Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy ibuprofen i paracetamol hamują wzrost mięśni?

Czy ibuprofen i paracetamol hamują wzrost mięśni?
Nadużywanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych może znacząco skrócić życie, a każdego roku zabija dziesiątki tysięcy ludzi (W Polsce co najmniej kilka tysięcy rocznie). Jeszcze gorsze skutki niesie za sobą sięganie po grubszego kalibru środki np. opioidy, lokujące się wyżej na analgetycznej drabince.

Opioidy - czarne statystyki

W USA (ujęte razem legalne i nielegalne opioidy) stały się problemem o wiele gorszym od wszystkich innych narkotyków razem wziętych. Wystarczy wspomnieć, iż główny środek z tej grupy, fentanyl, syntetyczny opioid, zabił w USA kilka tysięcy osób w 2013 r., ale w 2019 r. przypisywano mu już od 30 do 40 tys. śmierci (przy całkowitej liczbie śmierci wskutek przedawkowania różnorakich środków przekraczającej 70 tys.).

Opioidy na receptę są bardziej „stabilne”, od kilkunastu lat eliminują co najmniej 10 tys. Amerykanów rocznie. Dla porównania kokaina w latach 2003-2019 zabijała o wiele mniej mieszkańców USA niż opioidy na receptę. Po opioidy masowo sięgali kulturyści w latach 90., co też mogło mieć niebagatelny wpływ na skrócenie oczekiwanego czasu życia (wtedy w szerszym użyciu pojawił się hormon wzrostu i insulina).

A jak na mięśnie i zdrowie wpływają ibuprofen czy paracetamol?

Też nie są zbyt korzystne dla człowieka, paracetamol potrafi zniszczyć wątrobę, ibuprofen jest groźny nie tylko dla wątroby, ale również dla nerek (podobnie jak większość leków z grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych, NLPZ: w terminologii angielskiej NSAID).

W badaniach wykazano, iż zarówno ibuprofen, jak i paracetamol tłumią stan zapalny w mięśniach, wyraźnie zmniejszając potreningowy wzrost ilości makrofagów czy neutrofili.

Eksperyment naukowy

Mężczyźni wykonywali ekscentryczną część prostowania nogi siedząc, razem 10-14 serii, a w każdej po 10 powtórzeń ćwiczenia. Później otrzymali paracetamol lub ibuprofen. Pobierano próbki mięśni i oceniano m.in. stan zapalny. Ból mięśni, aktywność kinazy kreatynowej i stężenie mięśniowej prostaglandyny E2 nie różniły się zbytnio między grupami. Jednak zarówno paracetamol, jak i ibuprofen zmniejszały syntezę białek i prostaglandyny po treningu ekscentrycznym mięśnia czworogłowego uda.

Znaczenie praktyczne

Dla pobudzenia syntezy białek mięśniowych i hipertrofii potrzeba umiarkowanego stanu zapalnego. Hamowanie tych procesów przez środki z grupy NLPZ lub poprzez paracetamol (nie klasyfikuje się jako NLPZ) zmniejsza hipertrofię. W innym eksperymencie ibuprofen hamował syntezę białek mięśniowych o 63.8%, a paracetamol (acetoaminofen) o 82.8%. Dlatego „profilaktyczne” stosowanie np. aspiryny jest doskonałym pomysłem na obniżenie przyrostów. Ten sam problem dotyczy biegaczy czy pływaków. 

Źródła: T. A. Trappe i in. Effect of ibuprofen and acetaminophen on postexercise muscle protein synthesis https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpendo.00352.2001 JENNIFER M. PETERSON Ibuprofen and Acetaminophen: Effect on Muscle Inflammation after Eccentric Exercise https://www.academia.edu/download/39377659/Ibuprofen_and_Acetaminophen_Effect_on_Mu20151023-18474-1q11o8k.pdf

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.