Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy niedobór witamin i minerałów może ułatwić rozwój depresji?

Czy niedobór witamin i minerałów może ułatwić rozwój depresji?
Życie może być piękne, ale bywa też trudne i skomplikowane. Presja życia często odbija się na naszym zdrowiu i może prowadzić do zaburzeń psychologicznych. Depresja dotyka coraz większej ilości osób, a jej objawy mogą zaburzać funkcjonowanie we wszystkich obszarach naszego życia. Zaburzony sen, kontakty społeczne, czy obniżony poziom odporności, wszystko to może być spowodowane depresją.

Najczęstsze przyczyny depresji

Depresja może być spowodowana przez kilka różnych czynników: genetyczne, psychologiczne, środowiskowe, oraz biologiczne. Głównym czynnikiem biologicznym wpływającym na powstawanie depresji jest brak równowagi żywieniowej. Niedobory witamin i minerałów negatywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu, przyczyniając się do zwiększonej produkcji hormonu stresu, co przyczynia się do powstawania depresji.

Zdrowa dieta kluczem do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu

Chcąc prawidłowo zadbać o funkcjonowanie naszego organizmu oraz ograniczyć ryzyko rozwoju depresji, lęków oraz powiązanych symptomów warto wykonać kompleksowy zestaw badań sprawdzający poziom witamin i minerałów w organizmie, a następnie wzbogacić naszą dietę w odpowiednie pokarmy i suplementy. 

Witamina D

Witamina słońca. Nic dziwnego, że latem czujemy się lepiej niż w sezonie jesienno-zimowym. Podobnie jak rośliny „karmimy” się słońcem, a niedobory witaminy D coraz częściej wiązane są z depresją. W terapii odbudowującej niedobory witaminy D powinno się dostarczać do organizmu od 4000 do 8 000 IU dziennie. Dawka dla podtrzymania odpowiedniego poziomu witaminy D to 1000-2000 IU dziennie.

Omega-3

Kwasy tłuszczowe omega 3 odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Odpowiadają za pamięć i nastrój. Nasz organizm sam nie wytwarza tych ważnych kwasów tłuszczowych, dlatego ważne jest, aby przyjmować je wraz z pokarmem lub suplementować. Będąc na diecie roślinnej, jesteśmy szczególnie narażeni na niedobory kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe Omega-3 znajdziemy w tłustych rybach, żółtkach jaj, siemieniu lnianym, nasionach chia oraz orzechach włoskich.

Witaminy B

Witaminy z grupy B wspierają zdrowie psychiczne. Badania pokazują, że ponad 25% kobiet z ciężką depresją ma niedobory witaminy B12. Witaminę B12 pozyskujemy z pokarmów zwierzęcych, dlatego będąc na diecie roślinnej, powinniśmy szczególnie kontrolować niedobory tej witaminy. Witaminy z grupy B znajdziemy w rybach, drobiu, mięsie, jajach, roślinach strączkowych i bananach.

Magnez

Magnez to jeden z najważniejszych minerałów, niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Niestety niezdrowa dieta, w tym: nadmierne spożywanie kawy, alkoholu, soli i cukru przyczyniają się do niedoborów magnezu. National Institutes of Health zaleca spożywanie ok. 400 mg magnezu dla mężczyzn i ok. 300 mg dla kobiet dziennie. Magnez znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, orzechach, warzywach liściastych oraz w gorzkiej czekoladzie.

Cynk

Odpowiada za aktywację ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego i jest niezbędny w regulowaniu reakcji organizmu na stres. Niedobory tego minerału często zauważalne są u osób cierpiących na depresję, ale również przyczyniają się do zaburzeń odżywiania, lęku oraz schizofrenii. Cynk znajdziesz w mięsie, szpinaku, pestkach dyni, rodzynkach oraz w gorzkiej czekoladzie.

Żelazo

Żelazo „transportuje” tlen w krwiobiegu. Jego objawy mogą powodować zmęczenie, drażliwość, mgłę mózgową oraz osłabiony nastrój. Niedobory żelaza występują częściej u kobiet. Zgodnie z zaleceniami National Institutes of Health osoby dorosłe powinny spożywać od 8 do 18 mg żelaza dziennie. Żelazo znajdziemy w mięsie, rybach, roślinach strączkowych, szpinaku, brokułach i w wątrobie.

Podsumowanie

Jak widzimy witaminy i minerały mają ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie i ogólne samopoczucie. Jeżeli czujesz się osłabiony i brak Ci motywacji do życia warto podjąć kroki i zbadać swój poziom witamin i minerałów. Zwłaszcza jeśli wiesz, że nie odżywiasz się zdrowo.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.