Redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej to wyzwanie nie tylko dla silnej woli – dla wielu osób to także konieczność wywrócenia do góry nogami całego dotychczasowego trybu życia. Z starymi przyzwyczajeniami trudno się rozstać, co może znacznie komplikować efektywność pozbywania się zbędnych kilogramów. Jak jednak pokazują doświadczenia osób, które osiągnęły sukces – ukształtowanie wymarzonej sylwetki nie musi pozostawać w sferze niespełnionych marzeń. Oto kilka prostych wskazówek, które ułatwią skuteczne odchudzanie:
Zweryfikuj swoje podejście
Odchudzanie przedstawiane bywa często z iście matematyczną precyzją: należy przecież wyliczyć swoje zapotrzebowanie, uwzględnić odpowiedni deficyt kaloryczny, zaplanować jadłospis i treningi i voila! Recepta na odtłuszczoną i zadbaną sylwetkę gotowa… Tymczasem w rzeczywistości bardzo istotne znaczenie posiadają kwestie psychologiczne i indywidualne podejście danej jednostki. Faktem jest, iż osoby zdeterminowane, skłonne do poszerzania swojej wiedzy, ciężko trenujące – częściej kończą swoje zmagania sukcesem ( w przeciwieństwie do osób niezdecydowanych, stale poszukujących wymówek i usprawiedliwień, nie chcących włączyć aktywności fizycznej czy nie będących w stanie zrezygnować z parówek czy pączków).
Należy więc zadbać o odpowiednie podejście, wzbudzić i następnie stale podsycać motywację, mieć przed oczami cel, który jest do zrealizowania i wizualizować sobie finalne efekty podjętych starań. To naprawdę się sprawdza, nakręca do działania, sprawia, że mniejsze i większe wyrzeczenia nabierają sensu.
Bądź optymistą
Pozytywne usposobienie pomaga wytrwać w założeniach diety redukcyjnej, a w „skrajnych” wypadkach pozwala nawet czerpać radość z podjętych działań. Warto wiedzieć, że zmaganie się z własnymi słabościami, niwelowanie wieloletnich zaniedbań oraz kompleksów stanowi dodatkowe źródło satysfakcji i powód do zadowolenia z siebie. Powinny o tym pomyśleć osoby, które traktują redukcję „śmiertelnie” poważnie, popadając w depresję przy każdym możliwym potknięciu, zaniżając wartość własnych dokonań (np. „i co z tego, że schudłem 5kg skoro ciągle wyglądam jak wyrzucony na brzeg wieloryb”). Smutek, pesymizm, negatywne nastawienie mogą generować dodatkowy stres, zmniejszając szanse na osiągnięcie spektakularnych efektów.
Jeżeli więc planujesz odchudzanie – to koniecznie z uśmiechem na ustach, bez zbędnego udręczania się, użalania nad sobą i niesprawiedliwością tego świata („bo przecież niektórzy mogą jeść pączki i nie tyją…”). Jeśli trudno przychodzi Ci optymizm, daj sobie najpierw szansę na „złapanie bakcyla”. Zazwyczaj redukcja zaczyna sprawiać frajdę gdy pojawiają się pierwsze efekty. Ten rozpęd natomiast można wykorzystać.
Naucz się gotować
Pogląd dotyczący konieczności jedzenia niesmacznych posiłków w trakcie kuracji odchudzającej już dawno odszedł do lamusa. Nowoczesne podejście zakłada spożywanie przyzwoicie smakujących posiłków, trafiających w gusta nawet wybredniejszych smakoszy. Oczywiście celem nadrzędnym nie jest dogadzanie sobie na wszelkie możliwe sposoby (przesadne pobłażanie zachciankom może być wręcz szkodliwe), niemniej jednak należy wziąć pod uwagę własne preferencje smakowe i spróbować wyjść im naprzeciw. Należy jednak wiedzieć, iż każde, nawet najbardziej smaczne danie może zostać „sprofanowane” poprzez niewprawnego kucharza.
Dlatego umiejętności kulinarne warto polubić i doskonalić – dzięki temu odchudzające menu będzie atrakcyjne, urozmaicone i co najważniejsze – odwróci uwagę od niezdrowych i niskojakościowych pokarmów. Jak nauczyć się gotować? To proste – trzeba czytać (studiować przepisy) i po prostu – trenować. W brew pozorom nie jest to ani specjalnie czasochłonne, ani bardzo trudne.
Ruszaj się z przyjemnością
Aktywność fizyczna winna być nieodzownym uzupełnieniem diety ukierunkowanej na redukowanie tkanki tłuszczowej. Zamiast jednak zmuszać się do modnych aktualnie, polecanych sezonowo przy każdej możliwej okazji form aktywności, warto pokierować się indywidualnymi preferencjami i zdecydować się na sport, który będzie sprawiał najwięcej frajdy. I nie chodzi tutaj o spełnianie własnych kaprysów, udziwnianie pracy nad sylwetką czy robienie z siebie na siłę outsidera. Tajemnica tkwi w dopasowaniu formy aktywności do własnych upodobań. Dzięki temu trening staje się relaksem.
Zamiast więc biegać w kółko po bieżni lub zamęczać rowerek eliptyczny warto wybrać się na przebieżkę po parku, rowerowy wypad za miasto, iść popływać na basen, poćwiczyć na siłowni. Warto pamiętać że opcji jest naprawdę wiele, oprócz wymienionych przed chwilą także taniec, pool dance, zapasy, karate, etc. – pośród wszystkich dostępnych dyscyplin, nawet najwybredniejsze jednostki dopasują aktywność na miarę swoich potrzeb. Choćby miał być to badminton na plaży…
Podsumowanie
Odchudzanie to dla wielu osób konieczność – ze względów zdrowotnych oraz estetycznych. Warto jednak pamiętać, iż plan redukcyjny można stosować na dwa sposoby: z podejściem „cierpiętnika” skazanego na najgorsze z możliwych katusze bądź też osoby pozytywnie usposobionej, podejmującej wyzwanie do walki z własnymi słabościami. Nikt nie mówi, że redukowanie zbędnej tkanki tłuszczowej jest łatwe. Nie ma jednak sensu dodatkowo utrudniać sobie zadania niewłaściwym podejściem…
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.