Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak alkohol wpływa na treningi, wagę i kondycję psychiczną?

Jak alkohol wpływa na treningi, wagę i kondycję psychiczną?
Picie alkoholu jest pewnego rodzaju rozrywką dla ludzi, a raczej towarzyszem różnych rozrywek, ponieważ pojawia się na licznych spotkaniach towarzyskich czy podczas oglądania filmu, meczu itp. Pijemy go przy niemal wszystkich okazjach, takich jak święta, urodziny czy przy świętowaniu jakiegoś sukcesu.

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma alkohol?

Niektóre badania sugerują, że może przynosić korzyści zdrowotne (np. czerwone wino może obniżyć ryzyko chorób serca). Oczywiście dotyczy to sporadycznego korzystania z tego trunku. Częściej jednak słyszy się o negatywnych skutkach picia alkoholu, szczególnie jeśli jest go w naszym życiu nadmiar. O ile sięgamy po procenty raz na jakiś czas, od święta, to wszystko jest w porządku. Gorzej, jeśli staje się dla nas rutyną otwieranie piwka pod koniec każdego dnia. Jeden dzień, drugi czy trzeci krzywdy nie zrobi, ale co jeśli mijają tygodnie, a Ty wypracowałeś sobie nowy zwyczaj i już jest standardem zasiadaniem wieczorem przed telewizją z piwem w ręku?

Alkohol jest obciążeniem dla naszego organizmu. Ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i może poważnie utrudnić kontrolę wagi i osiąganie efektów treningowych. W jaki sposób się to dzieje?

Alkohol to „puste” kalorie

Napoje alkoholowe są często określane jako „puste” kalorie. Oznacza to, że dostarczają organizmowi kalorii, ale zawierają bardzo mało składników odżywczych. Jedno piwo to około 250 kcal, lampka wina w zależności od rodzaju 80 - 130 kcal, drinki od 200 kcal w górę (tutaj dużą rolę odgrywają także dodatki, takie jak słodzone napoje, syropy itp.). Na pierwszy rzut nie wygląda to źle, ale wszyscy wiemy, że na jednym piwie czy lampce wina zwykle się nie kończy, szczególnie jeśli wpadniemy w wieczorną rutynę. Jedno "posiedzenie" może nam dostarczyć kilkuset kalorii, mnóstwo cukru i prawie żadnych sensownych wartości odżywczych.

Alkohol jako główne źródło energii

Istnieją również inne czynniki, które mogą powodować przyrost masy ciała, poza zawartością kalorii. Kiedy spożywasz alkohol, to zanim Twoje ciało zużyje cokolwiek innego, korzysta z "procentowej energii". Gdy Twój organizm wykorzystuje alkohol jako źródło energii, nadmiar glukozy i lipidów sprawia, że przybywa nam tkanki tłuszczowej. Jest to duże uproszczenie, ale warto mieć to na uwadze.

Alkohol może wpływać na Twoje narządy

Podstawową rolą wątroby jest filtrowanie wszelkich obcych substancji, które dostają się do organizmu. Odgrywa ona również rolę w metabolizmie tłuszczów, węglowodanów i białek. Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do tzw. alkoholowego stłuszczenia wątroby, co może uszkodzić ten narząd. Zmienia się wówczas sposób metabolizowania i magazynowania węglowodanów i tłuszczów, a to może spowalniać utratę wagi.

Alkohol sprawia, że jemy więcej

Alkohol zmniejsza zahamowania i może prowadzić do złych decyzji także, jeśli chodzi o wybory żywieniowe. Chętniej wtedy sięgamy po przekąski i zwykle nie jest to hummus i marchewki, ale chipsy, popcorn, kebab itp. Po prostu pijąc alkohol, bardziej nam się chce jeść, a nastrój sprawia, że poddajemy się naszym zachciankom.

Alkohol i hormony płciowe

Od dawna wiadomo, że spożycie alkoholu może wpływać na poziom hormonów w organizmie, zwłaszcza testosteronu. Testosteron to hormon, który odgrywa rolę w wielu procesach metabolicznych, w tym w tworzeniu mięśni i spalaniu tłuszczu.

Jedno z badań wykazało, że niski poziom testosteronu może sprzyjać pojawieniu się zespołu metabolicznego u mężczyzn.

Zespół metaboliczny to m.in.:

  • wysoki poziom cholesterolu
  • wysokie ciśnienie krwi
  • wysoki poziom cukru we krwi
  • wysoki wskaźnik masy ciała

Ponadto niższy poziom testosteronu może wpływać na jakość snu, szczególnie u starszych mężczyzn.

Alkohol może negatywnie wpływać na sen

Istnieje przekonanie, że piwko czy lampka wina na sen to dobry sposób na relaks. Warto to jednak przemyśleć. Badania sugerują, że alkohol może powodować wydłużone okresy czuwania podczas cykli snu. Brak snu czy to z powodu deficytu snu, czy innych zaburzeń, może prowadzić do zachwiania równowagi hormonów związanych z głodem, sytością i magazynowaniem energii.

Alkohol wpływa na trawienie i wchłanianie składników odżywczych

Spożywanie napojów alkoholowych może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Alkohol może powodować stres w żołądku i jelitach. Prowadzi to do zmniejszenia wydzieliny trawiennej i gorszego przepływu pokarmu przez przewód pokarmowy. Wydzieliny trawienne są niezbędne do rozkładania żywności na podstawowe makro- i mikroelementy, które są wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Spożycie alkoholu na wszystkich poziomach może prowadzić do zaburzeń trawienia i składników odżywczych.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, że regularne popijanie różnych trunków może być powodem, dla którego nie możesz zrzucić kilogramów. Większe spożycie alkoholu oznacza także większe spożycie żywności. Pijesz, jesz i nawet nie wiesz, kiedy na Twoim koncie jest kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilokalorii więcej.

Jeśli sięgasz po drinka sporadycznie, to raczej nic Ci nie grozi. Jeśli jednak stało się to Twoją rutyną, to jeśli jeszcze tego nie zauważyłeś, to już wkrótce zobaczysz, że ani dieta, ani treningi nie będą tak efektywne. Nie, to nie wina złego treningu. Twój organizm nie jest w stanie budować mięśni, spalać tkankę tłuszczowej i jednocześnie trawić ciężkiego alkoholu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.