Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Cokolwiek by się nie działo – nie rezygnuj z wakacji!

Wakacyjny wyjazd nad morze czy w góry to zdecydowanie coś więcej niż tylko czas relaksu i beztroski. To także zasłużona dawka odpoczynku dla organizmu, która wykazuje zbawienny wpływ na ogólnie pojętą kondycję psychofizyczną. Mówiąc wprost – wakacje korzystnie wpływają na zdrowie, zmniejszają ryzyko rozwoju wielu chorób i sprawiają, że po powrocie z nich lepiej radzimy sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Co szczególnie istotne – nie są to tylko puste spekulacje, ale wnioski płynące z danych naukowych!

Polska krajem pracoholików

Wakacje z roku na rok stają się coraz większym „luksusem”, na który pozwala sobie coraz mniejsza liczba osób. Niemal co trzeci dorosły mieszkaniec naszego kraju otwarcie deklaruje, iż nie ma żadnych planów urlopowych i wakacje spędzać będzie w domu lub co gorsza – w pracy.  Najczęściej deklarowanymi powodami są uwarunkowania finansowe oraz – brak czasu. „Modne” stało się rezygnowanie z wakacyjnych wyjazdów na rzecz sezonowych zajęć zarobkowych. Na „uziemienie” skarżą się też drobni przedsiębiorcy, którzy nie mają komu powierzyć opieki nad prowadzoną działalnością i w związku z tym odmawiają sobie wakacyjnych atrakcji. Niestety negatywne konsekwencje takiego stanu rzeczy są o wiele głębsze niż można sobie wyobrazić.

Prozdrowotny wymiar wakacji

Chociaż wydawać by się mogło, że wakacyjny wyjazd to jedynie akt chwilowej beztroski, który pozwala doraźnie odciąć się od wyzwań dnia codziennego, to w rzeczywistości sytuacja wygląda inaczej. Okazuje się, że fundując sobie jedno- lub dwutygodniowy wypad nad morze, w góry czy w jakiekolwiek inne miejsce inwestujemy we własne zdrowie. Potwierdzają to wyniki badań naukowych, które wskazują wyraźnie, że wakacyjny wypoczynek pozytywnie wpływa na szereg wskaźników zdrowotnych. Póki co udało się zaobserwować, że na skutek urlopowego relaksu dochodzi m.in. do:

  • obniżenia ciśnienia tętniczego krwi,
  • obniżenia glikemii,
  • lepszej tolerancji stresu psychicznego,
  • poprawy jakości snu,
  • subiektywnej poprawy samopoczucia.

Co ciekawe efekty te nie są notowane u osób, które biorą urlop i spędzają go w domu. W celu ich doświadczenia konieczny jest przynajmniej kilkudniowy wyjazd i odcięcie się psychiczne od codziennych problemów, zobowiązań, zawodowych relacji.

Podsumowanie

Osoby rozważające rezygnację z wakacyjnego wyjazdu powinny zastanowić się dobrze nad swoimi planami. Wakacyjny relaks jest bowiem ważny dla zachowania zdrowia, a jego niedobór – zwłaszcza jeśli jest konsekwentny – może odbijać się negatywnie na kondycji psychofizycznej. Z wakacji należy po prostu korzystać, przynajmniej raz w ciągu roku.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.