Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co trzeba wiedzieć o spalaniu tłuszczu z brzucha?

Co trzeba wiedzieć o spalaniu tłuszczu z brzucha?
Niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć ze względów zdrowotnych, czy osobistych, to zawsze pojawia się temat brzucha. Często też wydaje się, że jest to najtrudniejsza partia do odchudzenia i wymaga dużo czasu, pracy i cierpliwości. Dziś rozprawimy się z regularnie pojawiającym się pytaniem jakie zadają sobie osoby planujące redukcje wagi i to przede wszystkim ze względów estetycznych.

Ile czasu zajmuje spalenie tłuszczu z brzucha?

To zależy, bowiem utrata tłuszczu z brzucha jest bezpośrednio związana z ogólną utratą masy ciała. Oczywiste jest, że w przypadku osób mających większy procent tkanki tłuszczowej potrwa to dłużej.

Zawsze najlepiej będzie połączyć takie narzędzia jak dieta oraz ćwiczenia i suplementy. Wraz ze spadkiem tkanki tłuszczowej w całym ciele, zmniejszy się również brzuch. 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Zbyt mało tłuszczu nie jest dobre

Za mała ilość tkanki tłuszczowej może być wręcz niebezpieczna. Twoje ciało potrzebuje określonego poziomu zawartości tłuszczu, aby móc prawidłowo funkcjonować. Większość zdrowych kobiet ma 21-35% tkanki tłuszczowej, a mężczyźni w granicach 8-24%. Zbyt niska zawartość tłuszczu i zabiegi z tym związane mogą przynieść negatywne skutki uboczne, takie jak niedobory witamin i minerałów, problemy z hormonami, a nawet uszkodzenia układu nerwowego.

Tłuszcz trzewny

Tak jak wspomniałam, pewna zawartość tkanki tłuszczowej jest potrzebna, ale czy wiesz, że często ten tłuszcz na brzuchu to tłuszcz trzewny? Jest to rodzaj tłuszczu, który gromadzi się w jamie brzusznej między mięśniami a narządami i dość ciężko go spalić. Nawet mówi się o nim potocznie — oporny tłuszcz. Zbyt duża jego ilość wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi, insulinoopornością i zwiększonym ryzykiem problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca.

Jakie czynniki wpływają na tempo spalania tłuszczu z brzucha?

Warto zapoznać się z historią otyłości w rodzinie. Jest duże prawdopodobieństwo, że w Twoim przypadku będzie tak samo, szczególnie jeśli chodzi o predyspozycje do tycia w określonych partiach.

Innymi czynnikami są wiek i płeć. Kobiety mają więcej tłuszczu na pośladkach i udach, podczas gdy mężczyźni gromadzą go w okolicach brzucha.

Bardzo ważna jest też codzienna aktywność. Osoby mniej aktywne mają większe problemy z uzyskaniem wymarzonej sylwetki.

Co zrobić, żeby zrzucić brzuch?

Warto połączyć zdrowe odżywianie z aktywnością fizyczną. Pierwsze co należy zrobić to poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne i ustalić, ile kalorii powinnaś spożywać, żeby uzyskać ujemny bilans energetyczny. Bardzo pomocny jest kalkulator dostępny w naszym serwisie 

Przy okazji wprowadź też kilka poprawek w swoim menu. Zwróć uwagę na kalorie przyjmowane w postaci płynnej. Jeśli jesteś miłośniczką karmelowego macchiato, to wiedz, że jest to porcja zbędnych kalorii. Pijąc zwykłą kawę z odrobiną chudego mleka, możesz sporo zaoszczędzić. Warto też unikać soków, napojów gazowanych, a w zamian pić dużo wody.

Kolejną kwestią są węglowodany. Różne są szkoły — jedni sugerują ograniczyć je na rzecz większej ilości tłuszczu, inni zwiększyć, ale zadbać też o inne aspekty diety. Z pewnością w każdym przypadku warto zadbać o wyeliminowanie wysokoprzetworzonych produktów bogatych w węglowodany rafinowane. Zamiast nich lepiej sięgnąć po węglowodany złożone, a także z umiarem te pochodzące z owoców.

Nie zapominaj o białku. Białko utrzyma Twoje ciało w jędrności i sprawi, że poczujesz sytość.
Na koniec, zadbaj o zdrowe tłuszcze, które uzupełnią Twoje posiłki, np. oliwę z oliwek, orzechy i pestki, awokado itp.
Poza dietą koniecznie zadbaj o regularną aktywność fizyczną — nie o setki brzuszków, ale trening całego ciała. Doskonale sprawdzi się trening siłowy, który pomoże zbudować nieco tkanki mięśniowej i spalić tłuszcz, dając w rezultacie kształtne i jędrne ciało, a także płaski brzuch. Nie oczekuj jednak, że zmiany nastąpią w tydzień. Daj sobie czas i konsekwentnie dąż do celu. 

Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, jaką dietę i strategię wybrać to najwygodniej będzie skorzystać z pomocy trenera i dietetyka online. Sprawdzoną ofertę znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Dla wielu osób brzuch to dość problematyczna i oporna część ciała, jeśli chodzi o redukcję. Nie wierz nikomu, kto powie, że wystarczy robić dużo brzuszków. Nie istnieje coś takiego jak miejscowe spalanie tłuszczu. Musisz zadbać o swoje ciało globalnie — od środka i z zewnątrz, czyli o zdrowe odżywianie oraz regularną aktywność fizyczną.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.