Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co ma większe znaczenie – ciężar czy regularność treningów?

Co ma większe znaczenie – ciężar czy regularność treningów?
W kręgach fitness toczy się niekończąca się debata na temat najlepszego podejścia do budowania mięśni – duże ciężary czy większa liczba powtórzeń z mniejszymi obciążeniami? To ciągły spór, na który nie ma jasnej odpowiedzi. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jeden czynnik, który ma przewagę nad obciążeniem i konstrukcją serii — konsekwencja i regularność treningów.

Dlaczego regularność treningów ma tak duże znaczenie?

W kontekście treningów dużo się mówi o konsekwencji, zaangażowaniu i wspomnianej regularności. Mimo to wydaje się, że wiele osób wciąż przesadnie skupia się na takich kwestiach jak serie czy obciążenie. Osoby te "katują" się niewiedzą na temat tego, jak dobrać obciążenie wolą posiedzieć i pomyśleć kilka tygodni, niż po prostu ruszyć na salę i pojawiać się na niej regularnie.

To oczywiste, że osoba początkująca może nie wiedzieć wszystkiego, ale to właśnie regularny pobyt na siłowni daje doświadczenie i z czasem pomaga także dobierać to obciążenie. Z pomocą przychodzą także trenerzy personalni, pod których opieką można bezpiecznie trenować.

Co mówią na ten temat badania?

Naukowcy przeprowadzili dziesiątki, a może i setki badań na temat tego, jak ludzie ćwiczą i co na nich wpływa. Porównywali trenowanie z małym i dużym ciężarem, brali pod uwagę częstotliwość treningów i wiele innych czynników. I co się okazało?

Ano to, że jakakolwiek forma treningu jest lepsza niż brak ćwiczeń. Oczywiście nasunęły się także wnioski związane z efektywnością treningu, ale w gruncie rzeczy najbardziej chodzi o to, aby uświadomić wszystkim, że pierwszym krokiem do jakichkolwiek efektów treningowych prowadzi przede wszystkim systematyczność, czyli trenowanie minimum dwa razy w tygodniu.

Jak zachować większą regularność treningów?

To być może banalne pytanie, ale może nie być takie oczywiste dla osób, które mają z tym problem. Niestety, ale trzeba sobie tutaj wprowadzić trochę dyscypliny:

  • Spisz sobie swoje cele, żebyś wiedział dokładnie, czego oczekujesz lub pragniesz. Powieś je w widocznym miejscu i niech będzie to dla Ciebie motywacja.
  • Przeanalizuj swój plan dnia i obowiązki i wybierz pory, kiedy możesz iść trenować. Zaplanuj to tak, żeby nic nie mogło Ci wtedy przeszkodzić. Przemyśl też, kiedy robisz w tygodniu zakupy, bo to częsta wymówka — aha pusta lodówka, trzeba iść do sklepu, a na trening pójdę później… Większość osób już na ten trening nie dociera.
  • Wchodź w nowy program stopniowo, zamiast od razu działać na pełnych obrotach. Zapobiega to kontuzjom i wypaleniu. Z biegiem czasu zwiększaj obciążenie i intensywność.
  • Zmieniaj swoje treningi co jakiś czas, aby zapobiec nudzie – używaj różnych ćwiczeń, zakresów powtórzeń, ciężarów itp., aby angażować różne grupy mięśni. Różnorodność sprawia, że wszystko jest interesujące.
  • Zaangażuj innych, aby zachować odpowiedzialność. Ćwiczenia z partnerem lub grupą będą dla Ciebie motywatorem, żeby nie odpuścić treningu danego dnia.
  • Słuchaj swojego organizmu i odpoczywaj, kiedy tego potrzebujesz. Regeneracja jest niezbędna, aby wspierać wzrost mięśni i unikać przetrenowania.
  • Utrzymuj pozytywne nastawienie. Przypomnij sobie o swoich celach podczas ciężkich treningów. Wizualizuj sukces.
  • Zaakceptuj fakt, że życie się toczy – jeśli opuścisz trening, wróć na właściwe tory tak szybko, jak to możliwe, nie będąc dla siebie surowym.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym trenującym, przesłanie jest jasne: ćwicz regularnie. Jeśli chodzi o budowanie siły i mięśni, nie ma dróg na skróty – liczy się nieubłagana konsekwencja.

Źródła: Resistance training prescription for muscle strength and hypertrophy in healthy adults: a systematic review and Bayesian network meta-analysis (bmj.com) Strength training builds more than muscles - Harvard Health Building better muscle - Harvard Health Training for strength and hypertrophy: an evidence-based approach - ScienceDirect

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.