Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nadwaga niszczy mózg

W ramach rozmaitych akcji edukacyjnych, ukierunkowanych na poprawę zdrowia, wiele mówi się o konieczności dbania o serce, cały układ krążenia, a także – o układ pokarmowy. Niewiele jednak wspomina się o tym, że odpowiedniej troski potrzebuje również nasz mózg. W innym wypadku zaczyna funkcjonować w sposób niewłaściwy, co przekłada się m.in na spadek funkcji poznawczych. Okazuje się, że jednym z czynników wpływających negatywnie na kondycję mózgu jest… nadmiar tkanki tłuszczowej.

To nie tylko zbędny balast…

Tkanka tłuszczowa, którą posiadamy, oprócz tego, że jest rezerwuarem energii pełni także inne ważne funkcje, m.in. produkuje i uwalnia do krwiobiegu biologicznie aktywne związki. Niektóre z tych związków, gdy uwalniane są w przesadnie dużych dawkach, doprowadzają do szeregu niekorzystnych zmian również w obrębie różnych komórek. Aktywność endokrynna tkanki tłuszczowej uzależniona jest od ilości oraz od jej lokalizacji (najgroźniejszy w tej materii jest zdecydowanie tłuszcz trzewny, czyli ten zgromadzony w obrębie narządów). W pewnym uproszczeniu można założyć, że im bardziej jesteśmy zatłuszczeni – tym produkcja adipokin jest większa, a ich negatywny wpływ na organizm – poważniejszy i bardziej dotkliwy.

Tkanka tłuszczowa a kondycja mózgu

Nadmiar tkanki tłuszczowej w sposób ewidentny przyczynia się do pogorszenia kondycji mózgu. W zasadzie problem jest na tyle poważny, że powoduje… kurczenie się niektórych struktur mózgowych! Wykonane w ostatniej dekadzie badania wskazują, że u osób otyłych wielkość mózgu może być mniejsza niż u osób szczupłych. Efekt ten jest szczególnie wyraźny w przypadku posiadania nadmiaru tkanki tłuszczowej trzewnej. Co istotne, „kurczeniu się mózgu” towarzyszy wyraźny spadek zdolności poznawczych, skutkujący problemami z zapamiętywaniem, kojarzeniem, refleksem. Tego typu konsekwencje pojawiać się mogą bardzo szybko. W dłuższej perspektywie natomiast taki stan rzeczy sprzyjać może rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera.

Co zrobić, by mózg się nie kurczył?

Chcąc uniknąć problemu „kurczącego się mózgu” należy przede wszystkim schudnąć. Walka z nadmiarem tkanki tłuszczowej nie jest może szczególnie łatwa i przyjemna, ale nie jest też karkołomna. Wystarczy dobór sensownej metody i pewna doza wytrwałości.

Na temat tego jak skutecznie schudnąć powstało wiele poradników, osoby zainteresowane tą tematyką mogą zapoznać się z treściami poniższych opracowań:

Podsumowanie

Nadmiar tkanki tłuszczowej to nie tylko problem estetyczny, ale również… metaboliczny. Jeśli poziom zatłuszczenia jest bardzo wysoki, to może się on szybko odbić na kondycji zdrowotnej całego organizmu, w tym również – mózgu. Zaobserwowano, że osoby otyłe dotyka postępujące kurczenie się mózgu. To niezwykle frapujące odkrycie. Dlatego też z odchudzaniem nie warto czekać. Najlepiej zabrać się za nie od zaraz.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.