Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Prolaktyna – biologiczna rola oraz przyczyny i skutki jej nadmiaru

Prolaktyna – biologiczna rola oraz przyczyny i skutki jej nadmiaru
Prolaktyna (PRL) jest jednym z hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową (zarówno u kobiet jak i u mężczyzn) i chociaż swoją budową przypomina wyraźnie hormon wzrostu (GH), to fizjologiczne skutki jej aktywności są zdecydowanie odmienne.

Czym jest prolaktyna?

Prolaktyna stymuluje procesy wzrostowe, niestety jednak i obejmują one tkanki mięśniowej, a pobudza rozwój gruczołów piersiowych i stymuluje laktację. Jak więc łatwo się domyślić, produkcja tego hormonu naturalnie wzrasta w czasie ciąży i okresie karmienia piersią. Niestety nieraz zdarza się tak, że podwyższony poziom prolaktyny pojawia się ni stad ni zowąd powodując prawdziwy bałagan w organizmie, oprócz opisanej powyżej roli prolaktyna pełni bowiem także wiele funkcji w układzie nerwowym, wpływając na nastrój czy popęd seksualny, a co szczególnie istotne wykazuje działanie przeciwstawne do hormonów płciowych..

Nadmiar prolaktyny jest więc istotnym problemem, a jego konsekwencje mogą okazać się wyjątkowo uciążliwe, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn.

Czym jest hiperprolaktynemia?

Hiperprolaktynemia, w praktyce daje objawy podobne do tych jakie obserwowane są w sytuacji niedoboru hormonów płciowych. W przypadku kobiety obserwuje się deregulację cyklu menstruacyjnego, a nieraz całkowity zanik miesiączki, zaburzenia płodności, zamiany skórne (przede wszystkim trądzik), nadmierne owłosienie ciała – w tym twarzy; w przypadku mężczyzn natomiast –pojawia się obniżenie lub zanik libido, nerwowość i stany depresyjne, a także ginekomastia – czyli rozrost tkanki sutka i idące za nim powiększenie piersi. Dodatkowo u obu płci pojawić się może mlekotok oraz zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej i mineralizacji kości.

Czym może być wywołana hiperprolaktynemia?

Hiperprolaktynemia wywołana może być przez stosowanie niektórych farmaceutyków - wśród sportowców najczęściej są to sterydy anaboliczno-androgenne, takie jak dekanian czy fenylopropionian nandrolonu (np. popularna „deka”), podobnie jednak działać mogą wybrane leki przeciwdepresyjne. Wzrost poziomu prolaktyny obserwuje się także w chorobach tarczycy (w niedoczynności), dlatego w przypadku stwierdzenia zaburzeń pracy tego narządu warto zbadać poziom prolaktyny. W niektórych przypadkach nadmierna produkcja tego hormonu spowodowana jest przez gruczolaki przysadki mózgowej lub inne guzy zlokalizowane wewnątrz czaszki.

Leczenie hiperprolaktynemii

Leczenie hiperprolaktynemii uzależnione jest od jej przyczyny. W niektórych przypadkach wystarcza po prostu odstawienie stosowanych leków lub zmiana ich na inne, nieraz potrzebna jest farmakoterapia (zazwyczaj stosuje się Bromokryptynę, Norprolac lub Dostinex), a w przypadku niektórych guzów wewnątrzczaszkowych przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Sportowcy stosujący niedozwolone wspomaganie hormonalne doświadczający nierzadko problemów z nadmiarem prolaktyny stosują w celu obniżenia jej poziomu wysokie dawki witaminy B6. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić czy praktyka ta przynosi zamierzony efekt.

Źródła: • Encyclopedia of Hormones Copyright © 2003 Elsevier Science Ltd.

W artykule mówimy o: Zdrowie Poprawa kondycji Ladies Men's boost