Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy „owocowy” zawsze znaczy „zdrowy”?

Chociaż nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, to na co dzień dokonując wyboru artykułów spożywczych operujemy pewnymi uproszczonymi schematami myślowymi. Chcąc zakupić produkt zdrowy i wartościowy rzadko kiedy lustrujemy uważnie etykiety analizując składy i wartości odżywcze, a częściej polegamy na powierzchownej ocenie zredukowanej jedynie do „zabawy w skojarzenia”. I tak oto w myśl tej zasady zwykliśmy uznawać, że jeśli dany produkt jest „owocowy” to jest także zdrowy i wartościowy, czy jednak taki sposób myślenia faktycznie jest uzasadniony?

Bo owoce to „żywe witaminy…”

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że owoce i warzywa stanowią dość cenne źródło witamin, błonnika, składników mineralnych i wielu innych cennych dla zdrowia substancji.  Przekonanie to jest na tyle silnie zakorzenione, że zdołało utrwalić uproszczony schemat myślenia, zgodnie z którym wszystko co  otrzymywane jest z warzyw i owoców (lub po prostu jest warzywne bądź owocowe) postrzegane bywa jako zdrowe i wartościowe. Tymczasem, jak pokazuje praktyka wcale być tak nie musi, na co łatwo znaleźć stosunkowo wiele dowodów.

Owocowe złudzenie

Podstawowy problem z „owocowymi produktami” polega z jednej strony na tym, że tak naprawdę są one „owocami zaawansowanej technologii przemysłu spożywczego”, czyli – są wysoko przetworzone. Proces przetwarzania technologicznego, chociaż ma swoje liczne zalety (poprawa walorów smakowych, wydłużenie trwałości, skrócenie czasu przygotowania), bardzo często prowadzi do niekorzystnych zmian w wartości odżywczej produktu, co związane jest z jednej strony z utratą składników pożądanych (obniżenie wartości odżywczej i zdrowotnej), a z drugiej – ze wzbogaceniem w składniki niepożądane (np. cukier, konserwanty). Finalnie produkty „owocowe” są najczęściej mieszaniną cukrów z subtelnym dodatkiem komponentów owocowych.

Owoce przemysłu spożywczego

Znakomitym przykładem produktów mających „owoce w nazwie”, które tylko z pozoru są zdrowe i wartościowe należą choćby jogurty owocowe i inne przetwory mleczne, które są po prostu obfitym źródłem cukru. Za inny przykład mogą posłużyć soki owocowe, także obfite źródło sacharozy. Wszelkiego rodzaju batoniki, produkty śniadaniowe, dżemy i musy, napoje owocowe najczęściej także wartością odżywczą przypominają słodycze. Co istotne niektóre produkty (te „o smaku owocowym”) w ogóle z owocami nie są w najmniejszym stopniu spokrewnione.  Za ich walory smakowe odpowiadają dodatki - aromaty syntetyczne, naturalne i identyczne z naturalnymi.

Wnioski

„Owocowe” – w przypadku produktów spożywczych - nie oznacza „zdrowe” ani też „wartościowe”. Warto o tym pamiętać, gdyż zawierzając pierwszemu wrażeniu można łatwo naciąć się na żywnościowe buble będące jedynie skoncentrowanym źródłem cukru. Chcąc wybrać dobre jakościowo produkty należy przede wszystkim uważnie lustrować etykiety, weryfikując składy i wartości odżywcze.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.