Praca nad estetyką sylwetki wymaga kompleksowego podejścia – znaczenie posiada nie tylko sposób odżywiania i aktywność fizyczna, ale i tryb życia. Osoby pragnące poprawić skład ciała, koncentrują się wyłącznie na dwóch pierwszych aspektach, warto jednak pamiętać, iż pozostałe czynniki, jeżeli będą zaniedbywane, mogą utrudniać wypracowywanie zadowalających rezultatów. Jakie są często pomijane przyczyny opóźniające uzyskanie wymarzonej sylwetki?
Ekspozycja na hałas
O negatywnym wpływie przewlekłego stresu na funkcjonowanie organizmu mówi się wiele, również w aspektach stricte powiązanych z poprawą estetyki sylwetki oraz pozbywania się zbędnej tkanki tłuszczowej. Warto jednak podkreślić, iż źródłem stresowych bodźców są nie tylko czynniki dotyczące niepowodzeń, problemów z pracą czy stosunkach międzyludzkich – całkiem sporym obciążeniem stresowym dla organizmu, niejednokrotnie ponad jego adaptacyjne możliwości, mogą być bodźce zewnętrzne, związane choćby ze środowiskiem, w którym na co dzień przebywamy. Jednym z takich stresogennych czynników jest hałas – jak przekonują wyniki badań naukowych, nadmierna ekspozycja na głośne i nieprzyjemne odgłosy związane np. z ruchem ulicznym czy kolejowym, może przyczyniać się do problemów z masą i składem ciała – szczególnie sprzyjając odkładaniu się dodatkowych centymetrów w okolicach talii.
Palenie papierosów
O negatywnych skutkach palenia tytoniu nie trzeba nikogo przekonywać – choroby nowotworowe, problemy z sercem i układem krążenia to wybrane z nich. Często jednak propagowane są informacje, iż nałóg tytoniowy pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę – skutek tego jest taki, iż znaczna część palaczy sięga po papierosy w celach „odchudzających”. Warto zdementować słuszność tego typu zachowania, głównie ze względu na to, iż tego typu zabiegi są niebezpieczne dla zdrowia, a dodatkowo mało skuteczne. Palenie tytoniu oraz ekspozycja na dym papierosowy (tzw. bierne palenie) sprzyja gromadzeniu tkanki tłuszczowej – palacze posiadają więcej m.in. tkanki tłuszczowej trzewnej zlokalizowanej wokół narządów wewnętrznych. Należy sobie zapamiętać, że palenie tytoniu, choć może tłumić łaknienie, to ostatecznie sprzyja dekompozycji sylwetki, zwiększając procentowy udział tkanki tłuszczowej.
Brak snu
Bardzo często dodatkowe ilości czasu – np. na regularną aktywność fizyczną czy też codzienne obowiązki, bywa wygospodarowywany kosztem długości odpoczynku nocnego. Kładziemy się spać coraz później, wstajemy coraz wcześniej, aby mieć czas na obowiązki i przyjemności. Tymczasem deficyt snu, nie dość, iż wpływa negatywnie na mechanizmy odpowiedzialne za kontrolowanie apetytu (zwiększa się między innymi łaknienie na smak słodki), to także odbija się niekorzystnie może na motywacji oraz efektywności działania. Osoby pracujące nad estetyką sylwetki winny pamiętać o dobrej jakości wypoczynku nocnym – to czas na regenerację, z którego rezygnacja może skutecznie utrudniać osiągnięcie zadowalających rezultatów…
Podsumowanie
Praca nad estetyką sylwetki wymaga pewnego zainteresowania nie tylko zagadnieniami związanymi z aktywnością fizyczną i zdrowym sposobem odżywiania, ale również z czynnikami dotyczącymi choćby prowadzonego trybu życia. Hałas, palenie tytoniu czy też brak snu mogą skutecznie utrudniać wypracowanie zadbanej sylwetki – warto mieć to na uwadze.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.