IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy osoby, które dłużej śpią, jedzą mniej?

Czy osoby, które dłużej śpią, jedzą mniej?
Wiemy, iż skrócenie czasu snu ma wpływ na pojawienie się zaburzeń glikemii, oporność insulinową, ryzyko nadwagi, otyłości i raka. Czy wydłużenie czasu snu może mieć znaczenie dla ograniczenia podaży energii w diecie?

Eksperyment naukowy

W badaniu klinicznym z udziałem 80 osób dorosłych z nadwagą i nawykowym snem krótszym niż 6,5 godziny na dobę, osoby przydzielono losowo do 2-tygodniowej interwencji wydłużającej sen, która zwiększyła czas snu o 1,2 godziny na noc.

W konsekwencji śpiący dłużej znacznie zmniejszyli dzienne spożycie energii, czyli o około 270 kcal w porównaniu z grupą kontrolną.

Co ważne, całkowity wydatek energetyczny nie różnił się znacząco między grupami przedłużającymi sen i kontrolnymi, co skutkowało ujemnym bilansem energetycznym przy przedłużaniu snu.

Co to oznacza?

To znaczy, że dłuższy sen sprzyjał ograniczeniu przyrostu masy ciała, a w niektórych przypadkach dostarczanie 270 kcal mniej może mieć znaczenie dla procesu odchudzania.

Znaczenie eksperymentu

Wyniki cytowanego eksperymentu sugerują, że poprawa jakości i utrzymanie odpowiedniej długości snu może zmniejszyć masę ciała oraz pomagać w zapobieganiu otyłości i w procesie odchudzania.

Zgodnie z dynamicznymi modelami, trwały wzrost spożycia energii nawet o 100 kcal dziennie spowodowałby przyrost masy ciała o około 4,5 kg w ciągu 3 lat. Dlatego te 270 kcal dziennie może mieć niebagatelne znaczenie.

Źródła: Esra Tasali i in. Effect of Sleep Extension on Objectively Assessed Energy Intake Among Adults With Overweight in Real-life SettingsA Randomized Clinical Trial https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2788694

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.