Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Trening siłowy pomocny w zapobieganiu urazom sportowym

Trening siłowy pomocny w zapobieganiu urazom sportowym
Osobom, które trenują na siłowni, oczywiście z zachowaniem poprawnej techniki oraz bez szaleńczego „parcia” na ciężary, nie trzeba wymieniać korzyści płynących z tego rodzaju aktywności ruchowej. Z racji tego, że inni czytelnicy niekoniecznie mięli możliwość zapoznania się z zaletami tego rodzaju treningu, to wymienimy te najbardziej istotne: harmonijnie rozwija całe ciało, wzmacnia/buduje mięśnie, przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej – czyli kształtuje sylwetkę, wpływa na zwiększenie siły, odpowiednio ułożony jest może być pomocny w korygowaniu wad postawy… A to jeszcze nie wszystko. Wiedzieliście, że...

Trening siłowy może przeciwdziałać kontuzjom?

Wiele osób ćwiczy regularnie: część tylko dla siebie – „dla zdrowia”, inni zaś zajmują się sportem zawodowo. Zarówno pierwsza, jak i druga grupa nie jest wolna od kontuzji. Czy istnieje rodzaj treningu, który bardziej niż inne, mógłby uchronić sportowców przed urazami? Duńscy naukowcy udowadniają, że tak.

W połowie 2013 roku w British Journal of Sports Medicine opublikowane zostały wyniki badań zespołu lekarzy sportowych z Instytutu Medycyny Sportowej w Kopenhadze. Zajęli się oni m.in. analizą badań 26 610 osób. Naukowcy chcieli sprawdzić, jaka aktywność fizyczna może zmniejszyć liczbę urazów sportowych.

Wyniki nie były zaskoczeniem. Najbardziej skuteczną formą ochrony ciała przed kontuzjami sportowymi okazał się trening siłowy, najmniej pomocną zaś rozciąganie.

A co z urazami doznanymi na siłowni?

Na pewno wielu z przeciwników ćwiczeń siłowych pokręci przecząco głową i powie, że trening siłowy niesie za sobą wysokie ryzyko kontuzji, a sami znają niejednego ćwiczącego z obciążeniem, który nabawił się urazu kolan, barków, łokcia, nadgarstka lub zerwał/naderwał mięsień. Inni wspomną o braku harmonii w umięśnieniu sylwetki. I nie można odmówić im racji.
Ale te problemy są – najczęściej – wynikiem fatalnej techniki, braku obycia i przyzwyczajenia organizmu do obciążenia. Niezmiernie pomocna jest, zwłaszcza na początku przygody z treningiem siłowym, współpraca z dobrym trenerem, który na bieżąco monitoruje i koryguje ćwiczenia.

Aby w pełni wykorzystać możliwości, które oferuje trening siłowy, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ciała do ćwiczeń. Rozgrzewka przed, rozciąganie po, stopniowe zwiększanie obciążenia treningowego, zapewnienie mięśniom czasu na zregenerowanie się oraz zadbanie o dietę, odpowiedni ubiór (na siłowni zrezygnuj z klapek, wybierz buty bez systemów amortyzujących, na płaskiej podeszwie) – to podstawowe zasady dotyczące każdej aktywności ruchowej.