IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co oznacza ból głowy po treningu?

Co oznacza ból głowy po treningu?
Jeśli doświadczyliście nieprzyjemnego bólu głowy, który pojawił się podczas lub po treningu, to z pewnością wiecie, że może to znacząco wpłynąć na komfort ćwiczeń. Nikt z nas przecież nie przepada za tym paskudnym uczuciem. Prawdą jest, że może wystąpić tak zwany ból głowy związany z wysiłkiem. Co to może oznaczać i jak sobie z tym poradzić?

Co to jest ból głowy po wysiłku?

Według National Headache Foundation intensywne ćwiczenia, takie jak np. bieganie, mogą powodować wysiłkowe bóle głowy. Nie jest to przypadłość tak powszechna i częsta, jak migreny czy ból głowy spowodowany stresem, ale z pewnością może być to bolesne i niekomfortowe. Ból głowy wynikający z wysiłku może trwać od 5 minut do 48 godzin i często jest opisywany jako pulsujący ból po obu stronach głowy.

Przyczyny bólu głowy po wysiłku fizycznym

Według American Migraine Foundation wysiłkowe bóle głowy mogą pojawiać się, ale nie muszą wynikać z problemów zdrowotnych. Najbardziej skrajne przykłady to tętniak lub guz mózgu, krwotok podpajęczynówkowy czy choroby serca.

Jeśli często odczuwasz bóle głowy tuż po albo w trakcie wysiłku, zgłoś się do lekarza. Silny, pulsujący ból głowy, występujący zazwyczaj z jednej strony głowy, który nasila się pod wpływem wysiłku fizycznego z nudnościami, czasem wymiotami oraz nadwrażliwością na światło, dźwięki lub zapachy to migrena.

Jak mogę sobie pomóc?

Jeśli doświadczasz bólów głowy wywołanych aktywnością fizyczną, a lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości i problemów zdrowotnych, spróbuj różnych metod łagodzenia bólu:

Zrób sobie chwilę przerwy

Często ćwicząc w gorących, wilgotnych pomieszczeniach lub na wysokościach można doświadczyć bólu głowy związanego z wysiłkiem. Jest to sygnał, jaki wysyła Twój organizm, mówiąc Ci, że jest przeciążony.

Nie zapomnij o rozgrzewce

Rozgrzewka przed każdym rodzajem ćwiczeń, zwłaszcza tych intensywnych powoduje, że stopniowo zwiększa się Twoje tętno i poprawia się krążenie krwi. Przygotowuje ona organizm do aktywności, co może również zapobiegać bólom głowy związanym z wysiłkiem.

Pomyśl, gdzie może tkwić przyczyna

Zastanów się, jak wygląda Twój dzień, czy masz dużo stresu, czy wypiłeś odpowiednią ilość wody, czy jesz odpowiednią ilość kalorii? Być może tu leży problem.

Jeśli to konieczne, weź leki przeciwbólowe

Czasami leki dostępne bez recepty są jedynym sposobem na złagodzenie bólu. Pamiętaj, że stosowanie ich zbyt często nie jest zalecane. Najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.

Co powinno zaniepokoić?

Gdy masz silny ból głowy podczas wysiłku fizycznego, który występuje nagle i któremu towarzyszą inne objawy, jak zaburzenia widzenia czy wymioty koniecznie zgłoś się po pomoc medyczną. Może, ale nie musi to być oznaka tego, że dzieje się coś złego w Twoim organizmie. Jeśli ból wystąpił więcej niż kilka razy w ostatnim czasie, jest to sygnał, by zgłosić się po pomoc.

Źródła: https://headaches.org/exertional-headaches/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.