IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co na problemy trawienne i wzdęcia?

Co na problemy trawienne i wzdęcia?
Problemy z trawieniem i wzdęcia mogą dotknąć każdego. Zazwyczaj pacjenci opisują dolegliwości jako nadmierne i uciążliwe gazy, zwiększenie obwodu brzucha, oraz jego bolesność po posiłku. W wielu przypadkach jest to tylko sporadyczny epizod związany ze zbyt obfitym posiłkiem, jednak istnieje wiele chorób, które mogą nasilić te przypadłości.

Alergie pokarmowe, nietolerancje, czy też SIBO i IBS często objawiają się w postaci problemów ze wzdęciami. Nadmierne wzdęcia są związane zazwyczaj z występowaniem gazów w obrębie jelita, które są konsekwencją nieprawidłowego trawienia i fermentacji pożywienia. Istnieje jednak sporo naturalnych rozwiązań, które mogą złagodzić te dolegliwości.

Probiotyki

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, a dokładniej bakterie i drożdże, które podawane w odpowiednich ilościach przynoszą korzyści dla zdrowia. Zaburzenie równowagi naturalnej flory bakteryjnej przez patogeny może wpłynąć na występowanie wzdęć i problemów z wypróżnianiem. Stosowanie odpowiednio dobranych probiotyków może przywrócić naturalną równowagę w jelicie i wpłynąć na zmniejszenie występowania dyskomfortu po spożyciu posiłku. Również w przypadku chorób probiotyki mogą przynieść poprawę w komforcie życia. Przegląd aż siedemdziesięciu badań opublikowany w 2018 roku wykazał, że pewne szczepy bakterii probiotycznych, wpływają na zmniejszenie dolegliwości związanych ze wzdęciami i dyskomfortem u osób chorujących na IBS.

Imbir

Imbir to roślina stosowana w medycynie naturalnej od wieków. Najczęściej używana jest w preparatach, których głównym zadaniem jest działanie przeciwzapalne, dodatkowo wspomaga ona również układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Jednak wiele kobiet poznało tę niezwykłą roślinę i jej właściwości w okresie prenatalnym. Imbir działa korzystnie na układ trawienny, zmniejsza wzdęcia, poprawia trawienie i wspomaga walkę z mdłościami w czasie ciąży. Dlatego można go znaleźć w wielu kompleksach witaminowych dla kobiet w okresie prenatalnym. Dodatkowo w 2018 roku opublikowano badanie, które przeprowadzono na 178 pacjentkach po cesarskim cięciu. Wykazano, że imbir łagodzi wzdęcia, które występują po tym zabiegu.

Mięta

Kto chociaż raz w życiu nie wypił mięty lub nie dostał kropli żołądkowych z miętą na problemy trawienne? Mięta to chyba najbardziej znane zioło stosowane od pokoleń w leczeniu niestrawności i wzdęć. Jej korzystne dla układu pokarmowego działanie, potwierdzają liczne badania. Wspomaga ona układ trawienny nie tylko po obfitym posiłku, ale może stanowić wsparcie dla osób walczących z zespołem jelita drażliwego. Metaanaliza z 2019 roku obejmująca 20 badań, w których wzięło udział ponad 830 osób, wykazała, że olejek miętowy stanowi skuteczną terapię wspomagającą walkę z dolegliwościami ze strony układu trawiennego przy IBS.

Enzymy trawienne

Wzdęcia często mogą towarzyszyć przy problemach trawiennych. Nietolerancje pokarmowe, które są wynikiem niedostatecznej ilości enzymów, niezbędnych do rozłożenia np. laktozy mogą powodować wzdęcia, biegunki i bóle brzucha. Stosowanie odpowiednich enzymów trawiennych wspomaga naturalne procesy rozkładu np. cukrów i białek, dzięki czemu dochodzi do poprawy pracy układu pokarmowego i w konsekwencji zmniejsza się problem z uciążliwymi wzdęciami.

Witamina D

Niedobór witaminy D jest niestety powszechny i dotyka bardzo wielu osób. Szczególnie okres jesienno-zimowy nie sprzyja naturalnej produkcji tej jakże ważnej dla zdrowia witaminy. Niedobór jej może wpływać na pogorszenie samopoczucia i stanu zdrowia. Wzdęcia, które bardzo często towarzyszą zespole jelita drażliwego, można częściowo zmniejszyć przez uzupełnienie niedoborów witaminy D. Badanie z 2016 roku przeprowadzone na 90 pacjentach z IBS wykazało, że przyjmowanie co dwa tygodnie przez okres sześciu miesięcy dawki 50000IU D3, zmniejszyło dolegliwości ze strony układu trawiennego w porównaniu z grupą placebo.

Podsumowanie

Wzdęcia to problem, który dotyka wielu osób, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Borykają się z nimi małe dzieci, kobiety przed miesiączką, osoby chorujące na IBS, SIBO czy też osoby zdrowe po zbyt ciężkostrawnym i obfitym posiłku. Wzdęcia mogą spotkać każdego, dlatego warto wiedzieć jakie preparaty i suplementy mogą nam pomóc.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.