Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Miesiąc bez cukru i alkoholu

Żyjemy w świecie, w którym cukier dodawany jest niemalże do wszystkiego. Sosy, soki, płatki, dressingi, jogurty, keczupy, musztardy, napoje. Obok cukru znajdują się dodatkowo inne substancje słodzące. Bardzo często i chętnie stosowany jest syrop fruktozowy, glukozowy, czy też glukozowo-fruktozowy. Ponad to produkty pełne są konserwantów, wzmacniaczy smaków, sztucznych barwników i aromatów.

Jeśli wydaje ci się, że nie jesz cukru, ponieważ nie słodzisz herbaty i nie pijasz napojów gazowanych, może okazać się, że jesteś w dużym błędzie. Cukier, substancje słodzące i konserwanty znajdują się niemalże wszędzie.

Co stałoby się, gdybyś postanowił zrobić całkowity detoks od cukru, konserwantów i alkoholu na jeden miesiąc?

Wyzwanie to podjął Sacha Harland z LifeHunters.tv w nadziei na znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak bardzo taka zmiana diety może wpłynąć na możliwości fizyczne i samopoczucie psychiczne.

Przed rozpoczęciem wyzwania i po zakończeniu eksperymentu przeprowadzono badania kilku kluczowych wyznaczników zdrowia. Wśród nich znalazły się między innymi waga, poziom tkanki tłuszczowej, ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz glukozy w krwi.

Na załączonym filmiku możecie obejrzeć zmagania Sachy z podjętym wyzwaniem oraz rezultaty eksperymentu. Odstawienie cukru i alkoholu na miesiąc wpłynęło na spadek wagi, spadek poziomu tkanki tłuszczowej, spadek poziomu cholesterolu i glukozy we krwi Sachy.

Ciekawe są zaobserwowane zmiany w poziomie głodu i zachcianek w czasie trwania eksperymentu. Początkowe ciągłe uczucie głodu i zachcianki na słodkie, złe samopoczucie i irytacja przekształciły się w miarę trwania eksperymentu w brak ochoty na słodkie jedzenie, które do tej pory stanowiło fundament odżywiania Sachy. W 25 dniu wyzwania Sacha zauważył, że nie ma ochoty na słodkie śniadanie.

Podsumowanie

Eksperyment ten pokazuje, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od cukru. Warto zdawać sobie z tego sprawę i kontrolować skład produktów, które trafiają do naszego koszyka. Najłatwiejszym sposobem na unikanie cukru dodanego jest przygotowywanie potraw samodzielnie z produktów nieprzetworzonych. Próba całkowitego odrzucenia cukru może nie być początkowo łatwa i wymagać dużo determinacji. Jeśli jednak ją podejmiesz, obserwuj swoje ciało i samopoczucie. Zmiany, których doświadczysz, będą dla Ciebie najlepszą inspiracją do dalszego działania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.