IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Poziom aktywności fizycznej ważniejszy niż BMI?

Poziom aktywności fizycznej ważniejszy niż BMI?
Od wielu lat utrata nadmiernej masy ciała to najbardziej pożądany cel związany ze zdrowym stylem życia. W dużej mierze wynika to ze społecznych standardów urody, które często podkreślają, że szczuplejsze osoby są zdrowsze i bardziej atrakcyjne. Ponadto wiele osób z nadwagą i otyłością potwierdza, że doświadczyło piętna związanego z nadwagą ze strony rodziny i znajomych, a od lekarzy nieustannie słyszy, że ich problemy zdrowotne wynikają z nadmiaru kilogramów.

Nie tylko BMI

Na podstawie tych obserwacji można wywnioskować, że za stan zdrowia odpowiada głównie nasza masa ciała i poziom tkanki tłuszczowej. Jednak niektórzy naukowcy mają na ten temat inne zdanie. Opublikowany w czasopiśmie iScience przegląd badań dotyczących związku między utratą masy ciała, ćwiczeniami fizycznymi, a śmiertelnością u osób z nadwagą i otyłością pokazuje, że utrata masy ciała nie zawsze jest równoznaczna z poprawą zdrowia. Kwestionowane jest stwierdzenie, że wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) jest nieodłącznie powiązany z wysokim ryzykiem śmiertelności spowodowanej chorobami układu krążenia.

W publikacji stwierdzono, że ryzyko śmiertelności związane z otyłością jest w dużej mierze zmniejszone przez umiarkowany lub wysoki poziom wydolności krążeniowo-oddechowej, a także przez aktywność fizyczną. Dodano także, że utrata masy ciała nie zawsze związana jest ze zmniejszonym ryzykiem śmiertelności. Zauważono również, że częste zmiany masy ciała (kiedy ktoś stale traci i odzyskuje wagę, tzw. efekt jo-jo), które często są wynikiem niewłaściwego podejścia do diety, wiążą się z wyższym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Dotyczy to wszystkich osób, które są, jak to się mówi, wiecznie na diecie.

Złoty środek - aktywnosć fizyczna

Naukowcy sugerują, że najlepiej byłoby przestać koncentrować się tylko na obniżeniu masy ciała, a spróbować skoncentrować się również na aktywności fizycznej. Wiele schorzeń jest bowiem związana z niską sprawnością sercowo-oddechową, którą można wypracować właśnie podczas regularnych ćwiczeń. Co więcej, dzięki aktywności fizycznej jest też duża szansa na to, że znikną nadprogramowe kilogramy. Większa aktywność fizyczna i lepsza wydolność sercowo-oddechowa jest mocno związana z mniejszym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny.

Źródła: https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(21)00963-9?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2589004221009639%3Fshowall%3Dtrue#secsectitle0135

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.