Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jajka – zdrowe pomysły na śniadanie

Jajka – zdrowe pomysły na śniadanie
Statystyczny Kowalski, nie mając pomysłu na posiłek, najszybciej przygotuje jajecznicę lub kanapki. Potrawy niezmiernie proste w przyrządzeniu, niewymagające poświecenia im dużej ilości czasu, mogące (choć absolutnie nie muszące, o czym będzie za chwilę) składać się z niewielkiej ilości składników i do tego – choć to już w znacznej mierze zależy od osoby przygotowującej posiłek – o wysokiej wartości odżywczej... Przy tej mnogości zalet, które docenia się zwłaszcza poranku, gdy czas nagli, niestety standardowa jajecznica zaczyna mieć jedną wadę… Jedzona 6 dzień pod rząd przestaje smakować. Podpowiemy wam w jaki sposób ją uatrakcyjnić lub też czym ją zastąpić, by śniadania były urozmaicone i smaczne.

Jajecznica niejedno ma imię

Wersja podstawowa, czyli kilka jaj usmażonych na maśle lub boczku, doprawionych wg uznania – głównie sola i pieprzem rzeczywiście może dość szybko się znudzić. Dlatego warto „kombinować”, dodawać nowe produkty, testować nowe smaki. W jaki sposób możesz poprawić smak tego kulinarnego wytworu? Dodaj do niej ser! Idealnie pasował będzie żółty, pokrojony na niewielkie kawałeczki lub starty i dodany do delikatnie już ściętej jajecznicy. Bardzo dobrze komponuje się także połączenie z mozzarellą, serami pleśniowymi oraz parmezanem.

Jeżeli nie przepadasz za boczkiem lub też, np. ze względu na bycie na diecie redukcyjnej ograniczasz kalorie i wyeliminowałeś go ze swojej diety, to spróbuj dodać do jaj drobno pokrojona i uprzednio podsmażoną/uduszoną pierś z kurczaka lub indyka.

Nie rezygnuj z warzyw. Uprzednio możesz delikatnie poddusić paprykę, cebulkę, pomidory, czosnek i następnie na tę „bazę” wylać rozbełtane jaja. Walory smakowe z pewnością „podkręci” dodanie grzybów, np. pieczarek.

Używając przypraw nie musisz ograniczać się do soli i pieprzu. Dodaj papryki ostrej lub słodkiej, ulubionych ziół (np. bazylia, kolendra). Testuj nowe smaki!

Nie od dziś wiadomo, że je się najpierw oczami, więc nałóż jajecznicę na talerz tak, by wyglądała estetycznie. Posyp szczypiorkiem lub natka pietruszki, podawaj ze świeżymi warzywami (papryka, pomidor, ogórek kiszony).

Jaja sadzone

Potrawa absolutnie banalna w przygotowaniu. Wystarczy wbić odpowiednią ilość jaj na patelnię, przykryć i pozostawić do ścięcia. Jeżeli lubimy aby żółtko było w postaci płynnej, to należy uważać, by jajka nie pozostawały zbyt długo na patelni. Podczas pitraszenia warto „udoskonalić” smak i przyprawić danie. Pieprz sól, ulubione zioła – sprawdzą się znakomicie. Podobnie jak w przypadku jajecznicy przyrządzone już danie można posypać szczypiorkiem, pietruszką czy też kolendrą.

Osoby, które w swojej diecie uwzględniają pieczywo mogą przygotować sobie kanapkę z jajkiem sadzonym. Brzmi dziwnie? Nieważne, b smakuje świetnie! Na kromkę chleba czy też bułkę uprzednio kładziemy warzywa (sałata, pomidor), plasterek żółtego sera, plaster wędliny/mięsa, sos (np. jogurtowo-czosnkowy czy też pomidorowy) i ostatecznie, na samej górze, umieszczamy jajo sadzone. Oczywiście wersji takiej kanapki jest nieskończenie wiele. Jedyne, co może ograniczać w przypadku jej przyrządzania to czas i ewentualna konieczność liczenia spożywanych kalorii.

Pasta jajeczna

Potrawa prosta i szybka w przyrządzeniu. Należy ugotować odpowiednią ilość jaj, obrać, pokroić/posiekać i połączyć z rybą wędzoną, np. z makrelą, tuńczykiem, łososiem. Do tak przyrządzonej bazy dodajemy przyprawy, łyżkę śmietany, majonezu lub jogurtu, warzywa (bardzo dobrze komponuje się ogórek kiszony, korniszon, suszone pomidory).

Podsumowanie

Istnieje wiele innych możliwości. Chociażby opisywanie w poprzedniej części placuszki lub omlety z płatkami owsianymi. Osoby, które nie tolerują płatków owsianych mogą zastąpić je płatkami jaglanymi, ryżem, czy też soczewicą, ci zaś, którzy wyeliminowali węglowodany ze swojej diety przygotowują placki lub omlet dodając do niego mięso, sery i warzywa:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.