Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Tłuszcz w diecie a czas snu

Tłuszcz w diecie a czas snu
Krótki czas snu wpływa na pojawienie się otyłości u dzieci. Tłuszcz nagromadzony w dzieciństwie i w okresie dojrzewania może być „przyjacielem” na długie lata. Jednak wielu rodziców nie robi nic, aby odchudzić swoje nadmiernie oblane tłuszczem pociechy.

Późniejsi dorośli płacą za to bardzo wysoką cenę. Według naukowców krótszy czas snu może być związany z wybieraniem pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów.

Analiza naukowa

W badanej grupie 47% stanowili chłopcy, a 53% dziewczynki. Średni wiek wynosił 10 lat. Średni czas trwania snu wynosił 9,6 godzin. Ponad połowa badanych dzieci miało nadwagę/otyłość, że średnim spożyciem energii wynoszącym 1759 kilokalorii.

Wyniki

Dłuższy czas snu był związany z mniejszym poborem energii z węglowodanów, a wyższym z tłuszczów, szczególnie w postaci kwasów wielonienasyconych (PUFA).

Wnioski

Wyższe spożycie tłuszczów, szczególnie w formie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, może sprzyjać wydłużeniu czasu snu i mniejszą ochotą na węglowodany. Krótki czas snu może sprzyjać objadaniu się węglowodanami, przez co spada podaż zdrowych tłuszczów w diecie, a rośnie ryzyko otyłości.

Komentarz

Pamiętajmy, że tłuszcze są ponad dwukrotnie bardziej kaloryczne niż węglowodany, więc należy stosować tego rodzaju porady, zachowując zdrowy rozsądek. Sugestią jest zmniejszenie ilości węglowodanów na korzyść zdrowych tłuszczów.

Źródła: Martinez S.M. Short Sleep Duration Is Associated With Eating More Carbohydrates and Less Dietary Fat in Mexican American Children https://academic.oup.com/sleep/article/40/2/zsw057/2662318?login=false

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.