Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Poziom aktywności fizycznej ważniejszy niż BMI?

Poziom aktywności fizycznej ważniejszy niż BMI?
Od wielu lat utrata nadmiernej masy ciała to najbardziej pożądany cel związany ze zdrowym stylem życia. W dużej mierze wynika to ze społecznych standardów urody, które często podkreślają, że szczuplejsze osoby są zdrowsze i bardziej atrakcyjne. Ponadto wiele osób z nadwagą i otyłością potwierdza, że doświadczyło piętna związanego z nadwagą ze strony rodziny i znajomych, a od lekarzy nieustannie słyszy, że ich problemy zdrowotne wynikają z nadmiaru kilogramów.

Nie tylko BMI

Na podstawie tych obserwacji można wywnioskować, że za stan zdrowia odpowiada głównie nasza masa ciała i poziom tkanki tłuszczowej. Jednak niektórzy naukowcy mają na ten temat inne zdanie. Opublikowany w czasopiśmie iScience przegląd badań dotyczących związku między utratą masy ciała, ćwiczeniami fizycznymi, a śmiertelnością u osób z nadwagą i otyłością pokazuje, że utrata masy ciała nie zawsze jest równoznaczna z poprawą zdrowia. Kwestionowane jest stwierdzenie, że wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) jest nieodłącznie powiązany z wysokim ryzykiem śmiertelności spowodowanej chorobami układu krążenia.

W publikacji stwierdzono, że ryzyko śmiertelności związane z otyłością jest w dużej mierze zmniejszone przez umiarkowany lub wysoki poziom wydolności krążeniowo-oddechowej, a także przez aktywność fizyczną. Dodano także, że utrata masy ciała nie zawsze związana jest ze zmniejszonym ryzykiem śmiertelności. Zauważono również, że częste zmiany masy ciała (kiedy ktoś stale traci i odzyskuje wagę, tzw. efekt jo-jo), które często są wynikiem niewłaściwego podejścia do diety, wiążą się z wyższym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Dotyczy to wszystkich osób, które są, jak to się mówi, wiecznie na diecie.

Złoty środek - aktywnosć fizyczna

Naukowcy sugerują, że najlepiej byłoby przestać koncentrować się tylko na obniżeniu masy ciała, a spróbować skoncentrować się również na aktywności fizycznej. Wiele schorzeń jest bowiem związana z niską sprawnością sercowo-oddechową, którą można wypracować właśnie podczas regularnych ćwiczeń. Co więcej, dzięki aktywności fizycznej jest też duża szansa na to, że znikną nadprogramowe kilogramy. Większa aktywność fizyczna i lepsza wydolność sercowo-oddechowa jest mocno związana z mniejszym ryzykiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny.

Źródła: https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(21)00963-9?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2589004221009639%3Fshowall%3Dtrue#secsectitle0135

W artykule mówimy o: Poprawa kondycji Odchudzanie