Efektywność treningów jest związana nie tylko z naszym zaangażowaniem w wykonywanie poszczególnych ćwiczeń czy też z ich intensywnością, ale także szeregiem czynników wpływających na przebieg procesów regeneracyjnych. Niestety wiele osób nie podejmuje odpowiednik kroków ku temu, by odnowę powysiłkową usprawnić i tym samym nie wyciąga maksimum korzyści z wykonywanych treningów, skazując się na przeciętne wyniki. Usprawnienie procesów regeneracyjnych tak naprawdę w większości przypadków trudne nie jest, wystarczy wprowadzić kilka prostych zabiegów i poświecić ich realizacji należytą uwagę.
Posiłek przedtreningowy
Chociaż w dobie rosnącej popularności diet opartych na koncepcji przerywanego postu (intermittent fasting), coraz więcej osób wykonuje treningi na czczo i coraz więcej mówi się o potencjalnych korzyściach wynikających z podejmowania aktywności fizycznej po kilkunastogodzinnej głodówce, to nie ulega jednak wątpliwości, że dobrze zbilansowany posiłek przedtreningowy niesie za sobą pewne korzyści. W badaniach naukowych potwierdzono, że zapewnienie organizmowi odpowiedniej dostępności wszystkich niezbędnych aminokwasów przed wysiłkiem fizycznym korzystnie wpływa na regenerację powysiłkową. Odpowiednio zaplanowany posiłek spożyty przed wysiłkiem może więc stanowić znakomity sposób na usprawnienie regeneracji powysiłkowej. Jeśli chcemy zmaksymalizować spalanie tłuszczu w trakcie wysiłku, możemy po prostu zrezygnować ze spożycia węglowodanów w posiłku poprzedzającym trening.
Regeneracja w trakcie wysiłku
Regenerację można wspomóc przyjmując także odpowiedni rodzaj płynów w trakcie wysiłku. Zależnie od rodzaju obciążeń treningowych, celu jaki przed sobą stawiamy możemy rozważyć włączenie napoju zawierającego elektrolity, węglowodany i aminokwasy. W przypadku treningów o charakterze oporowym dość popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie roztworu aminokwasów rozgałęzionych lub pakietu aminokwasów egzogennych. Zazwyczaj przyjmuje się od 5 nawet do 20 g aminokwasów w ramach jednej sesji treningowej. Takie rozwiązanie zmniejszać może uwalnianie aminokwasów pobieranych z mięśni, nasilać proces syntezy białek i zmniejszać uczucie zmęczenia, a być może także zapobiegać nadmiernemu wzrostowi poziomu kortyzolu. Rozwiązaniem alternatywnym (lub uzupełnieniem opisanego tutaj zabiegu) jest przyjęcie porcji aminokwasów przed i po wysiłku.
Posiłek potreningowy
Niezmiernie istotne znaczenie dla przebiegu procesów odnowy powysiłkowej ma to co spożyjemy po treningu i ile czasu upłynie od jego zakończenia. Po zakończeniu sesji treningowej organizm potrzebuje zarówno węglowodanów jak i białka, a także pewnej dawki płynów i – jeśli wysiłek był długotrwały – dodatkowej porcji elektrolitów (przede wszystkim sodu). Na podstawie dostępnej literatury można stwierdzić, że rozwiązaniem lepszym niż sam napój białko lub sam napój węglowodanowy jest mix węglowodanów i białek. Dla wzmocnienia odpowiedzi anabolicznej organizmu dodać można także około 5 – 10 g leucyny. W okresie powysiłkowym sprawdzić się mogą zarówno specjalnie zaprojektowane odżywki dla sportowców jak i konwencjonalna żywność (ziemniaki lub ryż i owoce jako źródło węglowodanów, mięso, ryba, jaja, mleko jako źródło białka).
Inne czynniki
Dla procesu odnowy powysiłkowej znaczenie ma nie tylko to co jemy przed i po treningu, ale również to co spożywamy w postaci pozostałych posiłków w ciągu dnia. Warto więc zadbać by wszystkie pozycje w menu były odpowiednio zbilansowane i zawierały pełnowartościowe białko. Ważne jest także to ile czasu poświęcamy na odpoczynek. Sen powinien trwać minimum siedem, a najlepiej osiem godzin w ciągu doby, należy też zadbać o odpowiednie warunki do snu. Właściwe nawodnienie organizmu, unikanie nadmiernej konsumpcji alkoholu również w sposób istotny odbijają się na procesach regeneracji. Osobną kwestią jest sprawa planowania treningu. Jeśli wysiłek będzie zbyt długi, zbyt intensywny, zbyt częsty organizm nie będzie w stanie się prawidłowo zregenerować, co szybko odbije się na postępach.
Źródła:
• Burke LM, Hawley JA, Ross ML, Moore DR, Phillips SM, Slater GR, Stellingwerff T, Tipton KD, Garnham AP, Coffey VG. Preexercise aminoacidemia and muscle protein synthesis after resistance exercise. Med Sci Sports Exerc. 2012 Oct;44(10):1968-77 • Shimomura Y, Murakami T, Nakai N, Nagasaki M, Harris RA. Exercise promotes BCAA catabolism: effects of BCAA supplementation on skeletal muscle during exercise. J Nutr. 2004 Jun;134(6 Suppl):1583S-1587S.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.