Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nadwaga i otyłość a choroby – dlaczego warto schudnąć?

Nadwaga i otyłość a choroby – dlaczego warto schudnąć?
Otyłość jest powiązana z wieloma chorobami takimi jak wiele rodzajów raka, insulinooporność, miażdżyca i inne choroby sercowo-naczyniowe (udary, zawały itd.), zmiany w nerkach, stłuszczenie wątroby (NAFLD, NASH) i cukrzyca. U pacjentów z nadwagą i otyłością, w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała, częściej występuje nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia i cukrzyca.

Czym jeszcze grozi otyłość?

Otyłość została wskazana jako ważna przyczyna chorób nerek. Ze względu na ścisły związek z cukrzycą i nadciśnieniem, nadwaga i otyłość są ważnymi czynnikami ryzyka przewlekłej choroby nerek. Otyłość wpływa na rozwój przewlekłej choroby nerek między innymi dlatego, że predysponuje do nefropatii cukrzycowej, nadciśnieniowego stwardnienia nerek oraz ogniskowego i segmentalnego stwardnienia kłębuszków nerkowych. Nadwaga i otyłość są związane z pojawieniem się wielu rodzajów patologicznych zmian w nerkach.

Wysokie BMI a choroby układu oddechowego

Niedawno naukowcy dokonali analizy danych pochodzących od 476 tysięcy osób w wieku ok. 58 lat, 54% stanowiły kobiety, 94% z nich było rasy białej. Średnie BMI wynosiło 27,4.

Wyniki analizy naukowej

W ciągu średniego okresu obserwacji wynoszącego blisko 12 lat, około 20 tysięcy uczestników było hospitalizowanych lub zmarło z powodu ciężkiej zakaźnej choroby układu oddechowego.

1296 było hospitalizowanych lub zmarło z powodu COVID-19, 17085 było hospitalizowanych lub zmarło z powodu choroby dolnych dróg oddechowych, a 1504 z powodu choroby górnych dróg oddechowych.

Nadmiarowa masa ciała zwiększała ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu wszystkich wymienionych rodzajów chorób dróg oddechowych.

  • BMI mniejsze niż 25 nie było istotne związane z ryzykiem hospitalizacji i zgonu z powodu chorób dolnych dróg oddechowych, z kolei wysokie BMI zwiększało ryzyko o 91%.
  • BMI mniejsze niż 25 nie było istotnie związane z ryzykiem hospitalizacji i zgonu z powodu chorób górnych dróg oddechowych, z kolei wysokie BMI zwiększało ryzyko o 40%.

Podsumowanie

W cytowanym badaniu wykazano powiązanie między wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) a zwiększonym ryzykiem hospitalizacji lub zgonu z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 i infekcji górnych oraz dolnych dróg oddechowych.

Źródła: Bastian Bohrmann i in. Body Mass Index and Risk of Hospitalization or Death Due to Lower or Upper Respiratory Tract Infection https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2804336 R Rossi i in. Influence of body mass index on extent of coronary atherosclerosis and cardiac events in a cohort of patients at risk of coronary artery disease https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19939651/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.