Osoby z cukrzycą typu 2, które stosowały dietę niskowęglowodanową i wysokotłuszczową przez 6 miesięcy, charakteryzowała lepsza kontrola stężenia cukru we krwi, w porównaniu do osób stosujących dietę wysokowęglowodanową i niskotłuszczową. Jednak różnice nie były trwałe 3 miesiące po zakończeniu interwencji.
Czy dieta niskowęglowodanowa jest korzystna dla zdrowia i redukcji wagi?
Naukowcy zauważyli, że diety niskokaloryczne, które prowadzą do utraty wagi, poprawiają kontrolę glikemii i wpływają na przebieg niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), jednak utrzymanie tego rodzaju reżimu dietetycznego może być trudne.
Naukowcy chcieli sprawdzić, czy sama zmiana ilości makroskładników, bez wprowadzenia restrykcji kalorycznych, ma znaczenie w kontroli cukrzycy. W badaniu wzięło udział 165 uczestników pochodzących z Danii, którzy zostali losowo przydzieleni do grup: diety niskowęglowodanowej (LCHF) składającej się z 50% do 60% tłuszczów, mniej niż 20% węglowodanów i 25% do 30% białek lub do diety wysokowęglowodanowej (HCLF) składającej się z 50% do 60% węglowodanów, 20% do 30% tłuszczów i 20% do 25% białek.
Wyniki eksperymentu naukowego
Oba rodzaje diety nie wpłynęły na stłuszczenie wątroby.
U osób stosujących dietę niskowęglowodanową, wysokotłuszczową odnotowano wyraźny spadek stężenia hemoglobiny A1c, porównywalny do stosowania do wielu leków przeciwcukrzycowych. HbA1c pokazuje nam, jak kształtowało się stężenie cukru w ostatnich 2-3 miesiącach.
W grupie stosującej dietę niskowęglowodanową wysokotłuszczową odnotowano więcej epizodów hipoglikemii (nadmiernego spadku stężenia glukozy we krwi), ale żaden nie był ciężki.
Mimo braku restrykcji kalorycznych w grupie stosującej dietę niskowęglowodanową wysokotłuszczową odnotowano spadek masy ciała i obwodu w pasie, co może wyjaśniać korzystny wpływ na kontrolę stężenia cukru we krwi.
Same kalorie to nie wszystko
Okazało się, że grupa stosująca dietę niskowęglowodanową wysokotłuszczową spożywała więcej kalorii, niż grupa diety wysokowęglowodanowej, niskotłuszczowej. Oznacza to, że kalorie nie są sobie równe i jest to jeden z co najmniej kilkuset dowodów na potwierdzenie tej tezy.
Utrata masy ciała może być spowodowana nie tylko zmniejszeniem całkowitego spożycia kalorii, ale także różnicą w składzie makroskładników odżywczych (np. odchudzające i termogenne właściwości mają proteiny).
Różnice nie były trwałe, co oznacza, że dietę i zdrowe nawyki trzeba wdrażać do końca życia, a nie na chwilę.
Czy warto stosować tego rodzaju dietę u sportowców? To zależy jakiej dyscypliny. Przyjmuje się, iż kulturyści więcej skorzystają na klasycznych dietach wysokowęglowodanowych, jednak wśród kulturystów jest też wielu fanów diet low-carb i ketogenicznych.
Źródła:
Anita Slomski Low-Carbohydrate, High-Fat Diet Improved Type 2 Diabetes Without Restricting Calories https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2800667
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.