Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odżywki węglowodanowe na redukcji

Preparaty węglowodanowe cieszą się wyjątkowo dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Przyjęło się, że cukry dają energię konieczną do utrzymania odpowiedniej intensywności wysiłku, jak i też konieczne są dla odnowienia rezerw energetycznych i regeneracji po jego zakończeniu stąd też wiele osób stosuje koncentraty węglowodanowe przed w trakcie oraz po zakończeniu treningu, nawet wówczas gdy ich celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i obniżenie masy ciała. W praktyce jednak takie postępowanie jest co najmniej kontrowersyjne. Dlaczego?

Przede wszystkim pamiętać należy o tym, że cukry nie sprzyjają spalaniu tłuszczu. Glukoza i kwasy tłuszczowe w wielu przypadkach stanowią względem siebie alternatywne źródło energii. Jeżeli biegamy w celu zredukowania tłuszczu, to spożycie preparatu węglowodanowego przed wysiłkiem – owszem sprawi, że będzie nam się lżej biegło, ale jednocześnie spowoduje, że spalimy mniej zapasów zamagazynowanych w tkance tłuszczowej. Sytuacja wyglądać będzie podobnie, jeżeli napój węglowodanowy spożywany będzie w trakcie wysiłku, choć tutaj wiele zależy od ilości i stężenia roztworu oraz intensywności wysiłku.

Zdecydowanie bardziej uzasadnione jest przyjęcie węglowodanów po skończonym treningu, jednak i tutaj w przypadku, gdy celem jest redukcja tłuszczu, warto zachować pewien umiar. Dawka cukrów powinna być niewielka, uzależniona od masy ciała i intensywności wysiłku. Zawsze też warto pamiętać, że dobrym źródłem cukrów może okazać się owoc czy wafle ryżowe. Nie zaszkodzi także dodatek białka, przykładowo ryż na mleku z jabłkiem czy bananem stanowić może rozwiązanie korzystniejsze niż tzw. carbo.

O ile bezpośrednio po wysiłku istnieje pewne uzasadnienie dla stosowania preparatów węglowodanowych nawet w okresie redukcji, to o innych porach (np. między posiłkami, czy do posiłków) koncentraty węglowodanowe nie powinny być absolutnie przyjmowane. Podobnie inne, konwencjonalne słodkie napoje (np. soki, nektary), również nie powinny się tutaj pojawiać.

Oczywiście opisana tutaj sytuacja dotyczy raczej osób trenujących rekreacyjnie, inaczej bowiem wyglądać będzie kwestia stosowania preparatów węglowodanowych w przypadku wyczynowych sportowców. Tutaj przyjmowanie napojów zawierających cukry i elektrolity zarówno przed, w trakcie jak i po wysiłku jest jak najbardziej zasadne nawet w przypadku programów redukcji masy ciała. Zawodnicy na wysokim poziomie wytrenowania wszelkich korekt dotyczących stosowania suplementów i odżywek powinni dokonywać w porozumieniu z trenerem lub dietetykiem.

Podsumowanie

Odżywki węglowodanowe typu „carbo” nie nadają się specjalnie jako uzupełnienie diety dla osób odchudzających się, trenujących rekreacyjnie. W przypadku sportowców obciążonych bardzo dużym wysiłkiem stosowanie preparatów węglowodanowych w czasie redukcji jest jednak dopuszczalne, dawka i pory przyjmowania powinny być jednak dostosowane indywidualnie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.