Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening siłowy – podstawowe pojęcia, które musisz znać

Trening siłowy – podstawowe pojęcia, które musisz znać
Każda osoba, która po raz pierwszy wybiera się na siłownię ma obawy, że sobie nie poradzi. Stresowi, związanemu z „odnalezieniem się” w nowym miejscu, towarzyszy strach przed ośmieszeniem z powodu całkowitej nieznajomości zarówno techniki ćwiczeń, jak i fachowej terminologii. Najlepszą metodą, by przezwyciężyć lęk, jest poznanie „obcego”. Postaramy się, w bardzo przystępnym sposób, przybliżyć podstawowe pojęcia.

Dostając rozpiskę treningową mamy ją najczęściej w formie takiego zapisu:
 

Nazwa ćwiczenia – 3 x 15 – 90 s


Co to oznacza? Ćwiczenie należy wykonać 3 serie po 15 powtórzeń, a odpoczynek między seriami to 90 sekund. Nadal nie brzmi zbyt przyjaźnie? Oto bardziej szczegółowe wyjaśnienie.

Seria

Seria to liczba informująca ile razy (przy określonej liczbie powtórzeń) wykonujemy dane ćwiczenie, np. 3 serie x 15 powtórzeń należy rozumieć w sposób następujący:

 • 15 ukończonych powtórzeń – pauza,
 • 15 ukończonych powtórzeń – pauza,
 • 15 ukończonych powtórzeń – pauza.

Powtórzenie

Powtórzenie określa, jaką liczbę pełnych ruchów danego ćwiczenia należy wykonać. Nawiązując do naszego przykładu 1. wyciskanie leżąc, 3 serie x 15 powtórzeń – powinniśmy zrobić 15 pełnych ruchów (pełny ruch = wyciśnięcie sztangi i opuszczenie jej do klatki piersiowej).

Odpoczynek/przerwa pomiędzy seriami

To podanie konkretnego czasu odpoczynku, jaki należy zachować pomiędzy wykonaniem kolejnych serii danego ćwiczenia:

 • 1 seria – 15 powtórzeń – 90 sekund przerwy,
 • 2 seria - … itd.

W zależności od twoich możliwości i potrzeb trening zbudowany będzie z ćwiczeń złożonych oraz izolowanych. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują.

Ćwiczenia złożone/wielostawowe

To takie ćwiczenia, podczas których w wykonanie danego ruchy zaangażowanych jest kilka stawów (stąd też wywodzi się ich nazwa).

Przykładami ćwiczeń złożonych są:

 • wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia,
 • martwy ciąg,
 • przysiad.

Jak widzisz są to ćwiczenia, które „wymagają” pracy z wolnym obciążeniem.

Ćwiczenia izolowane

Podczas tych ćwiczeń izolujemy, czyli skupiamy się na pracy, jednego konkretnego mięśnia. Do wykonania ruchu/powtórzenia wykorzystujemy tylko jeden staw.

Przykład ćwiczeń izolowanych:

 • rozpiętki (klatka piersiowa),
 • prostowanie nóg siedząci (m.czworogłowy uda),
 • uginanie nóg leżąc (m.dwugłowy uda).

Trening całego ciała – FBW (Full Body Workout)

Rodzaj treningu, podczas którego ćwiczymy całe ciało (wszystkie partie mięśniowe) na każdej sesji treningowej. Doskonale sprawdzi się u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi, u tych, którzy wracają do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie (np. po kontuzji), jak i u osób bardziej zaawansowanych.

Trening dzielony – SPLIT

Split jest bardziej zaawansowaną formą treningu, gdyż – w przeciwieństwie do FBW – tu dzielimy ciało na partie i każdą z nich trenujemy na oddzielnej sesji treningowej, np. nogi, klatka/brzuch, barki/tricpes, plecy/biceps. Split dzielony polecamy osobom, które mają już doświadczenie z treningiem siłowym.

Zawsze wiedz co i w jakim celu robisz!

Dysponując podstawową wiedzą z pewnością zyskasz pewność siebie podczas pierwszej wizyty na sali treningowej. Pamiętaj jednak, że jeżeli czegoś nie wiesz/nie jesteś pewien, to pytaj instruktora lub osób, które są bardziej doświadczone i „starsze” stażem, gdyż pozwoli to uniknąć kontuzji, a do tego nie stracisz cennego czasu na niepoprawne wykonywanie danego ćwiczenia.

Uważaj również na „domorosłych” trenerów, którzy trenują nie dużo dłużej niż ty, jednak dużo czytali ;-) i z chęcią udzielą masy „dobrych” rad. Zawsze stawiaj własne zdrowie i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Powodzenia na siłowni!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.