Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Uporczywe „pajączki” - jak się ich pozbyć?

Drobne, niebieskie, czerwone lub fioletowe naczynka prześwitujące przez naskórek - czy to na twarzy czy na udach, zgodnie z terminologią medyczną określane są jako teleangiektazje i najczęściej - podobnie jak kilka innych mało estetycznych dolegliwości, występują u kobiet. Związane jest to z aktywnością estrogenów i ich wpływem na naczynia włosowate. Większe predyspozycje do powstawania "pajączków" związane są z obciążeniami genetycznymi, a także częściej występują u osób, których praca wiąże się z wielogodzinnym staniem bez odpoczynku. Dodatkowym czynnikami predysponującymi są: otyłość i nadwaga oraz – ciąża.

Jak nie pogorszyć sytuacji?

Przede wszystkim należy unikać kąpieli słonecznych bez zastosowania odpowiednich kremów z filtrem. Promieniowanie słoneczne nie tylko przyspiesza procesy starzenia, ale także przyczynia się do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i powstania pajączków. Niewskazane, a wręcz zabronione, są wizyty w solarium oraz saunie. Tendencja do powstawania nowych zmian - zwłaszcza na nogach, nasila się w przypadku nieodpowiedniego stylu życia - palenie papierosów niska aktywność fizyczna, dieta bogata w "śmieciowe" produkty oraz nadużywanie alkoholu, znacznie maksymalizują ryzyko powstania defektów drobnych naczyń krwionośnych.

Jakie są sposoby walki z "pajączkami"?

Chociaż zmiany te zazwyczaj nie są szkodliwe, to jednak z pewnością nie dodają uroku. Pamiętajmy, że szczególną rolę w profilaktyce ich powstawania odgrywa wzmocnienie kondycji naczyń krwionośnych - należy zatem zwracać większą uwagę na to co się je. Jeżeli wiesz, że masz predyspozycje do powstawania "pajączków", zwiększ udział w diecie produktów będących źródłem witamin C, E i K i flawonoidów, a także pomyśl o suplementacji rutyną. Szczególnie cenne będą dla Ciebie orzechy, zielone warzywa, owoce cytrusowe czy niektóre oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany). Bardzo ważną kwestią, zwłaszcza w przypadku zmian w obrębie nóg, jest odpowiedni styl życia.

Wiele do zaoferowania w kwestii zamykania już istniejących zmian ma także  kosmetologia oraz medycyna estetyczna. Różnorodne zabiegi: laserowe, jonoforeza, elektrokoagulacja charakteryzują się bardzo dużą skutecznością i pozwalają na trwałe usunięcie defektów. Natomiast należy liczyć się z ryzykiem powstawania kolejnych zmian w przypadku zaniedbań żywieniowych czy związanych z niezdrowym trybem życia.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.