Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Miesiąc bez cukru i alkoholu

Miesiąc bez cukru i alkoholu
Żyjemy w świecie, w którym cukier dodawany jest niemalże do wszystkiego. Sosy, soki, płatki, dressingi, jogurty, keczupy, musztardy, napoje. Obok cukru znajdują się dodatkowo inne substancje słodzące. Bardzo często i chętnie stosowany jest syrop fruktozowy, glukozowy, czy też glukozowo-fruktozowy. Ponad to produkty pełne są konserwantów, wzmacniaczy smaków, sztucznych barwników i aromatów.

Jeśli wydaje ci się, że nie jesz cukru, ponieważ nie słodzisz herbaty i nie pijasz napojów gazowanych, może okazać się, że jesteś w dużym błędzie. Cukier, substancje słodzące i konserwanty znajdują się niemalże wszędzie.

Co stałoby się, gdybyś postanowił zrobić całkowity detoks od cukru, konserwantów i alkoholu na jeden miesiąc?

Wyzwanie to podjął Sacha Harland z LifeHunters.tv w nadziei na znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak bardzo taka zmiana diety może wpłynąć na możliwości fizyczne i samopoczucie psychiczne.

Przed rozpoczęciem wyzwania i po zakończeniu eksperymentu przeprowadzono badania kilku kluczowych wyznaczników zdrowia. Wśród nich znalazły się między innymi waga, poziom tkanki tłuszczowej, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz glukozy w krwi.

Na załączonym filmiku możecie obejrzeć zmagania Sachy z podjętym wyzwaniem oraz rezultaty eksperymentu. Odstawienie cukru i alkoholu na miesiąc wpłynęło na spadek wagi, spadek poziomu tkanki tłuszczowej, spadek poziomu cholesterolu i glukozy we krwi Sachy.

Ciekawe są zaobserwowane zmiany w poziomie głodu i zachcianek w czasie trwania eksperymentu. Początkowe ciągłe uczucie głodu i zachcianki na słodkie, złe samopoczucie i irytacja przekształciły się w miarę trwania eksperymentu w brak ochoty na słodkie jedzenie, które do tej pory stanowiło fundament odżywiania Sachy. W 25 dniu wyzwania Sacha zauważył, że nie ma ochoty na słodkie śniadanie.

Podsumowanie

Eksperyment ten pokazuje, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od cukru. Warto zdawać sobie z tego sprawę i kontrolować skład produktów, które trafiają do naszego koszyka. Najłatwiejszym sposobem na unikanie cukru dodanego jest przygotowywanie potraw samodzielnie z produktów nieprzetworzonych. Próba całkowitego odrzucenia cukru może nie być początkowo łatwa i wymagać dużo determinacji. Jeśli jednak ją podejmiesz, obserwuj swoje ciało i samopoczucie. Zmiany, których doświadczysz, będą dla Ciebie najlepszą inspiracją do dalszego działania.