Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Problemy ze snem – zanim sięgniesz po leki nasenne

Problemy ze snem – zanim sięgniesz po leki nasenne
Przyjmowanie leków nasennych brzmi jak prosty sposób na spokojny sen. Weź pigułkę, a popłyniesz do krainy snów. Okazuje się jednak, że nawet pracownicy służby zdrowia przyznają, że przyjmowanie leków nasennych ma wady i mogą one stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, szczególnie jeśli przyjmujesz je regularnie.

Dlaczego należy uważać na tabletki nasenne?

Większość leków nasennych na receptę przepisywana jest w celu leczenia lęków i bezsenności. I choć początkowo pomagają, to z czasem stają się coraz mniej skuteczne. Nasz organizm rozwija pewnego rodzaju tolerancję na ich działanie. Oznacza to, że aby wciąż działały, trzeba zwiększać dawkę, a przecież nie o to chodzi. Z biegiem czasu mogą one całkowicie przestać działać. Niestety często są one łączone z alkoholem, a jest to bardzo ryzykowna praktyka.

Jakie są skutki uboczne leków nasennych?

Podczas przyjmowania tych leków mogą wystąpić niepokojące objawy, takie jak senność w ciągu dnia, mgła mózgowa, zawroty głowy, problemy z równowagą, suchość w ustach, suchość oczu i zaparcia. Leki te "rozluźniają" centralny układ nerwowy, ale także powodują spowolnienie czasu reakcji.
Na tego typu leki powinny uważać też osoby powyżej 65. roku życia, ponieważ zwiększają ryzyko utraty równowagi, a więc i upadku, co w tym wieku może być bardzo groźne. Nie powinni ich stosować również kierowcy.

Okazuje się, że niektóre z takich leków mogą mieć także poważne konsekwencje w przyszłości. Osoby, które przyjmują je przez długi czas, nawet kilka miesięcy, mają znacznie większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Im dłuższy czas stosowania, tym ryzyko większe.

Postaw na pracę nad nawykami związanymi ze snem

Dużo lepszą opcją jest wprowadzenie zmian w swoich nawykach i po prostu popracowanie nad jakością snu. Warto wprowadzić rutynę i chodzić spać, i wstawać zawsze o tej samej porze — to naprawdę działa. Dzięki temu Twój organizm uczy się, kiedy ma być aktywny, a kiedy się wyciszyć i udać na odpoczynek.

Idealnym przykładem są tutaj niemowlęta. Początkowo nie odróżniają nocy od dnia. Dopiero po jakimś czasie ich młode organizmy zaczynają rejestrować, że dzień to aktywność, zabawa, a w nocy dłuższy odpoczynek. Dużą rolę odgrywają tu rodzice, którzy dbają o wspomnianą już rutynę. Zauważ, że jeśli małe dziecko widzi przed snem dużo elektroniki, to wówczas jest bardzo marudne przy zasypianiu. To także informacja dla Ciebie — przynajmniej dwie godziny przed nocnym odpoczynkiem postaraj się wyłączyć telewizor, odstaw telefon i zajmij się czymś spokojnym, np. poczytaj książkę, posłuchaj spokojnej muzyki, weź relaksującą kąpiel. Niebieskie światło z urządzeń elektronicznych redukuje poziom melatoniny — hormonu, który reguluje wewnętrzny zegar biologiczny i ułatwia zasypianie.

Inne czynniki wpływające na sen to dieta oraz pora i ilość spożywanej kofeiny. Jeżeli masz problemy ze snem, powinnaś ograniczyć kofeinę, szczególnie w drugiej połowie dnia. Unikaj też dużych posiłków przed snem, szczególnie tych bogatych w cukier i wysokoprzetworzone produkty. Wahania poziomu cukru we krwi mogą powodować częste budzenie się w nocy.

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego snu, zadbaj też o aktywność fizyczną. Oczywiście nie jest wskazane robienie przed snem intensywnych treningów, ale energiczny spacer na świeżym powietrzu lub lekki bieg mogą Ci pomóc szybciej zasnąć i lepiej spać.

Podsumowanie

Tabletki nasenne mogą być ratunkiem, jeśli masz problemy ze snem, ale tylko w krótkim okresie. Takie leki, stosowane przez dłuższy czas, będą miały niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie. Dużo lepiej jest popracować nad swoimi nawykami związanymi ze snem. Warto też rozważyć suplementacje adaptogenami, czyli naturalnymi związkami roślinnymi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.