Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Masz wrażenie, że ciągle śpisz? Co jest przyczyną?

Masz wrażenie, że ciągle śpisz? Co jest przyczyną?
Sen nocny to bardzo ważny element doby. To właśnie wtedy się regenerujesz, żeby mieć siły na podjęcie codziennych obowiązków. Niektórzy są zwolennikami drzemek jako szybkiego odpoczynku w ciągu dnia. Po ciężkiej nocy taka choćby kilkunastominutowa drzemka może zdziałać cuda. Jednak co, jeśli zaczynasz sobie zdawać sprawę, że Twój dzień składa się przede wszystkim ze spania? Jaka ilość snu jest w normie, a jaka zdecydowanie ją przekracza?

Zapotrzebowanie na sen – normy

Po pierwsze, ważne jest, aby wiedzieć, że nasze zapotrzebowanie na sen zmienia się w zależności od kilku czynników. Niektóre z nich to brak snu, kiepska jakość snu, ciąża oraz wiek.

Czy wiesz, jakie jest zapotrzebowanie na sen w zależności od wieku danego człowieka? Najwięcej snu potrzebują noworodki i wraz z wiekiem zapotrzebowanie spada.

Wygląda to mniej więcej tak:

  • noworodki – 14-17 godzin (w tym drzemki),
  • niemowlęta – 12-15 godzin (w tym drzemki),
  • przedszkolaki – 11-14 godzin (w tym drzemki),
  • dzieci w wieku szkolnym – 9-11 godzin,
  • nastolatki – 8-10 godzin,
  • dorośli – 7-9 godzin,
  • starsi dorośli – 7-8 godzin.

Kiedy potrzebujesz więcej snu?

Tak jak już wspomniałam, zapotrzebowanie na sen może się zmieniać w zależności od wpływu różnych czynników. Często jest to po prostu jego brak i nawarstwione zmęczenie. Czy można nadrobić zaległości w spaniu? Nie za bardzo. Okazuje się, że pełna regeneracja po zaledwie jednej godzinie straconego snu zajmuje znacznie więcej niż ten niedospany czas. Dlatego wiele osób, które w tygodniu nie dosypiają i próbują nadrobić brak snu w weekend, nadal twierdzi, że jest zmęczona.

Co może mieć wpływ na ciągłe uczucie senności?

Depresja

Niektóre osoby z depresją śpią niemal bez przerw, a inne mają z tym duże trudności. Problemy emocjonalne na każdego działają inaczej. Co więcej, zaburzenia snu mogą być przyczyną pogłębiania się depresji. Choroba ta może też obniżyć jakość naszego nocnego odpoczynku, co w konsekwencji prowadzi do kiepskiej regeneracji i uczucia zmęczenia przez cały dzień.

Niedoczynność tarczycy

Problemy z tarczycą są bardzo powszechne. Występują, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy, co spowalnia metabolizm i mocno zaburza procesy regeneracji organizmu. Zmęczenie i senność to właśnie częste objawy niedoczynności.

Przeziębienie/choroba

Kiedy jesteś przeziębiona, wówczas Twój organizm potrzebuje dodatkowej mocy, żeby się wyleczyć. Możesz być przez to bardziej senna i w takiej sytuacji nie warto z tym walczyć. Sen może pomóc wzmocnić układ odpornościowy.

Bezdech senny

Obturacyjny bezdech senny jest kolejną, dość powszechną dolegliwością. Powoduje przerwy w oddychaniu podczas snu trwające jednorazowo od 10 do 20 sekund. Każda przerwa w oddychaniu wyzwala krótkie przebudzenie, którego rano prawdopodobnie nie będziesz pamiętać. Taki wysiłek dla organizmu może wpłynąć negatywnie na jakość snu i przyczynić się do senności w ciągu dnia.

Narkolepsja

Narkolepsja to dość rzadkie zaburzenie objawiające się niekontrolowanymi napadami senności w ciągu dnia. Jej przyczyny nie są do końca jasne, ale prawdopodobnie związana jest z historią rodzinną, urazami mózgu i zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Przyczyna czy skutek?

Ciekawe jest to, że dany czynnik może być przyczyną nadmiernej senności albo jej skutkiem. Samemu dość ciężko to zweryfikować, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Choć większość ludzi cierpi na deficyt snu, tak zdarza się całkiem odwrotna sytuacja. Zbyt dużo snu może się wiązać z różnymi problemami zdrowotnymi, zatem żadna skrajność nie jest dla naszego organizmu dobra. Może to być nadmierna senność związana np. z problemami z pamięcią, przyrostem masy ciała, cukrzyca.

Nadmierna senność może być też dla nas wskazówką, że dzieje się coś niewłaściwego i warto przyjrzeć się sobie nieco dokładniej. Często taki stan wskazuje na depresję, bezdech senny, problemy z tarczycą albo przeziębienie/chorobę.

Pamiętać jednak trzeba, że nadmierna senność i duża ilość snu może wywołać dany problem, a innym razem może być skutkiem stanu, który już występuje. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, żeby ustalić plan leczenia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.