Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. Osoby, które przeszły na wegetarianizm często obserwują utratę wagi, poprawę wyników w zakresie glikemii czy lepsze wypróżnianie. Wiele badań wskazuje też na to, że wykluczenie z diety mięsa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca czy raka. Skomponowanie dobrze urozmaiconej diety wegetariańskiej, która zapewnia wszystkie potrzebne składniki odżywcze, może być dla niektórych trudnym zadaniem. Jakie błędy najczęściej są popełniane?
Zakładasz, że wszystkie produkty wegetariańskie są zdrowsze
Niestety, tylko dlatego, że produkt żywnościowy jest oznaczony jako „wegetariański”, niekoniecznie oznacza, że jest zdrowszy niż jego odpowiednik z diety niewegetariańskiej. Na przykład produkty wegetariańskie, takie jak wegetariańskie burgery na bazie soi, nuggetsy czy kiełbaski roślinne, są często wysoko przetworzone, z długą listą sztucznych składników. Zdarza się, że gotowe produkty wegetariańskie bywają wysokokaloryczne, zawierają cukier i brakuje im białka, błonnika i składników odżywczych niezbędnych do tego, by posiłek był zbilansowany. Warto spożywać je z umiarem i czytać dokładnie skład produktu.
Dostarczasz organizmowi za mało witaminy B12
Witamina B12 odgrywa w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Jest niezbędna dla prawidłowego działania układu krwiotwórczego i nerwowego. Niestety głównym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, podroby i jaja, więc osoby będące na diecie roślinnej są szczególnie narażone na niedobór tej witaminy. Jeśli będzie jej za mało, możesz czuć zmęczenie, mieć problemy z pamięcią, cierpieć na anemię czy choroby o podłożu neurologicznym. Na szczęście na rynku jest wiele łatwo dostępnych suplementów, które mogą pomóc wegetarianom zaspokoić zapotrzebowanie na witaminę B12.
Jesz za mało kalorii
Chociaż diecie roślinnej przypisuje się wiele korzyści zdrowotnych, nadal istnieją obawy dotyczące "kompletności" tego rodzaju żywienia. Istnieje przekonanie, że dieta wegetariańska, jest uboga w ważne składniki odżywcze, w tym białko, wapń, żelazo i witaminę B12.
Będąc na diecie roślinnej, może też być trudno dostarczyć odpowiednią dzienną ilość kalorii. W jednym z badań porównano jakość odżywczą diet 1475 osób, w tym wegan, wegetarian, pescowegetarian oraz ludzi, którzy jedli zarówno mięso, jak i produkty roślinne oraz tych, którzy jedli mięso tylko raz w tygodniu. Weganie mieli najniższe spożycie kalorii, spożywając o 600 kalorii mniej niż ludzie, którzy jedli zarówno mięso, jak i rośliny. Wegetarianie spożywali nieco więcej kalorii niż weganie, ale nadal spożywali o 263 mniej kalorii niż ludzie, którzy jedli zarówno mięso, jak i rośliny. Niedostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, zmęczenia i spowolnienia metabolizmu.
Zapominasz o żelazie
Mięso i podroby są źródłem wielu ważnych witamin i minerałów, w tym bardzo ważnego dla nas żelaza. Ponadto mięso zawiera żelazo hemowe, czyli takie, które organizm może łatwo przyswoić. Roślinne źródła żelaza zawierają żelazo niehemowe, które nie jest przez organizm wykorzystywane tak efektywnie. Z tego powodu wegetarianie mają większe ryzyko wystąpienia anemii. Możesz czuć wtedy zmęczenie, duszności czy zawroty głowy.
Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska bogata w produkty zawierające żelazo może zaspokoić Twoje codzienne potrzeby. Jeśli jesteś wegetarianinem, upewnij się, że spożywasz żelazo z kilku różnych źródeł takich jak soczewica, fasola, orzechy, suszone owoce, nasiona, zielone warzywa czy jajka. Dodatkowo łączenie pokarmów bogatych w żelazo z pokarmami bogatymi w witaminę C może zwiększyć wchłanianie tego pierwiastka.
Podsumowanie
Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska może być zdrowa i pożywna. Należy pamiętać o kilku zasadach i pilnować, by nie dopuścić do niedoborów składników odżywczych. Jeśli planujesz przejść na dietę roślinną, ale nie masz pewności czy dobrze zaplanujesz swoje menu, możesz skorzystać z pomocy dietetyka on-line.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.