Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta a ryzyko raka jelita grubego. Czego należy unikać?

Dieta a ryzyko raka jelita grubego. Czego należy unikać?
Nowotwory są współczesną plagą i jedną z głównych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Rak okrężnicy (części jelita grubego) należy do niechlubnej pierwszej piątki najczęściej spotykanych nowotworów na świecie. W 2018 r. odnotowano ponad milion przypadków raka jelita grubego, z tego zmarła ponad połowa osób (551 tys.).

Przykre statystyki

Pierwsze miejsce zestawienia zajmuje rak płuca (ponad 2 ln przypadków i ponad 1,7 mln śmierci), drugie&mnbsp;rak piersi(odpowiednio prawie 2,1 mln przypadków i 626 tys. śmierci), trzecie rak prostaty (ponad 1,2 mln przypadków i 358 tys. zgonów).

Naukowcy podają, iż rak jelita grubego (CRC) jest trzecim najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet.

Dieta i styl życia

Czynniki dietetyczne i styl życia mogą przyczyniać się do wzrostu zachorowalności na CRC, czyniąc te zagadnienia interesującymi zarówno dla populacji ogólnej, jak i środowiska onkologów medycznych.

Wyniki przeglądu badań

  1. Szacuje się, że sposób odżywiania się (stosowana dieta, nawyki żywieniowe, sięganie po alkohol itd.) może być powodem 30%–50% światowej zachorowalności na raka jelita grubego.
  2. Otyłość zwiększa ryzyko raka jelita grubego o 19%.
  3. W niektórych badaniach zaobserwowano, że suplementacja kwasem foliowym była związana ze znacznym zmniejszeniem liczby zachorowań na raka jelita grubego u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, co skłoniło naukowców do zbadania roli kwasu foliowego w zapobieganiu CRC. Dwa badania kliniczno-kontrolne przeprowadzone na Majorce i we Włoszech wykazały ochronny wpływ kwasu foliowego i zmniejszenie ryzyka CRC.
  4. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia CRC o 24%.
  5. Spożywanie czerwonego mięsa ma wpływ na zwiększenie ryzyka (trudny do oszacowania z wiadomych przyczyn).
  6. Spożywanie ryb może zmniejszyć ryzyko CRC o 12%, podczas gdy spożycie czosnku nie jest znacząco związane ze zmniejszonym ryzykiem CRC (w wielu badaniach wykazano, iż czosnek ma działanie antynowotworowe, ogólnie).
  7. Spożycie ponad 20 g błonnika dziennie wiąże się z 25% redukcją ryzyka CRC, a wypijanie 525 ml mleka dziennie zmniejsza ryzyko raka okrężnicy o 26% u mężczyzn. Niemniej należy pamiętać, iż tylko badania kohortowe wykazały, że mleko i produkty mleczne mają wpływ na obniżenie ryzyka pojawienia się CRC, ale badania kliniczno-kontrolne nie potwierdzają tego związku. Tymczasem mleko krowie podejrzewa się o wywoływanie wielu rodzajów nowotworów poprzez negatywny wpływ na oś insulina-IGF-1 (nadmiernie pobudza wyrzut insuliny, powoduje huśtawkę glikemiczną).
  8. Wypijanie zaledwie 25-30 g alkoholu na dobę (jedno zwykłe piwo ma ~25 g etanolu) zwiększa ryzyko raka jelita grubego.
  9. Podejrzewa się (bo ciężko jest to udowodnić, ponieważ rak nie powstaje w ciągu kilku tygodni), że udział w rozwoju CRC mają cukry proste (których pełno znajduje się w energy drinkach, napojach słodzonych czy sokach).

Podsumowanie

Rak jelita grubego jest chorobą, której można zapobiegać poprzez wpływ na czynniki ryzyka, w tym brak aktywności fizycznej, otyłość i nadwagę, nadmierne spożycia mięsa, palenie tytoniu i spożywanie napojów alkoholowych. Pacjentom można zalecić spożywanie większej ilości warzyw i owoców ze względu na zawartość kwasu foliowego i błonnika. Niektórzy pacjenci narażeni na CRC mogą odnieść korzyści z suplementacji 400 μg kwasu foliowego ze względu na jego wyższą biodostępność.

Pacjentom można zalecić częstsze spożywanie ryb, ponieważ może to zapewnić pewną ochronę przed CRC. Wapń i witamina D mogą działać razem w celu zmniejszenia ryzyka CRC (np. mleko i łosoś dostarczają zarówno wapń, jak i witaminę D). Produkty mleczne, takie jak jogurty i sery, dostarczają tylko wapń, tuńczyk w puszce dostarcza witaminę D. Suplementacja wapniem i witaminą D może przynieść korzyści niektórym pacjentom. Ze względu na potencjalne problemy związane ze skażeniem ryb (metylortęć, kadm itd.) zaleca się raczej suplementację witaminą D niż jedzenie np. tuńczyka, oraz umiarkowaną ekspozycję na słońce latem (30-40 minut dziennie). Niewykluczone, iż suplementacja wapniem może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego.

Źródła: Raul Baena Diet and colorectal cancer https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378512214004071 Freddie Bray BSc i in. Global cancer statistics 2018: GLOBOCAN estimates of incidence and mortality worldwide for 36 cancers in 185 countries https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.3322/caac.21492 Milly Ryan-Harshman and Walid Aldoori Diet and colorectal cancer Review of the evidence https://www.cfp.ca/content/53/11/1913.short

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.