Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Uporczywe „pajączki” - jak się ich pozbyć?

Uporczywe „pajączki” - jak się ich pozbyć?
Drobne, niebieskie, czerwone lub fioletowe naczynka prześwitujące przez naskórek - czy to na twarzy czy na udach, zgodnie z terminologią medyczną określane są jako teleangiektazje i najczęściej - podobnie jak kilka innych mało estetycznych dolegliwości, występują u kobiet. Związane jest to z aktywnością estrogenów i ich wpływem na naczynia włosowate. Większe predyspozycje do powstawania "pajączków" związane są z obciążeniami genetycznymi, a także częściej występują u osób, których praca wiąże się z wielogodzinnym staniem bez odpoczynku. Dodatkowym czynnikami predysponującymi są: otyłość i nadwaga oraz – ciąża.

Jak nie pogorszyć sytuacji?

Przede wszystkim należy unikać kąpieli słonecznych bez zastosowania odpowiednich kremów z filtrem. Promieniowanie słoneczne nie tylko przyspiesza procesy starzenia, ale także przyczynia się do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i powstania pajączków. Niewskazane, a wręcz zabronione, są wizyty w solarium oraz saunie. Tendencja do powstawania nowych zmian - zwłaszcza na nogach, nasila się w przypadku nieodpowiedniego stylu życia - palenie papierosów niska aktywność fizyczna, dieta bogata w "śmieciowe" produkty oraz nadużywanie alkoholu, znacznie maksymalizują ryzyko powstania defektów drobnych naczyń krwionośnych.

Jakie są sposoby walki z "pajączkami"?

Chociaż zmiany te zazwyczaj nie są szkodliwe, to jednak z pewnością nie dodają uroku. Pamiętajmy, że szczególną rolę w profilaktyce ich powstawania odgrywa wzmocnienie kondycji naczyń krwionośnych - należy zatem zwracać większą uwagę na to co się je. Jeżeli wiesz, że masz predyspozycje do powstawania "pajączków", zwiększ udział w diecie produktów będących źródłem witamin C, E i K i flawonoidów, a także pomyśl o suplementacji rutyną. Szczególnie cenne będą dla Ciebie orzechy, zielone warzywa, owoce cytrusowe czy niektóre oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany). Bardzo ważną kwestią, zwłaszcza w przypadku zmian w obrębie nóg, jest odpowiedni styl życia.

Wiele do zaoferowania w kwestii zamykania już istniejących zmian ma także  kosmetologia oraz medycyna estetyczna. Różnorodne zabiegi: laserowe, jonoforeza, elektrokoagulacja charakteryzują się bardzo dużą skutecznością i pozwalają na trwałe usunięcie defektów. Natomiast należy liczyć się z ryzykiem powstawania kolejnych zmian w przypadku zaniedbań żywieniowych czy związanych z niezdrowym trybem życia.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda Ladies