Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dziennik snu – czy może poprawić jakość snu?

Dziennik snu – czy może poprawić jakość snu?
Jaki jest Twój sen? Spokojny, czy raczej często budzisz się i nie możesz później zasnąć? Czy po nocy czujesz się wypoczęty, czy bardziej jakby przejechał po Tobie czołg? Jeśli Twój sen jest kiepskiej jakości, to niewyspanie się i gorsze samopoczucie nie jest wcale jedynym problemem. Odpoczynek nocny wpływa bowiem na nasze zdrowie na wiele sposobów m.in. na układ odpornościowy, ale może także zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 itp.

Skąd mam wiedzieć, czy odpowiednio sypiam?

W jaki sposób możesz stwierdzić, że Twój sen nie jest odpowiedni? Jeśli masz takowe podejrzenia to przede wszystkim poprzez obserwację. Oczywiście, nikt nie każe Ci nagrywać swojego snu i później godzinami oglądać. Wystarczy, że zaczniesz prowadzić dziennik. Pomoże Ci on zidentyfikować wzorce, które wpływają na Twój sen, a dzięki temu będziesz w stanie wprowadzić pewne zmiany, lub szczegółowo nakreślić problem lekarzowi (jeśli problem snu jest na tyle poważny, żeby udać się do specjalisty).

Co powinno się znajdować w Twoim dzienniku snu?

Dziennik snu kojarzy Ci się zapewne z zapisywaniem tego, co Ci się śniło, ale nie w tym rzecz. Żeby znaleźć przyczynę kiepskiego snu, warto zawrzeć w nim kilka następujących elementów:

Godzina pójścia spać oraz godzina przebudzenia

Pierwsza rzecz, którą należy udokumentować w swoim dzienniku snu, jest czas zasypiania oraz godzina obudzenia się. Dzięki temu jesteś w stanie oszacować, ile godzin śpisz każdej nocy. Może się zdarzyć, że przez nocne pobudki czas snu będzie w rzeczywistości krótszy, ale i tak da Ci to obraz czy dostarczasz sobie co najmniej 7 rekomendowanych godzin snu.

Zobaczysz też, czy chodzisz spać i wstajesz o tych samych porach. Jeśli nie, to spróbuj zacząć kłaść się codziennie o tej samej godzinie. Z czasem Twój organizm nauczy się, że jest to pora Twojego odpoczynku i sam będzie się go domagać. Tylko musisz być konsekwentny.

Godzina wstania z łóżka

Pobudka to jedno, a wstanie z łóżka drugie. Wbrew pozorom to dwie różne kwestie i wiedza o tym też jest ważna. Jeśli po obudzeniu się ciężko Ci wstać i wylegujesz się jeszcze kolejne 40 minut, to prawdopodobnie Twój sen jest dość niskiej jakości.

Częstotliwość wybudzeń nocnych

Ta część dziennika może być trudna do zrealizowania, bo czasami jesteśmy po przebudzeniu w nocy tak nieprzytomni, że nawet nie mamy siły zarejestrować, gdzie jesteśmy i co się z nami dzieje i ponownie zasypiamy. Ciężko też się zmobilizować do wstania, zapalania światła i robienia zapisków w dzienniku.

Mimo wszystko warto wiedzieć, ile razy w nocy się wybudzasz. Częste takie akcje mogą wskazywać na słabą jakość snu i trudności w jego utrzymaniu. Może to być także oznaka bezdechu sennego, a to już poważny problem medyczny, wymagający konsultacji z lekarzem.

Samopoczucie po przebudzeniu

Kiedy się obudzisz, zanotuj swoje samopoczucie. Czy czujesz się wypoczęty, czy zmęczony? Czy jesteś marudny, zniechęcony, czy pełen energii? To jak się czujesz rano, może świadczyć o jakości Twojego snu. Warto zwrócić uwagę nie tylko na porę chodzenia spać i wstawania, ale także na swoje otoczenie.

Upewnij się, że Twoja sypialnia jest w nocy zaciemniona, że nic Ci nie przeszkadza w odpoczynku — ani jakieś dźwięki, ani migające diody. Zapewnij sobie odpowiednią temperaturę snu (16-19 stopni) i oczywiście wygodny materac.

Zwróć też uwagę na to, co jesz przed pójściem spać. Postaw na lekkostrawne potrawy i umiarkowane ilości. Kiedy jesteś przejedzony, może być Ci trudniej zasnąć i uzyskać dobry jakościowo sen.

Ocena swojego snu

Załóż skalę np. od 1 do 5 i po każdej nocy podaj wartość, którą ocenisz swój sen. Spróbuj też zwrócić uwagę, co mogło wpłynąć na Twoją ocenę, szczególnie jeśli jest niska. Zostaw sobie miejsce na notatki, a z czasem będziesz w stanie eliminować czynniki, które przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Podsumowanie

Wysokiej jakości sen jest bardzo ważny dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Doda Ci więcej energii, sprawi, że będziesz bardziej produktywny i chętny do życia. Jeśli uważasz, że Twój sen wymaga "naprawy" załóż dziennik, żeby zidentyfikować problemy. Prowadzenie go i przeglądanie to świetny sposób, żeby wyciągnąć wnioski i wprowadzić zmiany, dzięki którym poprawi się jakość Twojego nocnego odpoczynku.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.