Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta nie musi być droga – praktyczne porady jak oszczędzać na jedzeniu

Jeśli należysz do osób, którym wydaje się, że aby zdrowo się odżywiać i prowadzić sportową dietę trzeba zarabiać krocie, to po przeczytaniu tego artykułu zmienisz zdanie. Twoje menu nie musi być specjalnie kosztowne, o ile nauczysz się planować, kupować z głową, samodzielnie przygotowywać posiłki i przestaniesz marnować jedzenie. Okazuje się bowiem, że wszyscy mamy skłonność do tego, by nabywać produkty niepotrzebne, których niestety zazwyczaj nie zjadamy i które po prostu się psują, a co więcej – jesteśmy wyjątkowo wygodni i lubimy przepłacać za gotowe!

Pieniądze wyrzucone do kosza

Ostatnio opublikowane badania wskazują, że Polacy marnują około 9 milionów ton żywności rocznie! Liczba ta robi sama w sobie wrażenie, ale dla wzmocnienia efektu warto przełożyć ten wynik na złotówki. Biorąc pod uwagę przeciętne wydatki na żywność okazuje się, że przykładowy mieszkaniec naszego kraju każdego dnia wyrzuca do kosza średnio ponad 8 zł. Uważasz, że to niewiele? To wiedz, że w ciągu tygodnia daje to ponad 56 zł, w ciągu miesiąca już 230 zł, a w ciągu roku niemal 3000 zł! Niestety najprawdopodobniej kwestia ta dotyczy również Ciebie! Może marnujesz mniej, a może więcej, zawsze jednak możesz zminimalizować straty podejmując odpowiednie działania. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie faktu istnienia problemu, większość z nas niestety w ogólnie nie zdaje sobie z niego sprawy.

Planuj

Jednym z nieodłącznych elementów oszczędzania jest działanie wg przemyślanego schematu. Mówiąc w wprost: Twój jadłospis musi być zaplanowany, owo planowanie nie powinno jednak ograniczać się do refleksji nad tym „co dzisiaj zjem na kolację”, a obejmować okres kilkudniowy. Najlepiej planować jest w schemacie tygodniowym. Warto byś umieścił swoje menu w dzienniku żywieniowym, zliczył gramaturę produktów, na tej podstawie zrobił listę zakupów i dopiero z ową listą udał się do sklepu. Dzięki temu będziesz mógł uzyskać kontrolę nad dietą i przede wszystkim zminimalizujesz straty związane z marnowaniem się żywności, o które łatwo przy robieniu zakupów na oko. Planując powinieneś być jednocześnie elastycznym, by w przypadku braku dostępności jakiegoś produktu z listy wybrać (najlepiej tańszy) zamiennik zamiast tracić czas i pieniądze jeżdżąc po różnych sklepach po to tylko by w 100% zrealizować listę.

Kupuj z głową

Pamiętaj, że ceny niektórych produktów żywnościowych zmieniają się sezonowo. Wiedzę tę możesz wykorzystać w praktyce, zmniejszając swoje wydatki na żywność. Przykładowo: zimą nie musisz kupować drogich i niesmacznych pomidorów czy przepłacać za sałatę, skoro w znakomitej cenie są warzywa korzeniowe takie jak marchew, seler i buraki, z których możesz przygotować zupę, sos, czy pokroić i ugotować lub upiec razem z mięsem. Pamiętaj też, że zamiast codziennie wmuszać w siebie relatywnie drogą i jałową pierś drobiową możesz zaserwować sobie udka kurczaka czy podroby takie jak zasobna w witaminy i składniki mineralne wątróbka. Nic nie stoi na przeszkodzie by włączyć do diety wieprzowinę, dzięki której zmniejszy się popularny ostatnio problem, zawierający się w pytaniu: „skąd wziąć tłuszcz w diecie”?

Śledź promocje

Chociaż organizowanie rozmaitych promocji to znany „myk” stosowany po to, by zwiększyć obroty sklepów i marketów, to przy odpowiednim podejściu można na tym faktycznie skorzystać. Nieraz zdarzają się takie okazje cenowe, że grzechem byłoby przejść obok nich obojętnie. Choć wspominałem wcześniej, że warto kupować tylko tyle żywności ile jest nam potrzebne, to nie oznacza to iż w szczególnych przypadkach nie należy robić solidnych zapasów. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich artykułów spożywczych. Kupione w promocji mięso czy ryby można zamrozić, produkty takie jak orzechy czy migdały spokojnie można przechowywać miesiącami w suchym i zacienionym miejscu, kupowanie na zapas twarogu czy jaj natomiast pozbawione jest jednak sensu, produkty te nie nadają się do tego by je zamrażać.

Bądź samodzielny

Mamy taką skłonność by zamiast przygotowywać posiłki w domu - wybierać gotowe produkty. I tak zamiast świeżych warzyw wolimy kupić sałatkę, surówkę lub warzywa mrożone, zamiast świeżego mięsa – wędlinę, zamiast świeżej ryby – rybę w puszce, etc. Tymczasem dokonując takich wyborów nie dość, że nabywamy produkty mniej wartościowe to na dodatek jeszcze przepłacamy. Samodzielne przygotowywanie potraw nie musi być specjalnie czasochłonne, o ile odpowiednio je zaplanujemy i nabędziemy wprawy, do czego potrzebna jest… praktyka. Jeśli masz niewiele czasu przygotuj więcej – na zapas, w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach kolacji czy podwieczorku zjeść nieraz to samo co na obiad, czy przygotować sałatkę w ilości wystarczającej na dwa czy nawet trzy dni do przodu.

Uwolnij się od schematów

Współczesne kanony mody głoszą, że głównym źródłem białka w sportowej diecie powinna być pierś z kurczaka lub chuda wołowina, głównym źródłem tłuszczu – oliwa z oliwek i masło orzechowe, węglowodany powinny pochodzić z brązowego ryżu i grubych kasz. Tymczasem bilansowanie diety w taki sposób by nawiązywała do powyższego schematu jest ekonomicznie nieuzasadnione. Znakomitą alternatywą dla piersi są udka z kurczaka, dla wołowiny – wieprzowina i podroby, zamiast oliwy można kupić dobry jakościowo olej rzepakowy, a zamiast masła orzechowego tańsze i zdrowsze masło extra. Warto też pamiętać, że ziemniaki są znakomitym źródłem węglowodanów złożonych, a w przeciwieństwie do produktów zbożowych są zasadotwórcze, po obróbce termicznej są ubogie w substancje antyodżywcze.

Podsumowanie

Oszczędzanie nie jest kwestią prostą, wymaga bowiem pracy nad zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń i pewnej skrupulatności. Biorąc jednak pod uwagę naszą skłonność do marnowania jedzenia, zawierzenia niesłusznym żywieniowym schematom i nabywania produktów niepotrzebnych warto dokonać rewizji swojego podejścia i poświęcić chwilę czasu na poszukanie oszczędności. Dotyczy to zwłaszcza osób, którym wydaje się, że nie mają pieniędzy na dietę i kupują kiepskie wędliny, gotowe sosy, zamawiają pizzę, kebab, frytki, popijają colę, w efekcie wydając na jedzenie więcej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.