Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co jeść i pić podczas zmęczenia i gdy brakuje mi energii?

Co jeść i pić podczas zmęczenia i gdy brakuje mi energii?
Zmęczenie to taki stan, który każdy chyba dobrze zna i niezbyt dobrze znosi. Niezależnie od tego, czy wynika ono z ciężkich treningów, dużej ilości pracy czy braku snu, to jest sporym utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu.

Walka ze zmęczeniem nie musi oznaczać picia hektolitrów kawy czy zajadania cukierków. Istnieje kilka pokarmów i płynów, które dadzą Ci zastrzyk energii w zdrowy sposób, i wcale nie są źródłem stymulantów i cukru. 

Woda

Gdy czujesz spadek energii, możesz pomyśleć, że za mało zjadłeś. Często jednak zapominamy, że odwodnienie to jedna z przyczyn zmęczenia, dlatego warto spróbować najpierw uzupełnić płyny. Woda pomaga przenosić ważne energetyzujące składniki odżywcze do komórek, więc jeśli pijesz za mało, to faktycznie możesz czuć się zmęczony. 

Nasiona chia

Nasiona chia namoczone w wodzie potrafią wchłonąć 10-krotność swojej wagi. Pomagają zatem w nawodnieniu organizmu. Ponadto zawierają sporo rozpuszczalnego błonnika, który opóźnia trawienie i sprawia, że energia z pożywienia dostarczana jest w sposób bardziej stabilny. W ich skład wchodzą także cenne kwasy tłuszczowe omega-3, wpływające pozytywnie na pracę naszego mózgu. Są również źródłem wartościowego białka, co oznacza, że dostarczają także niezbędnych aminokwasów, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Te pyszne nmałe nasionka świetnie komponują się z jogurtem naturalnym.

Banan

Banan to smaczna i szybka przekąska bogata w węglowodany, błonnik oraz potas. Jest lekkostrawny i daje zastrzyk energii nie tylko po treningu. 

Komosa ryżowa

Jeśli chcesz się zregenerować, wybierz komosę ryżową. Jest ona źródłem białka, błonnika i żelaza, co sprawia, że stanowi świetną bazę do energetyzującego posiłku. Możesz ją zjeść z owocami na słodko lub z mięsem i warzywami jako większy posiłek. 

Zielona herbata

Nie jest tajemnicą, że zielona herbata ma wiele korzyści zdrowotnych, a dzięki połączeniu kofeiny i L-teaniny może dodać energii i zwiększyć moc naszego mózgu. 

Płatki owsiane

Płatki owsiane są składnikiem śniadań wielu osób. Tradycyjna owsianka, placki czy koktajle — można z nich wyczarować niemal wszystko. Co więcej, nie trzeba się ograniczać tylko do śniadania. Płatki są bogate w błonnik i mają sporo białka. Dodając do nich owoce, orzechy i nasiona uzyskamy naprawdę energetyzujący i sycący posiłek. Dodatkowo mają one niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie podniosą gwałtownie poziomu cukru we krwi. 

Migdały

Migdały są dość kaloryczne, dlatego nie potrzeba ich dużo, żeby dostarczyć sobie energii. Warto jednak uwzględnić je wśród swoich przekąsek, ponieważ są źródłem jednonienasyconych tłuszczów. To sprawia, że migdały dostarczają energii na długo.

Fasola

Jest źródłem węglowodanów, białka i błonnika. Białko Cię nasyci, węglowodany dodadzą energii, a błonnik pomoże regulować poziom cukru we krwi. 

Chleb pełnoziarnisty

Twoje ciało potrzebuje węglowodanów, ale nie wszystkie węglowodany są sobie równe. Chleb pełnoziarnisty jest świetnym źródłem „długotrwałego zastrzyku energii". Oferuje mnóstwo złożonych węglowodanów, co oznacza, że nie podnosi poziomu cukru we krwi w gwałtowny sposób.

Ciemna czekolada

Czekolada również może być energetyzującą przekąską, ale pod warunkiem, że będzie odpowiednia (czyli ciemna). O dziwo jej indeks glikemiczny jest niski, a naturalna zawartość kofeiny wynosi zaledwie 43 mg na 100 g czekolady. Wystarczy, żeby Cię ożywić bez nadmiernego pobudzenia.

Podsumowanie

Istnieje wiele metod, żeby zwiększyć swoje zasoby energetyczne i nie zawsze musi to być kawa, napój energetyczny czy słodycze. Postaw na zdrowe przekąski pełne wartości odżywczych. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi odpowiedniej ilości snu. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.