwościach strukturotwórczych, który sprawia, że przygotowywane z mąki pszennej ciasto jest odpowiednio ciągliwe i elastyczne. Niestety, gluten ma też pewne wady – nie wszyscy dobrze go tolerują. Może on stanowić problem nie tylko dla osób z celiakią i specyficzną alergią, ale także w przypadku innych przypadłości takich jak znaczna część chorób autoimmunologicznych czy też przy nadwrażliwości na gluten niezwiązanej z celiakią. Eliminacja z diety glutenu bywa problematyczna co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, składnik ten jest wszechobecny i trzeba mocno się postarać, by go z menu usunąć, a po drugie – bez niego ulubione potrawy nie wyglądają i nie smakują tak samo. Przykładem mogą być tutaj dania typu wrap serwowane w coraz to większej ilości restauracji i barów szybkiej obsługi. Okazuje się jednak, że są sposoby na to, by otrzymać tego typu danie bez zastosowania mąki pszennej, a nawet – jakiejkolwiek innej mąki!
Jak przygotować ciasto na wrapy bezglutenowe?
Potrzebne składniki:
4 czubate łyżki siemienia lnianego (mielonego)
2 małe jaja kurze,
¼ łyżeczki proszku do pieczenia,
1 łyżka oleju kokosowego,
solidna szczypta mielonej papryki,
sól (może być morska lub ziołowa),
odrobina wody.
Sposób przygotowania:
W głębszym naczyniu należy wymieszać ze sobą siemię lniane, proszek do pieczenia, paprykę i sól.
Następnie dodać można łyżkę oleju kokosowego i jaja, dodając do powstałej masy odrobinę wody.
Całość można uformować w cienki naleśnik w foremce i piec w rozgrzanym piekarniku bądź też w kuchence mikrofalowej (w pierwszym wypadku potrzeba kilkunastu, a w drugim zaledwie kilku minut by wrap był gotowy). W wersji alternatywnej śmiało można użyć patelni do naleśników.
Po chwili można już zawijać ulubione składniki, otrzymując smaczną i pożywną kanapkę, która znakomicie sprawdzi się jako drugie śniadanie bądź obiad konsumowany w domu lub poza domem.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.