IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy pizza może stanowić pełnowartościowy posiłek?

Czy pizza może stanowić pełnowartościowy posiłek?
W czasie weekendu dużo częściej i dużo chętniej sięgamy po fast foody i słodycze. Dzięki temu mamy wrażenie, że w końcu po całym tygodniu pracy możemy się odstresować. Stosunkowo często wybór pada na pizzę. Jest smaczna, można ją zjeść ze znajomymi i co ważne, można ją zamówić nawet w środku nocy. Jak dużo kalorii ma pizza i co w sobie kryje? Czy pizza może stanowić pełnowartościowy posiłek?

Historia pizzy

Pizza to potrawa kuchni włoskiej, rozpowszechniona na całym świecie.

Początkowo pizzę przygotowywano na spodzie z ciasta makaronowego. Dopiero znacznie później do przygotowania spodu pizzy zaczęto używać ciasta drożdżowego. Pizza tradycyjnie podawana jest z pomidorowym sosem oraz tartym serem typu mozzarella i ziołami. Pizzę wypieka się w piecu.

Płaskie, okrągłe i wypiekane placki znane są praktycznie wszystkim kulturom starożytnym, np. w dawnym Egipcie spełniały funkcję płatniczą. W starożytnym Rzymie popularne były focaccie przyprawiane ziołami i serem.

Słowo pizza pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 997 roku.

Istnieje wiele odmian pizzy z licznymi dodatkami. Mogą to być m.in. pieczarki, cebula, pomidory, oliwki, ananas, wędlina, owoce morza, boczek, mięso, sery, warzywa oraz sosy.

Kaloryczność pizzy

W głównym stopniu zależy od wielkości oraz od rodzaju znajdujących się na drożdżowym placku składników.

Oczywiście, znacznie zasobniejsza w kalorie jest pizza na grubym cieście oraz nadziewana, typu calzone.

Pizza to nie tylko kalorie, ale również sporo soli i tłuszczy. Dostarcza jednak również pewnych witamin i minerałów. Ser zawiera sporo wapnia oraz witaminy z grupy B; sos pomidorowy to źródło prozdrowotnego likopenu, a także witaminy A i potasu; cebula jest bogata w witaminę C, chrom i błonnik, a ponadto pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

100 g pizzy serowej zawiera średnio 230-260 kcal

  • Nieco mniej kaloryczna jest pizza typu margherita (sos pomidorowy, ser żółty) - zawiera 220-230 kcal.
  • Najmniej kaloryczna jest pizza wegetariańska (ser, cebula, papryka, pieczarki, kukurydza, pomidory), która ma około 180-200 kcal na 100 g.

Najbardziej kaloryczne są natomiast pizze typu cztery sery, czy też pepperoni.

  • Pizza cztery sery (pleśniowy, żółty, feta - ew. parmezan - i mozzarella, pomidory) dostarcza około 400 kcal w 100 gramach.
  • Pizza pepperoni (kiełbasa pepperoni, ser żółty) dostarcza około 420 kcal.

Jeden kawałek dużej pizzy waży około 150 g. Średnio dostarcza 300-400 kcal.

Podsumowanie

Z pizzą jest jak ze wszystkim - co za dużo, to niezdrowo. Jednak, gdy zachowamy umiar, pizza może okazać się nie najgorszym wyborem.

Zamiast wybierać mrożonki czy też pizzę z pizzerii niewiadomego pochodzenia, polecam zamówić w sprawdzonym miejscu, gdzie pizza przygotowywana jest z wysokiej jakości produktów lub przygotować pizzę samodzielnie w domu. Przygotowanie takiego posiłku nie jest specjalnie skomplikowane, a mamy wówczas pewność, jakich składników do jej przygotowania użyliśmy.

Odpowiadając na pytanie znajdujące się w temacie artykułu - tak, przygotowana w domu pizza, przykładowo na bazie mąki gryczanej i ryżowej z sosem pomidorowym, mozzarellą, pieczarkami, oliwkami i piersią z kurczaka może stanowić pełnowartościowy posiłek.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.