Wiemy, iż skrócenie czasu snu ma wpływ na pojawienie się zaburzeń glikemii, oporność insulinową, ryzyko nadwagi, otyłości i raka. Czy wydłużenie czasu snu może mieć znaczenie dla ograniczenia podaży energii w diecie?
Eksperyment naukowy
W badaniu klinicznym z udziałem 80 osób dorosłych z nadwagą i nawykowym snem krótszym niż 6,5 godziny na dobę, osoby przydzielono losowo do 2-tygodniowej interwencji wydłużającej sen, która zwiększyła czas snu o 1,2 godziny na noc.
W konsekwencji śpiący dłużej znacznie zmniejszyli dzienne spożycie energii, czyli o około 270 kcal w porównaniu z grupą kontrolną.
Co ważne, całkowity wydatek energetyczny nie różnił się znacząco między grupami przedłużającymi sen i kontrolnymi, co skutkowało ujemnym bilansem energetycznym przy przedłużaniu snu.
Co to oznacza?
To znaczy, że dłuższy sen sprzyjał ograniczeniu przyrostu masy ciała, a w niektórych przypadkach dostarczanie 270 kcal mniej może mieć znaczenie dla procesu odchudzania.
Znaczenie eksperymentu
Wyniki cytowanego eksperymentu sugerują, że poprawa jakości i utrzymanie odpowiedniej długości snu może zmniejszyć masę ciała oraz pomagać w zapobieganiu otyłości i w procesie odchudzania.
Zgodnie z dynamicznymi modelami, trwały wzrost spożycia energii nawet o 100 kcal dziennie spowodowałby przyrost masy ciała o około 4,5 kg w ciągu 3 lat. Dlatego te 270 kcal dziennie może mieć niebagatelne znaczenie.
Źródła:
Esra Tasali i in. Effect of Sleep Extension on Objectively Assessed Energy Intake Among Adults With Overweight in Real-life SettingsA Randomized Clinical Trial https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2788694
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.