Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co zrobić, by nie tyć po zakończeniu diety?

Co zrobić, by nie tyć po zakończeniu diety?
Udało się! Założyłeś sobie zrzucenie kilku kilogramów, sumiennie trenowałeś i trzymałeś dietę, i oto cel osiągnięty. Być może kosztowało cię to sporo wysiłku i cierpliwości, a może przyszło stosunkowo łatwo. Z pewnością jednak chciałbyś podtrzymać ten efekt. Pytanie brzmi: jak to zrobić?

Dobrą wiadomością jest to, że przy odrobinie planowania i rozsądnego podejścia możesz utrzymać swoją wagę bez stosowania rygorystycznej diety.

Dlaczego tak wiele ludzi dotyka efekt jojo?

Efekt jojo to sytuacja, w której po zrzuceniu nadmiarowych kilogramów wracasz do swojej wagi wyjściowej lub ją przekraczasz. Jest to dość częsty problem osób odchudzających się.

Bardzo często pojawia się złudne przekonanie, że skoro tyle tygodni trzymało się dietę i osiągnęło się cel, to w końcu można wrócić do "normalności". Innym przekonaniem jest to, że zasługuje się na nagrodę, którą stają się desery i innego rodzaju tucząca żywność.

Ważne jest, aby zapamiętać, że utrata i utrzymanie wagi to nie tylko kwestie związane z kaloriami, z ich spalaniem i spożywaniem. Tutaj istotną rolę odgrywają także hormony, w tym leptyna, która działa w ośrodku głodu i sytości w podwzgórzu mózgowym. Kiedy poziom leptyny wzrasta, wówczas mniej odczuwamy głód.

Utrata wagi wiąże się natomiast ze spadkiem tego hormonu, a to wysyła do naszego organizmu informację, że głoduje i trzeba uzupełnić zapasy. Mając takie silne uczucie głodu, wiele osób mu się poddaje i zjada znacznie więcej, niż potrzebuje, odzyskując swoją wagę (często z nawiązką).

Żeby jednak nie obwiniać o wszystko hormony, to wiedz, że najczęstszą przyczyną efektu jojo jest powrót do starych nawyków. Warto także być świadomym tego, jakie błędy popełniamy w trakcie odchudzania, które dają niemal gwarancję efektu jojo.

Co robić, żeby uniknąć efektu jojo?

Unikaj stosowania rygorystycznych diet

Restrykcyjne plany żywieniowe to zazwyczaj diety, które bazują na skrajnie niskiej kaloryczności i ograniczaniu wielu produktów. Owszem, aby schudnąć, musimy nieco zmniejszyć spożycie jedzenia, ale nie popadajmy w przesadę.

Jeśli jesz zbyt mało, wówczas poziom leptyny drastycznie spada i może się to skończyć tym, że rzucisz się na jedzenie. Ponadto odmawianie sobie wszystkiego, co ci smakuje, może sprawić, że ciągle będziesz myśleć o tych produktach. Taka tęsknota często prowadzi do wieczornego objadania się. Dieta nie ma sensu, jeśli cały dzień się ograniczasz, żeby wieczorem zrobić spustoszenie w swojej lodówce. Dlatego ważne jest, aby odchudzać się tylko z lekkim deficytem kalorycznym.

Zaplanuj, co będzie po zakończeniu diety

Dieta to nie tylko kilka tygodni wyrzeczeń. Dieta to sposób odżywiania postrzegany jako całokształt. Częstym problemem z powracającymi kilogramami jest to, iż zakładamy, że nasza dieta będzie trwała przez pewien określony czas i nie mamy żadnego planu, co dalej po jej zakończeniu.

Ważne jest, aby niektóre zmiany nawyków zachować na stałe. Jeśli już osiągnąłeś swój cel, to nie marnuj tego. Zwiększaj stopniowo kaloryczność, ale postaraj się dalej bazować na zdrowych produktach, unikając słodyczy, fast foodów itp. Pozwól sobie na nie okazyjnie, ale niech nie staną się na nowo Twoją rutyną.

Nie przerywaj ćwiczeń

Jeżeli wprowadziłeś w swoją rutynę treningi, nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że osiągnąłeś ustaloną wagę. Wiele osób może niestety odzyskać stracone kilogramy tylko dlatego, że przestały się ruszać. Bycie aktywnym fizycznie jest zdrowe nie tylko dla sylwetki, ale także dla wielu innych życiowych aspektów.

Sport to zdrowie w szerokim tego słowa znaczeniu i powinien ci towarzyszyć już zawsze. Jeśli jednak dana aktywność nie przypadła Ci do gustu, to spróbuj innej dyscypliny. Ćwiczenia powinny sprawiać przyjemność.

Podsumowanie

Efekt jojo to niepożądane zjawisko. Żeby go uniknąć, warto podjąć pewne kroki już w trakcie odchudzania. Zmieniając swój sposób odżywiania, odrzuć wszelkie pomysły stosowania rygorystycznych diet.

Postaw na niewielki ujemny bilans energetyczny, zdrową i nieprzetworzoną żywność oraz regularną aktywność fizyczną. Swoje zapotrzebowanie kaloryczne (tzw. zerowy bilans kaloryczny) możesz obliczyć za pomocą tego KALKULATORA.

Po osiągnięciu swojego celu wagowego możesz zwiększyć kaloryczność swojej diety i jeść tyle, ile spalasz.

Nadal uważaj na to, co jesz. Niech zdrowe wybory staną się twoimi stałymi wyborami, jednak pozwól sobie na małe (i sporadyczne) odstępstwa, które będą dobre dla twojej psychiki (uchronią cię przed objadaniem się).

Pamiętaj też o regularnej aktywności fizycznej, która również jest elementem zdrowego stylu życia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.