Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy pizza może stanowić pełnowartościowy posiłek?

Czy pizza może stanowić pełnowartościowy posiłek?
W czasie weekendu dużo częściej i dużo chętniej sięgamy po fast foody i słodycze. Dzięki temu mamy wrażenie, że w końcu po całym tygodniu pracy możemy się odstresować. Stosunkowo często wybór pada na pizzę. Jest smaczna, można ją zjeść ze znajomymi i co ważne, można ją zamówić nawet w środku nocy. Jak dużo kalorii ma pizza i co w sobie kryje? Czy pizza może stanowić pełnowartościowy posiłek?

Historia pizzy

Pizza to potrawa kuchni włoskiej, rozpowszechniona na całym świecie.

Początkowo pizzę przygotowywano na spodzie z ciasta makaronowego. Dopiero znacznie później do przygotowania spodu pizzy zaczęto używać ciasta drożdżowego. Pizza tradycyjnie podawana jest z pomidorowym sosem oraz tartym serem typu mozzarella i ziołami. Pizzę wypieka się w piecu.

Płaskie, okrągłe i wypiekane placki znane są praktycznie wszystkim kulturom starożytnym, np. w dawnym Egipcie spełniały funkcję płatniczą. W starożytnym Rzymie popularne były focaccie przyprawiane ziołami i serem.

Słowo pizza pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 997 roku.

Istnieje wiele odmian pizzy z licznymi dodatkami. Mogą to być m.in. pieczarki, cebula, pomidory, oliwki, ananas, wędlina, owoce morza, boczek, mięso, sery, warzywa oraz sosy.

Kaloryczność pizzy

W głównym stopniu zależy od wielkości oraz od rodzaju znajdujących się na drożdżowym placku składników.

Oczywiście, znacznie zasobniejsza w kalorie jest pizza na grubym cieście oraz nadziewana, typu calzone.

Pizza to nie tylko kalorie, ale również sporo soli i tłuszczy. Dostarcza jednak również pewnych witamin i minerałów. Ser zawiera sporo wapnia oraz witaminy z grupy B; sos pomidorowy to źródło prozdrowotnego likopenu, a także witaminy A i potasu; cebula jest bogata w witaminę C, chrom i błonnik, a ponadto pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

100 g pizzy serowej zawiera średnio 230-260 kcal

  • Nieco mniej kaloryczna jest pizza typu margherita (sos pomidorowy, ser żółty) - zawiera 220-230 kcal.
  • Najmniej kaloryczna jest pizza wegetariańska (ser, cebula, papryka, pieczarki, kukurydza, pomidory), która ma około 180-200 kcal na 100 g.

Najbardziej kaloryczne są natomiast pizze typu cztery sery, czy też pepperoni.

  • Pizza cztery sery (pleśniowy, żółty, feta - ew. parmezan - i mozzarella, pomidory) dostarcza około 400 kcal w 100 gramach.
  • Pizza pepperoni (kiełbasa pepperoni, ser żółty) dostarcza około 420 kcal.

Jeden kawałek dużej pizzy waży około 150 g. Średnio dostarcza 300-400 kcal.

Podsumowanie

Z pizzą jest jak ze wszystkim - co za dużo, to niezdrowo. Jednak, gdy zachowamy umiar, pizza może okazać się nie najgorszym wyborem.

Zamiast wybierać mrożonki czy też pizzę z pizzerii niewiadomego pochodzenia, polecam zamówić w sprawdzonym miejscu, gdzie pizza przygotowywana jest z wysokiej jakości produktów lub przygotować pizzę samodzielnie w domu. Przygotowanie takiego posiłku nie jest specjalnie skomplikowane, a mamy wówczas pewność, jakich składników do jej przygotowania użyliśmy.

Odpowiadając na pytanie znajdujące się w temacie artykułu - tak, przygotowana w domu pizza, przykładowo na bazie mąki gryczanej i ryżowej z sosem pomidorowym, mozzarellą, pieczarkami, oliwkami i piersią z kurczaka może stanowić pełnowartościowy posiłek.